مسوولان ۱۵ اداره و ارگان میبد در اولین جلسه شورای اداری شهرستان با توجه به رعایت نکات مناسب سازی تجلیل شدند.

امام جمعه میبد در این جلسه با تقدیر از پیگیری‌های اداره بهزیستی در ارتباط با پیشرفت مناسب سازی درسطح شهر از ارگانهای دارای بهترین عملکرد قدردانی کرد.

فرمانداری، آموزش و پرورش، ، بهزیستی، راه آهن، دادگستری، ثبت احوال، ، بنیاد شهید، شبکه بهداشت ودرمان، ورزش و جوانان،، بیمه سلامت، درمانگاه تامین اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، آموزش فنی حرفه ای، کتابخانه‌های عمومی  تقدیر شدند و از سایر ادارات نیز درخواست رفع نواقص در سال ۱۴۰۰شد.

رئیس  بهزیستی میبد در حاشیه جلسه  شورای اداری،  با اشاره به اینکه قانون در مورد مناسب سازی محیط شهری و اماکن دولتی صراحت دارد، گفت: نظر به اینکه معلولان بزرگترین اقلیت در هر جامعه ای به شمار می‌روند، مناسب سازی معابر و محیط و مبلمان شهری و ادارات برای این افراد از مواردی است که در قانون جامع حمایت از معلولان مورد تاکید قرار گرفته است.

فاصله زیادی تا تحقق کامل مناسب سازی در میبد وجود دارد

سید محسن فلاح افزود: مجموعه‌‌‌های مختلف ملزم به اجرای آن شده‌اند و با این حال تا تحقق کامل این هدف هنوز فاصله بسیاری وجود دارد.

وی لزوم اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولین را یادآور شد و تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان‌‌‌های جهانی بیش از ۴ درصد از مردم جهان از معلولیت و ناتوانی جسمی‌ناشی از بروز حوادث و یا علل مادرزادی رنج می‌برند و اگر شمار خانواده‌هایی را که زندگی ‌شان به دلیل لزوم مراقبت از یک عضو معلول در خانواده، تحت تاثیر قرار گرفته را به تعداد افراد ناتوان بیفزاییم، حدود ۲۵ درصد از جمعیت جهان درگیر ناتوانی هستند.


رئیس بهزیستی در ادامه افزود، گاهی اوقات معابر و اماکن عمومی‌به گونه ای طراحی شده است که نیاز به اصلاح و بازسازی  دارد که در این مواقع حمایت و پشتیبانی دستگاه قضا می‌تواند راه گشا باشد.

رعایت اصول مناسب سازی از اتلاف منابع جلوگیری می‌کند


وی اضافه کرد: اگر اصول و ضوابط اصلی مناسب‌سازی در ساختمان‌ها شامل سطح شیب دار، درب خودکار، آسانسور و سرویس‌ بهداشتی مخصوص معلولان در نقشه‌ها و طراحی‌های اولیه‌ ساختمان‌ها در نظر گرفته ‌شود از اتلاف منابع در مراحل بعدی و دوباره‌کاری جلوگیری  می‌شود.

فلاح با بیان اینکه مناسب سازی اماکن یک فرهنگ است گفت: می‌توان با استفاده از ابزارهایی چون صدا و سیما، رسانه‌ها و فضای مجازی جهت فرهنگ سازی در زمینه مناسب سازی قدمهای بزرگی برداشت تا بستر تحول در اجتماع و ادارات دولتی توسعه یابد.

وی خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه در این چند سال نیز با همکاری و پیگیری اداره بهزیستی و مسئولین شهرستان در زمینه مناسب سازی اقداماتی خوبی صورت گرفته، هنوز تا رسیدن به نتیجه ایده آل فاصله داریم ب و بهزیستی با تمام توان خود از حقوق معلولین حمایت می‌کند.

این مسوول اظهار امیدواری نمود که با همکاری نظام مهندسی، شهرداری و … در این زمینه فعالیتهای خوبی انجام گیرد.

رئیس بهزیستی میبد همچنین ضمن تقدیر ویژه  از حضرت آیت الله اعرافی امام جمعه شهرستان و، شهرداری در همراهی و مساعدت با ستاد مناسب سازی،  ایجاد سدمعبر از پیاده روها توسط مغازه داران، تعمیرکاران ماشین وموتورسیکلت را متذکر شد و  همچنین با اشاره  به تعدادی از داروخانه‌ها در سطح شهرستان که قوانین مناسب سازی را رعایت نکرده اند، خواستار سریع رفع نواقص توسط آنها گردید.

  • منبع خبر : روابط عمومی بهزیستی