استاندار یزد با اشاره به فعالیت چهار سال شهرداری‌ها و شورای اسلامی‌شهرها و روستاها گفت: براساس مطالبات شهروندان طرح‌‌‌های مدیریت شهری در استان تعریف و اجرا شد.

به گزارش پایگاه خبری بام میبد و به نقل از خبرگزاری  ایرنا، محمدعلی طالبی روز پنجشنبه در آیین افتتاح یک مجموعه گردشگری و تفریحی در شهر میبد افزود: این رویکرد در بیشتر شهرداری‌‌‌های استان اجرا شد و در حال حاضر ادامه دارد در حالیکه قبلا به این موضوع کمتر توجه می‌شد.

وی با قدردانی از فعالیت شهرداران در رویکرد اجتماعی اظهارکرد: تعامل چند سویه و هم افزایی در این دوره از فعالیت شوراها بیشتر نمود دارد که این موضوع موجب شد  تااقدام بسیارخوبی در شهرداری‌های استان انجام شود.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: تحریم‌‌‌های ظالمانه خواه ناخواه بر فعالیت‌های شهرداری‌ها تاثیر نامطلوب گذاشت اما اقدام ارزنده ای در راستای خدمت رسانی به شهروندان در این مدت انجام شد.

وی تصریح کرد: با وجود مشکلات شورای دوره پنجم، مسوولان شهرداری‌ها به میدان آمدند و اعضای آن فعالیت‌های «اجتماع محور» را در دستور کار خود قرار دادند.

استاندار یزد گفت: برخی بحران‌ها مانند شیوع ویروس کرونا از سال گذشته موجب مشکلاتی برای اجرای برنامه‌ها شد، در این زمینه نه تنها فعالیت شهرداری‌ها و شورای شهرها و روستاهای استان تعطیل نشد بلکه اقدام ارزشمندی در زمینه مهار این ویروس انجام دادند.

طالبی با اشاره به بهره برداری از مجموعه فرهنگی و گردشگری یادشده گفت: این مجموعه قابلیت استفاده و بهره مندی مردم دیگر نقاط استان را دارد، امید می‌رودکه اینگونه طرح‌ها در دیگر شهرستان‌های استان اجرا شود.

۲۵ طرح استان یزد به صورت همزمان افتتاح شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد هم گفت: امروز طرح‌‌‌های مدیریت شهری در اردکان، نیر تفت، یزد و  میبد به صورت همزمان افتتاح شد.

محسن صادقیان افزود: ۲۵ طرح با ۷۹ میلیارد تومان هزینه در زمینه‌‌‌های فضای سبز، روکش آسفالت، زیرگذر و غیره به بهره برداری رسید.

عملیات اجرایی پروژه بام میبد

شهردار میبد هم با اشاره به مجموعه فرهنگی و  گردشگری و تفریحی یادشده گفت: در گذشته زمینی به مساحت ۱۷ هکتار به صورت پارک جنگلی از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در نظر گرفته شد که در مدت یکسال و با طراحی فضاهای متنوع برای استفاده شهروندان و مسافران و با ۶.۵ میلیارد تومان در سه فاز طراحی شد.

علیرضا نقوی افزود: در فاز اول پردیس تفریحی و ورزشی و زمین چمن مصنوعی و زمین‌‌‌های ورزشی مختلف، گذر نگاره‌ها، نخستین مسیر پیاده راه با اقتباس از سیمای باستانی شهر میبد، نخستین مسیر دوچرخه سواری، سالن روباز ۲ منظوره مخصوص پیست اسکیت و اولین سالن سینما و آمفی تئاتر روباز استان به بهره برداری رسید.

وی در خصوص تاثیرگذاری محیط‌‌‌های شهری بر رفتار شهروندان عنوان کرد: از ویژگی‌های فضاهای شهری تاثیرگذاری بر ادراک مردم و مخاطبان آن است که از این روی فضاهای شهری می‌بایستی همواره بستر رویدادهای مختلفی باشد و مدیران شهری با ایجاد فضاهای ایمن، خانواده محور و خلق رویدادهای مختلف، خاطره شیرین و لحظات ماندگاری برای شهروندان رقم بزنند.

توجه شهرداری و شورای شهر به مناطق کمتر توسعه یافته

همچنین رییس شورای شهر میبد طی سخنانی به عملکرد شورای شهر و اقدامات حمایتی از اقشار کم درآمد در پرداخت عوارض و گرفتن عوارض بیشتر ازکسانی که بیشترین  خدمات شهری را استفاده می‌کنند  و توجه بیشتر به مناطق کمتر توسعه یافته، اشاره کرد.

حسینعلی فلاح رساندن درآمد شهرداری از ۳۰ میلیارد تومان به ۸۰ میلیارد تومان را نیز یادآور شد و  در ادامه چگونگی شروع عملیات اجرایی بام میبد که از ۱۰ سال پیش به صورت پارک جنگلی از سوی منابع طبیعی به شهرداری واگذار شده و در یک سال گذشته به عنوان پارکی در حریم شهر و با هزینه کرد شهرداری مورد توجه برای اجرای طرح و مجهز شدن به امکانات فرهنگی و رفاهی   قرار گرفته را تشریح کرد.

گفتنی است استاندار یزد در ادامه سفر به میبد یک باب خانه بهداشت را در روستای حسن آباد و یک باب مدرسه را در «ده آباد» این شهرستان افتتاح کرد و افتتاح مرکز پایش فرسایش بادی از دیگر برنامه طالبی بود.