مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد از معرفی یزد، به عنوان شهر ملی زیورآلات سنتی خبر داد.

سید مصطفی فاطمی‌مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت: در جلسه ای با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون وزیر کشور، رئیس سازمان شهرداریها و دهیاری‌‌‌های کشور و استاندار یزد، شهر جهانی یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات سنتی معرفی شد.

او با اشاره به پیگیری دو ساله برای معرفی و دریافت این برند، افزود: در پرونده آماده شده بحث زرگری یزد، طلا و جواهر، نقره و مس و سنگهای زینتی مطرح شده است.

فاطمی‌ادامه داد: یزدی‌ها از قدیم در حرفه زرگری و شیوه ی استخراج طلا تبحر خاصی داشتند تا جایی که استانهای دیگر برای قالگری طلای خود را به یزد می‌آوردند، و این نشان دهنده ی این مطلب است که از گذشته، زرگری یک شاخص اقتصادی مهم در یزد بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد خاطر نشان کرد: آنچه امروز برای یزد حاصل شده، نتیجه سالها تلاش هنرمندان حوزه طلا و جواهر یزد است و ما تنها هنر آنها را معرفی کرده ایم و این پرونده، مقدمه‌ای برای تبدیل یزد به شهر جهانی زیورآلات سنتی خواهد شد.

فاطمی‌در ادامه از اتحادیه صنف زرگران، شهرداری یزد، پژوهشگران تدوین پرونده و کارشناسان حوزه ی صنایع دستی که تلاش آنها موجب شد این اتفاق خوب برای یزد رقم خورد، تقدیر و شکر کرد و افزود: امیدواریم طلای یزد جهانی و بعنوان برند اصلی حوزه صنایع دستی یزد مطرح شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد همچنین با اشاره به پیشنهاد استاندار یزد در جلسه امروز در خصوص انتخاب شهر شاهدیه به شهر ملی نساجی سنتی و شهرستان بافق به عنوان شهر دستبافته‌‌‌های حصیری، اظهار امیدواری کرد با آماده شدن پرونده این دو شهرستان، در آینده نزدیک شاهد ثبت ملی آنها باشیم.

yazdcity.ir