اخبار روزاخبار استان یزد

استان یزد 43 سهمیه راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی دارد

مدیر کل بهزیستی استان یزد گفت: مراکز مثبت زندگی در اصل به عنوان بهزیستی‌های کوچک در هر محله یا منطقه از شهر انجام دهنده وظایف سازمان بهزیستی هستند و سهم استان یزد نیز از ۲ هزار و ۴۰۰ مرکز مثبت زندگی کشور ۴۳ مرکز است.

دکتر علی محمد عطابخش در مراسم تقدیر از یکی از موسسه‌های خیریه میبد افزود: مراکز و موسسه‌های خیریه زیر مجموعه سازمان تا به حال انجام دهنده فعالیت‌ها در خدمت رسانی به مددجوها بوده‌اند و همچنان  نیاز است ادامه‌دهنده خدمات خود به مددجویان مراجعه کننده‌باشند و رفع مشکل نیازمندان را مورد توجه قرار دهند.

وی تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد فعالیت‌های سازمان بهزیستی در بخش غیر دولتی و با کمترین کمک مالی از سوی دولت انجام می‌شود.

مدیر کل بهزیستی سازمان بهزیستی میبد در ادامه  با اشاره به لزوم حمایت از موسسه‌‌‌های خیریه توسط دولت برای ارایه خدمت رسانی بهتر به مردم، وظایف و فعالیتهای سازمان بهزیستی را بیش  ۵۲ وظیفه متنوع برشمرد که برای آن بیش از ۱۳۰ فرآیند تعریف شده است.

وی خدمات بهزیستی را خدمات کف جامعه عنوان کرد که از قبل از تولد افراد تا فوت آنها را در جامعه شامل می‌شود.

نقش مهم موسسه‌های خیریه در کاهش آسیب‌‌‌های اجتماعی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد هم در این نشست گفت: موسسه‌‌‌های خیریه و در کل سازمانهای مردم نهاد در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش بسیار مهمی‌دارند و دولت نیز علی رغم نیاز به این سازمان‌ها، نتوانسته تا به حال حمایت چندانی از آنها داشته‌باشد. 

رسول نصیری معرفی موسسه‌ها به افراد خیر را یکی از حمایت‌های دولتی برشمرد و به موسسه‌ها و مراکز مشاوره‌ای  نیز توصیه کرد با هم در ارتباط باشند و از ظرفیت‌های هم برای ارائه خدمات تخصصی  استفاده کنند.

رییس اداره بهزیستی میبدنیز به وجود ۱۳ موسسه خیریه شامل اشتغال، حقوقی و فرهیختگان و همچنین  ۶ موسسه انجیو در راستای پیگیری اشاره کرد.

وی موسسه باب‌الحوائج  که مورد تقدیر قرار گرفت را یک موسسه جامع و کامل ارایه دهنده خدمات مددکاری و مشاوره و مجهز به پایگاه دائمی‌سنجش بینایی، گفتاردرمانی و برگزار کننده کلاس‌های پیشگیری  از آسیب‌ها معرفی کرد.

سید محسن فلاح اظهار کرد: تا به حال اداره بهزیستی میبد ۷۵ مجوز موسسه‌ و مرکز صادر کرده است که ۱۹ مورد آن موسسه خیریه و مابقی مراکز هستند که بیشتر در حوزه‌‌‌های اجتماعی و همچنین امور توانبخشی، اشتغال و پیگیری فعالیت دارند و تعدادی از آن‌ها نیز نو سازی ساختمان محل خدمت داشته‌اند.

وی به ۴ مرکز مثبت زندگی در چهار منطقه شهر اشاره کرد که به هر مرکز نیز ۳۵۰ پرونده محول شده‌است.

رییس اداره بهزیستی میبد همچنین به تفرجگاه فرهنگی و تفریحی واقع شده در محله حسن آباد اشاره کرد که می‌تواند با همکاری و کمک خیرین مورد بهره برداری قرار گیرد.

همکاری 43 نفر از اعضای هیئت علمی‌دانشگاه‌ها با موسسه خیریه باب‌الحوائج

انسیه فلاح عضو شورای شهر میبد هم در این مراسم از تلاش‌ها و پیگیریهای مسوولان و همچنین موسسه‌های زیرمجموعه اداره بهزیستی که انجام دهنده فعالیتهای خود جوش هستند تقدیر کرد و آمادگی شهرداری و شورای اسلامی‌شهر میبد برای هر گونه حمایت از موسسه‌ها و مراکز بهزیستی را یادآور شد.

مدیر موسسه خیریه باب‌الحوائج هم به ثبت موسسه در سال ۸۳  و ساخت بنای آن در سه طبقه اشاره و اهداف موسسه را کمک رسانی به نیازمندان و ارایه خدمات توانبخشی و کمک به مردم با ارایه خدمات مشاوره و برگزاری کارگاههای آموزشی سبک زندگی و مشاوره برشمرد.

جلال فلاح در ادامه با یادآور شدن همکاری ۲۳ نفر به عنوان کادر مشاور و مدرس از اعضای هیئت علمی‌دانشگاه‌ها با این موسسه در حوزه مشاوره و حوزه‌های دیگر مانند انجام تحقیقات برای تکثیر نسل و افزایش جمعیت از مسوولان حمایت از موسسه را خواستار شد.

مسوولان سازمان بهزیستی استان و شهرستان صبح امروز از تفرجگاه فرهنگی و تفریحی واقع در حسن آباد بازدید کردند.

سه هزار و ۲۰۰ مددجو تحت پوشش اداره بهزیستی میبد هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا