فرمانداری میبد روزهای دوشنبه هر هفته را به بررسی مشکلات بخش ندوشن اختصاص داده، روز ۲۵ اسفند نیز اقدامات انجام شده و مشکلات بخش ندوشن با حضور مسوولان منابع طبیعی، آب و فاضلاب و ورزش مطرح و ارزیابی شد و افق ۱۴۰۰ این حوزه‌ها برای رفاه حال اهالی این منطقه نیز مشخص گردید.

مسوولان اداره‌های منابع طبیعی و آبخیزداری، ورزش و جوانان و آب و فاضلاب با تشریح فعالیتهای انجام شده وبرنامه ریزی برای اجرا، پاسخگوی مشکلات مطرح شده از سوی بخشدار و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی‌روستاهای این بخش در نشست برگزار شده در بخشداری ندوشن شدند.

برنامه‌ریزی احداث سه چمن مصنوعی

رییس اداره ورزش و جوانان با اشاره به برنامه‌ریزی و پیگیری‌های انجام شده فرمانداری و بخشداری برای احداث  سه چمن‌ مصنوعی در روستاهای سورک، هفتهر و نیوک گفت: مقرر شده احداث این چمن‌ها به صورت مشارکتی با همکاری دهیار و بنیاد برکت انجام شود.

محمد رضا زارع بیدکی تصریح کرد: تسطیح، زیرسازی و بتن ریزی را دهیاری و خرید و نصب چمن را هم بنیاد برکت انجام دهد و در صورت اجرا نشدن پروژه به صورت کامل، ورزش و جوانان استان اجرای کامل این طرح را با تامین عهده دار می‌شود.

وی به کمک خیری در ساخت و ساز سالن ورزشی صدرآباد به میزان ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان اشاره کرد که با پیگیری انجام شده تکمیل این سالن از طریق فرمانداری با تامین اعتبار دنبال می‌شود.  

۱۰ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌‌‌های آبخیزداری بخش ندوشن هزینه شد

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میبد هم با ارایه توضیحاتی در مورد روند  قانونی واگذاری اراضی برای اجرای طرح‌های ارایه شده به اقدامات انجام شده از جمله احداث بندهای خاکی با هدف حفاظت از تاسیسات، هدر رفتن آب، تغذیه آب زیرزمینی و جلوگیری از به راه افتادن سیلاب اشاره کرد.

جمال جنتی افزود: با توجه به کم لطفی‌ها در ارتباط با بخش ندوشن در ۴۰ گذشته، سه سال اخیر بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان در این منطقه هزینه شد، چون این منطقه قطب دامداری است و استعداد و پتانسیل هزینه کردن برای انجام اقداماتی مانند احداث آب‌انبار و آبشخور، احیای مراتع، مدیریت چرا بذر پاشی و بذرکاری را دارد و در افق ۱۴۰۰ نیز انجام این اقدامات پیگیری می‌شود.

۲ ونیم میلیارد تومان هزینه آبرسانی به ۲ روستا شد

رییس اداره آب و فاضلاب میبد هم با ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده در بخش ندوشن از زمان ادغام شدن شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی گفت: با آوردن  2 روستای بخش ندوشن در مدار، ۲ و نیم میلیارد تومان هزینه انجام پروژه‌ها شامل مخازن و لوله گذاری در این ۲ روستا شد و در برنامه پیش رو نیز ۶  فقره قنات‌ این بخش با اختصاص ۲۰۰ میلیون بازسازی و بهسازی می‌شود.

محسن دشتی قنات‌های برنامه ریزی برای بازسازی و بهسازی را شامل قنات‌های تلخستان، خوشاب، هفتهر، سورک، بید حریم و درین برشمرد.

وی  با اشاره به گرفتن مجوز یک حلقه چاه اضطراری در ندوشن بر لزوم همراهی اعضای شوراها در این ارتباط  و جانمایی حفر چاه برای تامین آب با دید باز و جدا سازی آب فضای سبز از آب شرب را که توسط شهرداری پیگیری نیز شده، تاکید کرد.

پیگیری مشکلات اجرای طرح فاضلاب در ندوشن

رییس اداره آب و فاضلاب میبد در ارتباط با اجرای  طرح فاضلاب در ندوشن نیز اظهارکرد: ۲۰ کیلومتر از مسیر آسفالت شکافی شده که با اجرای طرح فاضلاب ۱۵ و نیم کیلومتر آن تا به حال آسفالت شده و چهار و نیم کیلومتر آن باید اسفالت شود.

وی مشکلات اجرای طرح فاضلاب ندوشن و پیگیری‌های انجام شده برای ادامه یافته طرح و اتمام آن و همچنین آسفالت معابر ندوشن را نیز یادآور شد.

موضوعات مطرح شده در نشست برگزار شده

در این نشست به واگذاری زمین به اداره ورزش و جوانان برای نصب چمن ورزشی، نحوه پرداخت هزینه آب و برق و گاز سالن‌های ورزشی و لوله گذاری مرتبط به سدهای خاکی روستای علویه اشاره شد که با اعتبارات خوب منابع طبیعی انجام گرفته و آبگیری استخر از ۱۵ ساعت به ۵ ساهت کاهش یافته‌است.

همچنین شوری آب ندوشن، مشکلات مرتبط با به طول کشیدن پروژه فاضلاب حدود ۲ سال و کنده کاری‌های مسیرها مطرح شد.

به گفته محمد علی کارگر کارشناس و مسوول هماهنگ کننده برگزاری نشستهای فرمانداری میبد در حوزه ندوشن  با حضور همه اداره‌‌‌های شهرستان برای بررسی مشکلات عمرانی و اجتماعی و فرهنگی بخش ندوشن  و روستاهای تابع شامل علویه، نیوک، صدرآباد، سورک و هفتر تا کنون سه نشست برگزار شده  و همچنان در سال ۱۴۰۰ برگزاری این نشست‌ها ادامه دارد.

گفتنی است روز دوشنبه با حضور ۲ تشکل مردمی‌طلوع مهر و میبد فردا و مسوولان جهاد کشاورزی کاشت بذر بادام در بیابان‌های ندوشن انجام گرفت.

ندوشن یک از سه بخش میبد و دارای پنج هزار نفر جمعیت است و با داشتن بناهای تاریخی قلعه، مسجد جامع و خانه‌های بومگردی منطقه‌ای تاریخی نیز محسوب می‌شود.

میبد دارای  سه بخش مرکزی، ندوشن و مرکزی است.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.