واپسین برنامه سفر یکروزه معاون اول رییس جمهوری به استان یزد که در آن چند طرح مهم اقتصادی و فرهنگی بهره برداری شد، دیدار با نخبگان، جوانان، برگزیدگان و فعالان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی این استان بود که آنان دغدغه‌ها و انتظارات خود را از دولت برای دکتر جهانگیری بازگو کردند.

در این دیدار که عصر شنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار یزد و تعدادی از مسئولان استان برگزار شد، نخبگان علمی‌و فرهنگی استان یزد توجه بیشتر دولت به حوزه فرهنگ و دانش و بسترسازی برای شکوفایی هرچه بیشتر استعدادهای جوانان را خواستار شدند.

فراهم سازی شرایط و امکانات مورد نیاز برای عرضه تولیدات فاخر هنری

محمود رهبران استاد ممتاز خوشنویسی کشور در این نشست گفت: هنرمندان می‌توانند شور و شوق جامعه را برانگیخته کنند و در سال‌های اخیر هنرمندان استان‌‌‌های مختلف کشور پیشرفت‌‌‌های قابل توجهی داشته اند اما بستر مناسبی برای ظهور و بروز آثار آنان فراهم نشده است.

وی ادامه داد: هم اکنون در استان یزد سالن تخصصی و مناسب برای برگزاری رویدادهای موسیقی و نمایش وجود ندارد و برخی جشنواره‌‌‌های مهم فرهنگی و هنری که در سطح استان‌ها برگزار می‌شد مانند جشنواره خوشنویسی رضوی، متوقف شده که انتظار هنرمندان از دولت فراهم سازی شرایط و امکانات مورد نیاز برای عرضه تولیدات فاخر هنری است.

انتخابات مهمترین رویداد نشان دهنده مشارکت مردم در امور سیاسی کشور است

غلامعلی سفید رییس شورای شهر یزد نیز که به نمایندگی از احزاب و تشکل‌‌‌های سیاسی در این نشست حضور داشت، در خصوص انتخابات سال آتی بیان کرد: انتخابات مهمترین رویداد نشان دهنده مشارکت مردم در امور سیاسی کشور است و انتظار  تشکل‌‌‌های سیاسی این است که دست اندرکاران این رویداد مهم به گونه ای عمل نکنند که دشمنان کشور شاد شوند.

وی ادامه داد: در سال‌‌‌های فعالیت دولت تدبیر و امید علاوه بر انتقادات، تهمت‌‌‌های زیادی به دولت زده شد که انتظار احزاب و شهروندان این است که دولت در این زمینه سکوت نکند و پاسخگوی هجمه‌ها باشد.

سفید همچنین در خصوص ثبت جهانی بافت تاریخی یزد و انتظار از دولت در این زمینه اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی به عنوان نماینده دولت باید در خصوص تبدیل یزد به مقصد گردشگری کمک کند و در این زمینه تنها به بودجه شهرداری اتکا نشود.

سیاست‌‌‌های دولت بیشتر درمان محور است

رییس سازمان نظام پزشکی استان یزد نیز گفت: دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت اقدامات قابل توجهی انجام داده اما سیاست‌‌‌های دولت بیشتر درمان محور بوده و حوزه سلامت و پیشگیری کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

احمد حائریان با تاکید بر اجرای طرح پزشک خانواده به منظور تقویت حوزه سلامت ادامه داد: معیشت پزشکان عمومی‌باید مورد توجه قرار گیرد زیرا هم اکنون تعدادی از فارغ التحصیلان پزشکی به دلیل درآمد اندک، تمایلی به فعالیت در حرفه پزشکی ندارند و برای دریافت نظام پزشکی خود اقدام نکرده اند.

استان یزد محروم از وجود یک دانشکده فنی خوب است

بی‌بی فاطمه حقیرالسادات عضو هیات علمی‌دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز در این نشست گفت: استان یزد با ظرفیت‌های بسیار متماز در زمینه علم و دانش، از وجود یک دانشکده فنی خوب محروم است و این در حالی است که مراکز علمی‌این استان در بین دانشگاه‌‌‌های برتر کشور قرار دارد و انتظار از دولت این است که زمینه لازم برای ایجاد این دانشکده را در استان یزد فراهم سازد.

۴۰ درصد موقوفات یزد از سوی اقلیت زرتشتیان وقف شده است

رییس انجمن زرتشتیان یزد و عضو شورای اسلامی‌این شهر نیز ضمن قدردانی از پیگیری معاون اول رییس جمهوری در زمینه رفع تعلیق عضویت او در شورای اسلامی‌یزد گفت: ثبت تولد آشو زرتشت در تقویم رسمی‌کشور مبین نگاه مثبت دولت به اقلیت‌ها و در راستای افزایش اتحاد و همدلی در میان تمامی‌ایرانیان است.

