اخبار روزفرهنگی

عروسک‌ها به صندوقچه خود برگشتند

آیین پایانی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی با تقدیر از دو هنرمند، یاد و خاطره چند هنرمند درگذشته برگزار شد.

این مراسم با حضور تعداد محدودی از نمایشگران عروسکی و مدیران هنری و با اجرای الهه رضایی مجری برنامه‌‌‌های کودک در دهه شصت، شامگاه یکشنبه 17 اسفند ماه در تالار وحدت برگزار شد.

مدیر کل هنرهای نمایشی در این برنامه با تقدیر از همه همراهان این جشنواره گفت: با توجه به شیوع ویرس کرونا و بر اساس تصمیم گیری در شورای سیاستگذاری جشنواره در بستر فضای مجازی برگزار شد و چند پلتفرم ارایه اثار را بر عهده گرفتند و بویژه از پخش این نمایش‌ها در تلویزیون تئاتر ایران با استقبال تماشاگران رو به رو شد.

قادر آشنا در ادامه  با ابراز خرسندی از استقبال مردم از آثار جشنواره تهران مبارک اظهار کرد: بیش از ۱۹ هزار نفر تماشاگر نمایش‌های جشنواره بودند و خانواده‌ها همچنان خواهان ادامه پخش این اثار در فضای مجازی هستند.

مدیر کل هنرهای نمایشی سپس با تاکید بر حمایت از اجرای عمومی‌آثار جشنواره اضافه کرد: علاوه بر بستر فضای مجازی، از اجرای عمومی‌نمایش‌‌‌های جشنواره که اغلب تولید جدید هستند، حمایت می‌کنیم چراکه تئاتر با اجرای عمومی‌زنده است.

اهدای جوایز بخش عکس

سپس با جوایز بخش عکس با حضور امیر عابدی، مدیر بخش عکس، اختر تاجیک، عضو هیات داوران و امیر مشهدی عباس دیر از کیارش مسیبی، پوریا نوری ، مریم ملک‌مختار و مجید نیک‌نفس تقدیر شد.

همچنین  برگزیدگان بخش عکس بدون اولویت به شرح زیر معرفی شدند:

1- تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مریم قهرمانی زاده برای مجموعه عکس از نمایشهای «اپرای عروسکی عشق» و نمایش «یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا»

2- تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سید ضیا صفویان برای مجموعه عکس از نمایشهای «بغلم کن تا دمپایی نیومده» و نمایش «ترانه خورشید و ماه»

3-  تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی آشنا برای مجموعه عکس از نمایشهای «اگزویا» و نمایش «منو نمی‌بره».

در ادامه برنامه، با پخش کلیپی و توط سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام بهداروند، مشاور اداره کل هنرهای نمایشی و قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی از ایرج محمدی، هنرمند باسابقه نمایش عروسکی تقدیر شد.

راز ماندگاری در عشق، خوشرویی و یکرنگی و با گذاشت بودن است

ایرج محمدی با خواندن یادداشتی از برگزارکنندگان جشنواره و مدیران هنری قدردانی کرد و گفت: آرزو می‌کنم در هر شغلی، مفید و تاثیرگذار و مثل عروسکها مهربان و خوشرو و یکرنگ، صادق، باگذشت، بخشنده، و پر از عاطفه و عشق نسبت به هم باشیم. راز ماندگاری در همین هاست.

اهدای جوایز بخش پژوهش

در ادامه جوایز بخش پژوهش، با حضور پوپک عظیم پور، میترا کریمخانی و علی پاکدست به شرح زیر اهدا شد:

مسابقه پژوهش
الف) بخش ترجمه

هیات داوران در این بخش بدون اولویت با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی از مترجمین زیر قدردانی کرد

مجید کیانیان برای ترجمه مقاله: بدن متحول، عبارت نوظهور: اکتساب مهارت در یک تئاتر عروسکی نوشته: هاروکا اوکویی

پرتو پورقرایی برای ترجمه مقاله: ﻋﺮوﺳﻚ ﺑﻪ ﻣﺜﺎﺑﻪ ﺑﺪن زﻧ ﺪه ﻣﻌﺎﺻﺮ نوشته: نوئِمی‌لورِنتس

امین محمدی برای ترجمه مقاله: ﻋﺮوﺳﮏ ﺑﻪ ﻣﺜﺎﺑﻪ ی ﯾﮏ اﺑﺰار آﻣﻮزﺷﯽ نوشته: تارجا کروگر و ان ماریا نوپونن

ب) بخش تالیف

رتبه سوم:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به فائزه السادات شاه حسینی برای نگارش مقاله: آواتارهای پلاسیسیتۀ تخیل اهدا شد.

رتبه دوم مشترک:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به نگین کشفی برای نگارش مقاله: نمایش‌‌‌های فشن به مثابه اجرای عروسکی؛ با نگاهی به نمایش‌‌‌های فشن “Viktor & Rolf”

لوح تقدیر و جایزه نقدی به میرمحمدرضا حیدری و سلما محسنی اردهالی برای نگارش مقاله: گذری به سیر تاریخی بازی اسب چوبی در ایران و ریشه‌های اسطوره‌ای آن به عنوان یکی از  گونه‌‌‌های عروسک نمایشی در ایران اهدا شد.

رتبه اول:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به محمد اوحدی برای نگارش مقاله: راه روح رقصنده: بازنگری پدیدارشناسانه‌ بر بی‌قراری عروسک در انسان معاصر اهدا شد.

اهدای جوایز بخش مسابقه نمایش نویسی

در ادامه جوایز بخش مسابقه نمایشنامه نویسی با حضور اردشیر صالح پور، سلما محسنی و مریم اقبالی به شرح زیر اهدا شد:

بر اساس رای هیات داوران بخش نمایشنامه نویسی، متشکل از شادی پور مهدی و اردشیر صالح پور و نادر برهانی مرند آراء به شرح زیر اعلام شد:

الف- آثار شایسته تقدیر

لوح تقدیر و جایزه نقدی به کیان مرادی برای نگارش نمایشنامه “میرزا پارلمان خان نهاوندی” از نهاوند

لوح تقدیر و جایزه نقدی به نسرین خنجری برای نگارش نمایشنامه “افسانه دختر بالدار” از تهران

ب) نمایشنامه‌‌‌های برگزیده

در این بخش هیات داوران بدون اولویت سه برگزیده داشت:

1- تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به میلاد حسینی برای نگارش نمایشنامه “دژِ هفتواد” از تهران تعلق گرفت.

2-تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به رضاگشتاسب برای نگارش نمایشنامه “مَتَتی” از یاسوج اهدا شد.

3- تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به  باقرسروش برای نگارش نمایشنامه “داش آکل” از تهران اهدا شد.

تقدیر از معلم تلاشگر هنر در شهر مهریز

تقدیر از محمد حسن ابویی مهریزی، معلم تلاشگر هنر در شهر مهریز، که سالهاست به آموزش نمایش خیمه شب بازی و ساخت عروسک مبارک همت گماشته، دیگر بخش این برنامه بود. علاوه بر مدیران جشنواره، وزارت آموزش و پرورش هم از این معلم تقدیر کرد.

ابویی مهریزی نیز در سخنانی گفت: سالهاست دانش آموزان مهریز عروسک مبارک را می‌سازند و شاید 3 هزار عروسک مبارک در مدارس ما ساخته شده باشد. ساخت این عروسک، جزو آموزش هنر در مدارس شهر ماست. در هر کلاس و مدرسه ای به خیمه شب بازی می‌پردازیم ولی در زمینه آموزش اول راه هستیم.

گرامیداشت هنرمندان فقید

همچنین گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد گلزار محمدی، دبیر فقید جشنواره که اسفند سال گذشته بعد از تحمل یک دوره طولانی بیماری درگذشت از جمله برنامه‌ها بود.

مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره نیز با خواندن یادداشتی، یاد گلزار محمدی را گرامی‌داشت و از نمایشگران عروسکی که در شرایطی دشوار چراغ این هنر را روشن نگه داشتند، تقدیر کرد.

 همچنین پخش کلیپی کوتاه از هنرمندان درگذشته، کامبوزیا پرتوی، نصرت کریمی، محمدرضا الوند و گلزار محمدی، اجرای دو قطعه موسیقی با خوانندگی خواننده نوجوان، مجید معظمی، پخش  تیزری از نمایش‌‌‌های شرکت کننده در جشنواره، کارگاه‌‌‌های آموزشی، نمایشگاه عکس و دیگر بخش‌‌‌های جشنواره، از دیگر برنامه‌‌‌های این مراسم بود که با اجرای قطعه ای نمایشی با نام ” جنگ و صبح” به کارگردانی میثم یوسفی از یزد اختصاص به پایان رسید.

ایسنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا