دبیر شهر جهانی زیلو از اختصاص ۵میلیارد ریال جهت برای ترویج، معرفی و توسعه زیلو در بودجه‌ سال ۱۴۰۰ شهرداری شهرجهانی میبد خبر داد.

علیرضا نقوی در دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی‌شهر میبد با انجمن صنفی زیلوبافان افزود: بعد از ابلاغ حکم دبیری شهرجهانی زیلو، مبلغ ۵ میلیارد ریال برای دبیرخانه شهرجهانی درنظر گرفتیم که با تصویب در شورای شهر، اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: اعتبار  5 میلیارد ریال براساس ضوابط و دستورالعمل‌ها در کارهای عمرانی، حمایتی از زیلوبافان، آموزش شهروندان و توسعه، ترویج و معرفی این هنرصنعت در کشور هزینه خواهد شد.

شهردار میبد در خصوص ارائه تسهیلات به زیلوبافان نیز قول مساعد داد و خاطرنشان ساخت: با تنظیم لایحه و ارائه به شورای شهر، در راستای معافیت، توسعه کارگاه‌های زیلوبافی می‌توانیم مسیر پیشرفت و معرفی این هنر صنعت را هموارتر و وسیع تر از گذشته نماییم.

ایجاد بازارچه دائمی‌در مجموعه بام میبد

دبیر شهر جهانی زیلو از ایجاد بازارچه دائمی‌در مجموعه بام میبد خبر داد و افزود: با توجه به اجرای پروژه مجموعه تفریحی، گردشگری بام میبد، پردیس‌‌‌های باغ سفال، باغ زیلو و بازارچه صنایع دستی در فاز دوم این مجموعه دیده شده است همچنین استفاده از نگاره‌‌‌های زیلو و سفال در طراحی و مبلمان پارکی با هدف معرفی بهتر این هنر صنعت برای مسافران داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است.

نقوی در ادامه از ایجاد بازارمرکزی زیلو در مکان انجمن صنفی زیلوبافان استقبال کرد و گفت: این مکان به عنوان بازار مرکزی زیلو بایستی فضای مناسب و جذابی برای توریست و گردشگر با هدف آشنا شدن با این هنر صنعت و خرید زیلو را دارا باشد و در این زمینه شهرداری و شورای شهر همکاری لازم را انجام خواهند داد.

توجه به اصالت و شناسنامه اثر اهمیت دارد

شهردار میبد همچنین با اشاره به اهمیت اصالت و شناسنامه اثر عنوان کرد: بحث مهمی‌که خوشه زیلو در حال پیگیری و انجام آن است، اصالت و شناسنامه اثر است و باید یکسری استانداردهایی برای زیلوی برتر داشته باشیم؛ در فروش‌ها بخصوص فروش‌های اینترنتی گواهی اصالت اثر در اعتمادی که خریداران می‌کند تاثیر بسزایی خواهد داشت.

نامگذاری و تزئین میدان و گذرگاههای شهر به نام و نگاره‌های زیلو

وی با یادآور شدن  مشکلات شهروندان در آدرس دهی اماکن، اظهار کرد: در دوره شورای پنجم کمیته نامگذاری شهر میبد تشکیل گردید که باتوجه به اهمیت زیلو و احیای این هنرصنعت، نام زیلوبافان بر روی بلوار حدفاصل میادین سرامیک سازان و کشف الاسرار و برخی از نگاره‌‌‌های زیلو برروی برخی از گذرها نهاده شده است.

وی با انتقاد از انجام فعالیت‌ها و موازی کارها یادآور شد: به دلیل عدم وجود نهاد یا مجموعه‌ای که بتواند کارها را ساماندهی نماید، شاهد انجام فعالیت‌هایی به صورت موازی هستیم.

این مسوول در ادامه از برگزاری برنامه‌های مجزا در مناسبت‌های مختلف  توسط جهاددانشگاهی، میراث فرهنگی، شهرداری، شرکت‌های شهرک‌های صنعتی و ارگانهای دیگر یاد کرد که متاسفانه اطلاعات ناقص و پراکنده برای جمع‌آوری و ارسال گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دست است.

دبیر شهر جهانی زیلو در پایان از حمایت‌ها و پیگیری‌های معاون صنایع دستی وزارت میراث تقدیر و تشکر کرد و افزود: حمایت‌های مقام عالی وزارت جناب دکتر مونسان و معاون ایشان سرکار خانم محمودیان در این دوره بی‌سابقه بوده است.

روابط عمومی‌شهرداری میبد