مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان یزد گفت: سرما و یخبندان روزهای اخیر در استان چهار میلیارد تومان به گلخانه‌های یزد خسارت وارد کرد.

اکبر شیخ علیشاهی با اعلام این خبر افزود: طبق آمارهای ارسالی از سوی شهرستان‌های یزد تاکنون ۱۶ مورد خسارت به گلخانه‌های شهرستان‌های یزد، مهریز، اشکذر و خاتم اعلام شده است.

وی برآورد خسارت وارده بر گلخانه‌های استان را قریب چهار میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به این که بیشترین سطح زیرکشت گلخانه‌های یزد در این فصل را خیارسبز شامل می‌شود لذا بیشترین آسیب به این محصول وارد شده اما محصولات دیگر مانند گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل نیز دچار آسیب شده‌ است.

مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی استان اظهار کرد: در حال حاضر استان یزد دارای حدود یک هزار و ۹۲۰ هکتار کشت گلخانه‌ای  با ۳۴۰۰ بهره‌بردار است.

گرم کردن هوای محیط گلخانه

به نقل از از وب سایت بازیار برای کم کردن هوای اطراف گیاهان گلخانه‌ای تنها کافی است مناطق نزدیک به ریشه گیاه را گرم کنید، این روش نسبت به گرم کردن کل هوا ارزان‌تر واقع می‌شود.

بخاری‌های تابشی و هیترها می‌توانند گرما را مستقیماً به اطراف ریشه گیاه منتقل کنند. علاوه بر آن وسایل بسیار زیادی وجود دارد که در این راستا موثر واقع می‌شوند. گرمایش از کف یکی دیگر از روش‌هایی است که باعث گرم شدن ریشه می‌شود. با این حال از آنجایی که ممکن است منجر به سوختن ریشه درختان و محصولات شود کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوشاندن گیاهان

در شب‌های سرد سال، حفظ محصولات زراعی در گلخانه با استفاده از پوشش‌های پلاستیکی به آن‌ها برای دچار نشدن به یخ زدگی کمک خواهد کرد وبا این حال بهتر است در طول روز این پوشش‌ها برداشته شود تا گیاهان بیش از حد گرم نشوند، این کار می‌تواند علاوه بر گرم کردن ریشه‌ها از ترک خوردن گلدان‌ها جلوگیری کرده و به حفظ گرما در برگ گیاهان کمک کند.

سیستم‌های گرمایشی و بخاری‌ها

بخاری‌های برقی و گازی به گردش هوا و کاهش نقاط سرد در گلخانه کمک می‌کنند، مهم‌ترین ویژگی آن‌ها این است که به کمک ترموستات داخلی تنظیم می‌شوند، بنابراین تنها زمانی که دمای گلخانه به صورت ناگهانی کاهش پیدا می‌کند روشن می‌شوند.

نیازی نیست گلخانه را بسیار گرم نگه دارید. البته اگر گلخانه در یک منطقه سردسیر واقع شده است با توجه به شرایط آب و هوایی می‌تواند دمای بخاری را در حد مشخصی نگه دارید.

دمای ۳۶ درجه فارنهایت به اندازه کافی برای گل و گیاهان گرم خواهد بود تا از یخ زدگی جلوگیری کند. اگر در گلخانه درختان و گیاهان جوان‌تری دارید می‌توانید ترموستات را روی ۴۵ درجه فارنهایت تنظیم کنید.

برای گیاهان ظریف‌تر دمای ۵۵ درجه فارنهایت مناسب است، می‌توانید بخاری‌ها را در یک نقطه مرکزی باز و یا انتهای گلخانه قرار دهید تا نتایج بهتری کسب کنید.

yazd.maj.ir

bazyarco.com