معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به ۲ میلیون نفر تحت پوشش این صندوق گفت: اتصال و انتقال بیمه بیمه‌شدگان این صندوق به صندوق‌های دیگر از جمله سازمان تامین اجتماعی مصوب شده و به زودی اجرایی می‌شود.

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور با اشاره به ۲ میلیون نفر تحت پوشش این صندوق گفت: اتصال و انتقال بیمه بیمه‌شدگان این صندوق  به صندوق‌های دیگر از جمله سازمان تامین اجتماعی مصوب شده و به زودی اجرایی می‌شود.

علی اخوان بهبهانی در نشست با مسوولان این صندوق در استان یزد، همسان‌سازی صندوق یاد شده در ارتباط با مستمری بگیران را نیز یادآور شد و افزود: همسازی این صندوق بدون کمک دولت و بر اساس منابع خود و بدون توجه به سطح بیمه مستمری بگیران انجام شده‌است.

وی ادامه داد: ۲ میلیون نفر تا کنون بیمه شده این صندوق از زمان راه‌اندازی آن در سال ۸۴ هستند که از این تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر با پرداخت مستمر حق بیمه، بیمه شده فعال هستند.

وی در ادامه به ۱۲۰ هزار نفر بازنشسته، بازمانده و مستمری بگیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در کل کشور و همچنین تعهدات بلند مدت صندوق در ارتباط با بیمه شدگان مانند پیری و از کارافتادگی و فوت اشاره کرد.

بهبهانی در ارتباط با پرداخت حق بیمه تصریح کرد: یک سوم حق بیمه را بیمه شده و ۲ سوم آن نیز توسط دولت پرداخت می‌شود و روستائیان و عشایر و کشاورزان می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌ها تحت پوشش آن درآیند.

کارگزاری‌ها در جذب بیمه شدگان نقش زیادی دارند

وی اظهار کرد: عمده فعالیت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را کارگزاری‌ها در جذب افراد برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه بر عهده دارند.

معاون بیمه‌ای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور بازبینی حق‌الزحمه کارگزاری‌ها که به دنبال آن ۵۰ درصد حق الزحمه آنها افزایش پیدا کرد را نیز  یادآور شد و افزود: برای  کارگزاری‌های فعال‌تر و دارای افراد بیمه شده بیشتر و یا واقع شده در یک منطقه محروم تشویقی در نظر گرفته می‌شود که تا پایان سال طی ۲ مرحله به حساب آنها واریز می‌شود.

۱۳ هزار بیمه شده فعال در استان یزد

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر استان یزد نیز تعداد افراد بیمه شده استان یزد را ۲۶ هزار نفر،  بیمه شدگان فعال را ۱۳ هزار نفر و مستمری بگیرها را نیز سه هزار و ۴۶۵ نفر نیز عنوان کرد و افزود: فعالان در رسته‌های شغلی دامداری، کشاورزی و صنایع دستی و ساکن درشهرهای زیر ۲۶ هزار زیر پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایرقرار می‌گیرند.

حسن ابراهیمی‌در ادامه با ابراز رضایت از کارگزاری‌های مستقر در میبد گفت: میبد قطب زیلوبافی کشور است و از طرف صندوق نیز حمایت از زیلو بافان و آموزش زیلو بافی مورد توجه قرارگرفته‌است.

وی تعداد بیمه شده‌های میبد را نیز ۲ هزار و ۵۸۴ نفر بیمه شده ذکر کرد که از این تعداد، یک هزار و ۱۴۰ نفر پرداخت‌کننده حق بیمه فعال، ۱۵۴ نفر بازنشسته، ۱۳۹ مستمری فوتی و پنج نفر نیز کارافتاده هستند.

مشکلات بیمه ای روستائیان در بخش ندوشن

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار میبد نیز با برشمردن ظرفیت‌های شهرستان و تعداد محله‌های شهر گفت: روستاها در دل شهر آمده و شهر با داشتن وسعت زیاد  قطب صنعت کشور است و علی رغم آن مردم این شهرستان  به دامپروری و کشاورزی و صنایع دستی نیز علاقه دارند.

فرزین خادمی‌با اشاره به احیای کارگاه‌ها و رونق زیلو بافی در میبد و جهانی شدن شهر به نام زیلو  و همچنین رونق سفالگری و سرامیک در شهر،  مشکلات روستائیان در ارتباط با پرداخت بیمه در ندوشن که قبلا روستا بوده و به مرور شهر شده را نیز یادآور شد.

در حاشیه نشست برگزار شده از فعالیت کارگزاری میبد تقدیر شد و به ۲ نفر نیز حکم بازنشستگی اهدا شد.

یک هزار و ۸۰۰ کارگزاری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر درسطح کشور  وجود دارد و از این تعداد، ۲۹ کارگزاری در استان یزد فعال هستند.

۲ کارگزاری فعال استان نیز در بخش مرکزی میبد و شهر ندوشن دایر هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا