سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: ۳۰ سقاخانه برداشت آب بهداشتی با تامین ۲۵۰ تومان اعتبار برای هر ایستگاه درسطح خیابان‌های میبد راه‌اندازی می‌شود.

محمد فاتحی در نشست با امام جمعه میبد با اشاره به نیاز به ۳۰ کیلومتر شبکه توزیع آب بهداشتی در شهرستان افزود: سازه طراحی شده سازگار با بناهای سنتی شهر به صورت گنبدی شکل همراه با چهار بادگیر ساخته می‌شود تا برای آیندگان نیست ماندگار بماند.

وی ادامه داد: گذشتگان ما با ساخت آب‌انبارها مشکلات کم آبی را مرتفع کرده و خود را با شرایط سازگار می‌کردند و اکنون هم لازم است با توجه به مشکل کم آبی و وابستگی شدید به آب انتقالی، تامین آب بهداشتی را مورد توجه قرار داد.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد با اشاره به استقبال مردم از ایستگاههای برداشت آب و شبکه تفکیک آب شرب از آب بهداشتی اظهار کرد: پیشنهاد شده موسسه هیات امنایی خیرین آبرسان حضرت ابوالفضل میبد تشکیل شود و مجوز گرفتن آن پیگیری شده‌است.

وی به اعلام آمادگی هفت تا هشت نفر بانی خیر دراجرایی شدن این طرح در حال حاضر اشاره کرد.

طرح‌ها به صورت زیربنایی و اجرای کشوری تعریف شود

امام جمعه میبد هم گفت: لازم است طرح‌های آبرسانی به صورت کلان و زیربنایی و با قابلیت اجرا به صورت کشوری تعریف و برنامه ریزی شود.

آیت الله علیرضا اعرافی به پای کار آوردن شبکه خیرین شهرستان و ادارات و ارگانهای شهر را برای اجرایی شدن طرح توصیه کرد و افزود: می‌توان با بررسی آب انبارهای موقوفه را نیز احیا و تعداد سقاخانه‌‌‌های پیش بینی شده را افزایش داد.

وی آمادگی خود را برای حمایت از این طرح اعلام کرد.

اجرای طرح با مشارکت خیرین و تامین اعتبار ملی

 نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی‌نیز به اعتراض شدید مردم نسبت به برداشتن شیرهای آب بهداشتی از ۲ ماه پیش تا به حال اشاره کرد و اجرایی کردن طرح یاد شده را مورد تقدیر قرار داد.

سید جلیل میرمحمدی تامین اعتبار طرح را با استفاده از ظرفیت خیرین شهرستان و اعتبار میبد یادآور شد و به پیگیری اعتبار ملی آن با حمایت از سوی امام جمعه و مسوولان شهرستان اشاره کرد.

شهردار میبد نیز به در نظر گرفتن تخفیف و تسریع  درصدور پروانه ساختمان منازلی که نسبت به جدا سازی آب مصرفی شرب از آب بهداشتی و هدایت آب خاکستری  به سوی باغچه اقدام کنند، اشاره کرد.

علیرضا نقوی گفت: این طرح برای اولین بار در میبد و استان یزد اجرا می‌شود.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

ایرنا