سپنتا نیکنام افزود: زرتشیان یزد با وجود آنکه یک درصد جمعیت این شهر را تشکل می‌دهند اما حدود ۴۰ درصد موقوفات یزد از سوی آنان برای امور عام المنفعه وقف شده و در زمینه ایجاد مدرسه، درمانگاه، زایشگاه و بیمارستان که مورد استفاده همه شهروندان قرار می‌گیرد، فعالیت‌‌‌های چشمیگری را در طول تاریخ در یزد داشته اند.

وی یادآور شد: یکی از عواملی که باعث ثبت جهانی شهر یزد شد، همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در این شهر است و انتظار از دولت این است که بیش از پیش از ظرفیت اقلیت‌ها دینی برای توسعه استفاده کند و دولت تدبیر امید می‌تواند با انتخاب مشاور رییس جمهوری در امور اقلیت‌ها از بین آنان در این زمینه پیشقدم باشد.

دولت در ساخت خانه جوان در استان یزد حمایت کند

نگار فتوحی نماینده تشکل‌‌‌های جوانان استان یزد که در زمینه کاهش آسیب‌‌‌های اجتماعی فعالیت می‌کند نیز گفت: در شرایط بحران اقتصادی، جوانان بیشترین آسیب‌ها را می‌بینند که برای یافتن کار و تشکیل زندگی با مشکل مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: انتظار جوانان از دولت تامین امنیت روانی و استفاده از ایده‌‌‌های جوانان است که در این زمینه کمک دولت برای ساخت خانه جوان استان یزد می‌تواند بستر مناسبی را برای مشارکت جوانان در فعالیت‌‌‌های مختلف اجتماعی فراهم سازد.

لزوم حمایت از اصحاب رسانه یزد

مدیر خانه مطبوعات استان یزد نیز ضمن قدردانی از معاون اول رییس جمهوری و وزیر ارشاد در خصوص لغو ممنوعیت انتشار آگهی‌‌‌های دولتی در روزنامه‌‌‌های کثیرالانتشار، فراهم سازی زمینه انتشار آگهی در خبرگزاری‌ها و رسانه‌‌‌های برخط برای کمک به فعالان این حوزه را مورد تاکید قرار داد.

فرزاد فیضی دریافت مالیات از رسانه‌ها و همچنین مشکلات موجود در زمینه بیمه اصحاب رسانه با تامین اجتماعی را از مهمترین دغدغه‌‌‌های این قشر برشمرد و یادآور شد: اصحاب رسانه در جریان شیوع ویروس کرونا با مشکلات مختلف در زمینه تامین معیشت مواجه شدند و انتظار آنان از دولت افزایش حمایت این قشر در شرایط موجود و رفع موانع و مشکلات ایجاد شده از سوی برخی دستگاه‌‌‌های اجرایی است.

دولت زمین ارزن قیمت در اختیار مسکن سازان دارای صلاحیت قرار دهد

احمد زارع پور اشکذری از فعالان اجتماعی استان یزد نیز توجه دولت به صنعت ساختمان با توجه به حجم قابل توجه اشتغالی که این صنعت دارد را مورد تاکید قرار داد و گفت: در صورتی که دولت زمین ارزن قیمت در اختیار مسکن سازان دارای صلاحیت قرار دهد، نرخ تمام شده مسکن به شکل قابل توجهی کاهش یافته و باعث رونق اقتصادی و تامین مسکن برای اقشار آسیب پدیر می‌شود.

وی ادامه داد: هم اکنون بیش از ۱۰ درصد جمعیت استان یزد را اتباع بیگانه تشکیل می‌دهند که ساماندهی این حجم از جمعیت در قالب مهمانشهرها ضروری به نظر می‌رسد.

زارع پور همچنین با بیان اینکه ۷۰ درصد پرورش اسب عرب کشور در استان یزد است و ۲۷۰ باشگاه سوارکاری در این استان وجود داد، ایجاد پیست سوارکاری بین المللی که برای شهرستان اشکذر تصویب شده را خواستار شد.

افتتاح کتابخانه مرکزی یزد، شرکت در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی، افتتاح چهار طرح مهم در حوزه آب و برق، بهره برداری از بندر خشگ پیشگامان، بازدید از نمایشگاه صنایع دستی و اشتغال روستایی از دیگر برنامه‌‌‌های سفر معاون اول رییس جمهوری به استان یزد بود.

وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و نیرو، دبیرکل کتابخانه‌‌‌های کشور، رییس کل گمرک ایران و معاون سازمان برنامه و بودجه، جهانگیری را در این سفر یکروزه همراهی کردند.

ایرنا