مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: بر اثر حوادث طبیعی در سال زراعی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹، سه هزار و ۴۳ میلیارد تومان به باغداران استان خسارت وارد شد که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از سه برابر افزایش دارد.

اکبر شیخ علیشاهی در حاشیه بازدید جمعی از کارشناسان بخش کشاورزی از خسارت وارده به تعدادی از باغ‌ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان خسارت ناشی از وقوع توفان، سرما و گرمای زودرس بهاره اواخر اسفند ماه ۱۳۹۹ و فروردین ماه سال ۱۴۰۰ است.

به گفته وی بر اثر تغییرات جوی به محصولات پسته، زردآلو، بادام، گردو، انگور، انار و آلو استان خسارت زیادی وارد شد.

وی با اشاره به برآوردهای اولیه کارشناسان و میزان خسارت از ۳۰ تا ۸۰ درصد محصول باغ‌‌‌های استان اظهارکرد: به گونه ای که به بر خی باغ‌‌‌های پسته ۱۰۰ درصد خسارت وارد شد وحتی تولید محصول در سال ۱۴۰۱ هجری شمسی را تحت تاثیر قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: از ۵۲ هزار هکتار باغ‌‌‌های پسته به ۲۹ هزار و ۸۵۰ هکتار به طور متوسط تا ۵۲ درصد، از هزار و ۸۸۲ هکتار باغ‌‌‌های انگور به ۹۰۰ هکتار تا ۷۰درصد، از پنج هزار و ۹۳۹ هکتار باغ بادام به چهار هزار و ۵۰۰ هکتار ۷۰درصد، از ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار باغ‌‌‌های زردآلو به هزار هکتار ۸۰ درصد و از مجموع ۶ هزار هکتار باغ‌‌‌های انار به هزار و ۵۰۰ هکتار تا ۵۰ درصد خسارت وارد شد.

بیشترین خسارت باغ‌‌‌های میوه استان مربوط به خاتم است

شیخ علبشاهی بیان کرد: در این مدت بیشترین خسارت باغ‌‌‌های میوه استان به ترتیب مربوط به کشاورزان خاتم با ۲ هزار میلیارد تومان به هزار و ۷۲۰ هکتار، مهریز با ۵۵۳ میلیارد تومان به ۶ هزار و ۴۱۰ هکتار، تفت با ۱۷۰ میلیارد تومان به سه هزار و ۵۰۰ هکتار، ابرکوه با ۱۴۰ میلیارد تومان به سه هزار و ۵۰۰ هکتار و شهرستان بهاباد نیز با ۸۰ میلیارد تومان به ۲هزار هکتار است.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد با تاکید براینکه از سوی ستاد مدیریت بحران استانداری یزد میزان خسارت وارده نیز به نهادهای ذی ربط منعکس شد، خاطرنشان کرد: این سازمان خسارت وارده را در بخش‌‌‌های باغبانی نیز برآورد و به وزارت جهاد کشاورزی گزارش کرد.

وی تصریح کرد: برای جبران بخشی از خسارت‌‌‌های وارده به باغداران، دولت نسبت به امهال وام‌ها و همچنین پرداخت تسهیلات کم بهره حداقل ۲ ساله کشاورزان خسارت دیده اقدام کند.

از۱۱۲ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد، ۳۲ هزار و ۳۵۴ هکتار (معادل ۲۹ درصد) زراعی و  ۷۹ هزار و ۶۴۶هکتار (معادل ۷۱ درصد) به کشت محصولات باغی و گلخانه ای اختصاص دارد و بخش عمده درآمد کشاورزان یزد مربوط به باغبانی و کشت پسته، انار، زردآلو، زعفران و گیاهان دارویی است.

۶۰۶ هزار تن محصول زراعی، ۲۵۵ هزار تن محصول باغی، ۵۸۵ هزار تن محصول گلخانه ای و ۳۹۲ هزار تن  محصولات دامی‌در مجموع یک میلیون و صد هزار تن محصول حاصل تلاش ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار تولیدمحصول کشاورزی، باغی، گلخانه ای و دامی‌استان است.