اخبار روزاخبار استان یزد

آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان جشنواره ملی پارچه فجر در یزد برگزارشد

آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان جشنواره ملی پارچه فجر با حضورمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد به صورت مجازی برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان یزد با اشاره به اینکه پارچه و صنایع وابسته به آن جزء فرهنگ  و هنر ایرانیان و بخصوص یزدی‌ها بوده است،اظهارداشت:پارچه صرفادر تاریخ یک کالای اقتصادی نبوده، بلکه برای یزدی‌ها یک کالای فرهنگی نیز به شمار رفته است.

مجید جوادیان زاده با بیان اینکه ابعاد زیباشناسانه پارچه در طول تاریخ انعکاس داشته است،افزود:مردم یزد بدلیل شرایط آب و هوایی به سمت صنایع بخصوص صنایع فرهنگی مانند پارچه ولباس ورود کرده اند.

وی ادامه داد:باتوجه به مباحث مربوط به صنایع و کالاهای فرهنگی که کمترین آلایندگی زیست محیطی دارند،جهان به سمت این نوع صنایع در حال حرکت است.

وی تاکید کرد:صنعت مدو لباس و پارچه یکی از نقطه مزیت‌‌‌های ایرانیان و بخصوص یزدی‌ها به شمار می‌رود که بسترهای آن از گذشته فراهم شده است.

جوادیان زاده در عین حال توصیه کرد:ضرورت اندیشه در پارچه و مدولباس مهم و ضروری است و انتظار این است که درآینده بابرگزاری دوره‌‌‌های بعدی جشنواره پارچه، غالب‌‌‌های مناسب تری ارائه شود.

پرداختن به هنرپارچه بافی با نگاهی زیباشناسانه

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان یزد نگاه زیباشناسانه و هنری به لحاظ  ویژگی‌‌‌های دستبافته‌‌‌های یزد باید برجسته تر شود و این نگاه در حال حاضر با رویکرد مثبت از سوی کشور نسبت به حوزه پارچه در یزد شده است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری دوره‌‌‌های مختلف نمایشگاه و آموزشی در حوزه مدو لباس یزد اشاره کرد و گفت:برگزاری گالری شهری،نقد منسوجات یزد و کارگاههای آموزشی از جمله برنامه هایی بود که با توجه به اولویت دوره پارچه ملی فجر در یزد برگزار شد.

وی اضافه کرد:این فعالیت‌ها باعث گردید تا ظرفیت‌‌‌های خوبی در یکسال گذشته به وجود آید به طوریکه هنرپارچه بافی با نگاه زیباشناسانه ورود به زندگی مردم شود.

وی اظهار امیدواری کرد:دوره‌‌‌های بعدی جشنواره پارچه فجراستمرارپیدا کند.

ابوالفضل داودی دبیر اجرایی اولین دوره جشنواره ملی پارچه فجر با اشاره به ارائه 211 مقاله به دبیرخانه این جشنواره گفت:14 مقاله در بخش سخنرانی و 49 مقاله در غالب پوستر پذیرفته شد. وی اظهار داشت:270 اثر طراحی پارچه نیز به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که نهایتا 114 طرح به دور رقابتی راه پیدا کرد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا