امام جمعه میبد خواستار تشکیل شورای یکصدمین سالگرد سالگرد تاسیس حوزه علمیه قم از سوی آیت الله شیخ عبدالکریم حائری برای پیگیری برنامه‌ها و احیای آثار این روحانی برجسته در زادگاهش شد.

آیت الله علیرضا اعرافی در نشست شورای فرهنگ عمومی‌با اشاره به احیای حوزه علیمه قم در فروردین ۱۳۰۱ افزود: در قم دبیرخانه یکصدمین سالگرد احیای و بنیان‌گذاری حوزه علمیه تشکیل شده و در میبد هم کارگروهی تشکیل شده و تا به حال نیز اقداماتی انجام شده‌‌است.

وی در ادامه  درخواست کرد شورای یکصدمین سالگرد متشکل از فرمانداری، حوزه، دانشگاه، تبلیغات اسلامی‌، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و آموزش و پرورش به عنوان یک شورای عمومی‌و اصلی تشکیل شود و در کنار آن نیز شورای پشتیبانی و علمی‌نیز ایجاد شود.

مدیر حوزه‌‌‌های علمیه ادامه داد: با تشکیل شوراها برنامه‌های یکصدمین سالگرد بنیان‌گذاری حوزه علمیه قم  اعم از گردآوری مقالات و آثار و دانشنامه و احیای آثار و برنامه‌‌‌های متوع دیگر ببا برقراری ارتباط  و هماهنگی با دبیرخانه یکصدمین سالگرد در قم  تا سال ۱۴۰۱  پیگیری شود.

۳۴ دستورالعمل در شورای فرهنگ عمومی‌سال ۹۹ به تصویب رسید

هادی زارع رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌میبد هم به چهار شورای فرهنگ عمومی‌برگزار شده درسال ۹۹ اشاره کرد که ۳۴ مصوبه داشته که ۲۴ مصوبه آن به صورت کامل انجام شده و ۱۰ مصوبه آن نیز در حال انجام است.

در ادامه نشست  اجرای مصوبه‌های شوراهای فرهنگی عمومی‌اعم از مناسب سازی، تعالی جمعیت، برگزاری کنگره شعر محمد (ص) و پیگیری برگزاری گنگره شعر توحیدی، مقابله به آسیب‌های اجتماعی، فعالیت‌های انجام شده مرتبط به کاهش طلاق، ایجاد سامانه مهاجرین و غیربومی‌ها، عملکرد واحد صیانت از خانواده در میبد  و چاپ تقویم فرهنگی میبد بررسی شد.

عبدالکریم حائری یزدی مشهور به آیت‌ الله موسس از برجسته‌ترین مراجع تقلید بود که آثار و اقدامات فراوانی را در جهت اعتلای اسلام انجام داد و با تاسیس حوزه علمیه قم و تربیت شاگردان برجسته‌ای همچون امام خمینی(ره) به رشد و بارور ساختن علوم دینی یاری رساند.

آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری، فقیه و عالم بزرگ اسلام در ۱۲۷۶ هجری در روستای مهرجرد یزد در خانه مردی پاکدل و پرهیزگار به نام محمد جعفر دیده به جهان گشود.

وی پس از عمری تلاش و تحمل رنج و مشقت در ۸۴ سالگی در ۱۷ ذیقعده ۱۳۵۵ هجری (۱۳۱۵ خورشیدی) به دیار ابدی شتافت و در جوار مرقد مقدس حضرت معصومه(ع) به خاک سپرده شد.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

  • منبع خبر : ایرنا