آیین اختتامیه کنگره شعر محمد(ص) با تقدیر از ۱۵ شعر برگزیده از میان بیش از ۱۰۰ اثر در مصلی آیت الله اعرافی میبد با رعایت توصیه‌های بهداشتی به صورت مجازی و حضوری محدود با شرکت شاعران منتخب برگزار شد.

شاعرانی از شهرهای یزد، میبد، اصفهان و کرمان اشعار خود را به این کنگره که فراخوان آن در مهر ماه ۹۹ داده شده، ارسال کرده بودند.

اجرای آیین اختتامیه کنگره شعر محمد(ص) که در آن شاعران به خواندن اشعار خود پرداختند، سعید بیابانکی شاعر برجسته کشوری و یکی از داوران برعهده داشت.

امام جمعه میبد نیز در این مراسم با اشاره به  شعر«ماه فروماند از جمال محمد / سرو نباشد به اعتدال محمد» از سعدی شیرازی شاعر بزرگ ایرانی در وصف حضرت محمد (ص) گفت: شاعر دراین شعر پیامبر را به «سرو» نماد رشادت، موزون بودن و سرسبزی تشبیه کرده‌ که دارای معانی مفاهیم عمیق عرفانی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی سرو را نشان و نمادی از همه هستی شامل ملک و ملکوت عنوان کرد و افزود: این جهان افلاکی و مادی نشان از عظمت خدواند دارد و با گشودن دریچه‌ای به عالم ملکوت و جهان بی‌انتها، عالی‌ترین قله‌های ملائکه و روح و جهان‌های شگفت‌انگیز و غیر قابل وصف، همه مخلوقات خدا جلوه‌های الهی هستند و برآنها نظم و توازن بی پایان حاکم است.

وی ادامه داد: همه عناصر و جلوه‌های جذاب الهی با یک اعتدال کامل‌تر در وجود پیامبر اسلام جمع شده و همه اینها سوژه‌هایی رازآلود و پیچیده برای به وجود آمدن شعراست و چنین کنگره‌هایی باید دعوت کننده ذوق‌های سرشار و فکرهای ناب باشد.

امام جمعه میبد تصریح کرد: شاعر با حرکت شعری و هنری خود به سوژه‌های متعالی متصل شده و خود نیز رشد کرده و به عالم متعالی پر می‌کشد.