فرماندار میبد گفت: تنها ۳۰ درصد افراد جامعه هدف برنامه‌های فرهنگی، تربیتی، مذهبی و مشاوره‌ای هستند و مورد آموزش قرار می‌گیرند، ۷۰ درصد باقیمانده رها شده‌اند.

حسین فلاح در نشست هم اندیشی با بانوان مسوول در اداره‌ها و ارگان‌ها و فعال اجتماعی میبد با قدردانی از دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی و توانمند سازی بانوان افزود: متاسفانه بیشتر گزارش‌ها و عملکردها ارایه می‌شود و کمتر توجهی برای حاکم کردن عقلانیت و معرفت در جامعه و شخصیت دادن به بچه‌ها و افراد در اجتماع و بها دادن به همدیگر داریم.  

وی تصریح کرد: باید به دور از اختلاف نظرها با بالا بردن آستانه تحمل و با نگاه کارآمدی راهکارهای مقابله با آسیب‌های اجتماعی مورد بررسی قرار داد و بهترین راه‌ها به ویژه تعلیم همراه با تزکیه را برای از میان بردن آسیبهای اجتماعی را برگزید.

مقابله با آسیبهای اجتماعی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد هم  با اشاره به وجود ظرفیت‌های بسیار از جمله صنعت و اشتغال درشهرستان، گفت: درحوزه‌‌‌های فرهنگی و اجتماعی نیز اقدامات خوبی انجام شده و با این حال با توجه دارالعباده بودن استان یزد در ارتباط با آسیبهای اجتماعی وضعیت خوبی نداریم.

رسول نصیری ادامه داد: خوشبختانه در ۴۰ سال بعد از انقلاب بانوان جایگاه خوبی به دست آورده اند و با این وجود آنکه می‌توان با بعضی حمایت‌های معنوی رفع مشکلات را پیگیری کرد، هنوز آن گونه که باید به حوزه بانوان توجه نشده‌است.

وی در ادامه کارهای فرهنگی و اجتماعی باقیات الصالحات عنوان کرد که افراد با عشق و نیتی  که دارند انجام دهنده این امور با خروجی‌های خوب هستند.

رویکرد هر فعالیتی باید برنامه محور باشد

مشاور فرماندار میبد درامور بانوان و خانواده نیز هدف از برگزاری نشست را هم اندیشی با بانوان فعال و تاثیر گذار عنوان کرد که می‌تواند برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی و انتخاب اولویت‌های شهر به خصوص درحوزه  بانوان بر اساس نگاه و دیدگاه‌های ارزشمند آنها برنامه‌ریزی و پیگیری شود.

کبری خواجه پورتصریح کرد: رویکرد ما باید برای وارد شدن به هر حوزه  و فعالیتی باید برنامه محور و همراه با سنجش  کارساز بودن باشد.

تلاش بانوان در استفاده بهینه از فضای مجازی

رییس شورای شهر میبد هم با قدردانی از تلاش‌های همه بانوان فعال و موثر در حوزه‌‌‌های گوناگون فرهنگی، ورزش و اشتغال تصریح کرد: همانگونه که می‌بینیم بانوان در وضعیت کرونا با بیشتر کردن تلاش خود از فضای مجازی استفاده بهینه دارند و گروه هایی را تشکیل داده و به بومی‌سازی فرهنگ و فرهنگسازی پرداخته‌اند.

انسیه فلاح در ادامه اعلام آمادگی از سوی شورای و شهرداری برای ارایه خدمات به بانوان کرد که تلاش و انرژی و انگیزه  برای موفق شدن در جامعه دارند.

همچنین در این نشست بانوان به بیان گزارش عملکرد و پیشنهادات خود پرداختند.

راه اندازی خانه مهربانی در ندوشن، لزوم برنامه ریزی برای استفاده موثر از فضای مجازی و مقابله با آسیب‌های آن، عدم آموزش دیدن دانش‌آموزان برای حضور همراه با رعایت موازین شرعی و عرفی در شبکه‌های مجازی، استفاده از فضای شهری برای گذران اوقات فراغت و پرهیز از تخریب امکانات و تجهیزات فراهم شده از سطح شهر برای رفاه شهروندان در این نشست مطرح شد.

همچنین به فعالیتهای در راستای راه اندازی مشاغل خانگی همراه با آموزش از سوی حوزه ترویج کشاورزی و انجام اقدامات حمایتی در این زمینه، ارایه مشاوره و ایجاد رشته‌های تخصصی در حوزه علمیه، ایجاد دپارتمان سفال و سرامیک در فنی حرف‌های اشاره شد.

واگذاری مرکز خوداشتغالی فنی حرفه ای به تعدادی از بانوان صنعتگر و مهیا نبودن  سرویس ایاب و ذهاب برای بانوان در فنی حرفه‌ای نیز یادآوری شد و لزوم انجام فعالیت‌ها به صورت جبهه‌ای و جمع‌بندی شده، برگزاری نشست‌ها به صورت تخصصی برای بررسی عملکردها و رفع مشکلات و اجرای برنامه‌های تربیتی و مشاوره‌ای خاطر نشان شد.