اخبار روزفرهنگی

یزد عنوان شهر ملی زیورآلات سنتی را کسب کرد

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد از معرفی یزد، به عنوان شهر ملی زیورآلات سنتی خبر داد.

سید مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت: در جلسه ای با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاون وزیر کشور، رئیس سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور و استاندار یزد، شهر جهانی یزد به عنوان شهر ملی زیورآلات سنتی معرفی شد.

او با اشاره به پیگیری دو ساله برای معرفی و دریافت این برند، افزود: در پرونده آماده شده بحث زرگری یزد، طلا و جواهر، نقره و مس و سنگهای زینتی مطرح شده است.

فاطمی ادامه داد: یزدی ها از قدیم در حرفه زرگری و شیوه ی استخراج طلا تبحر خاصی داشتند تا جایی که استانهای دیگر برای قالگری طلای خود را به یزد می آوردند، و این نشان دهنده ی این مطلب است که از گذشته، زرگری یک شاخص اقتصادی مهم در یزد بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد خاطر نشان کرد: آنچه امروز برای یزد حاصل شده، نتیجه سالها تلاش هنرمندان حوزه طلا و جواهر یزد است و ما تنها هنر آنها را معرفی کرده ایم و این پرونده، مقدمه‌ای برای تبدیل یزد به شهر جهانی زیورآلات سنتی خواهد شد.

فاطمی در ادامه از اتحادیه صنف زرگران، شهرداری یزد، پژوهشگران تدوین پرونده و کارشناسان حوزه ی صنایع دستی که تلاش آنها موجب شد این اتفاق خوب برای یزد رقم خورد، تقدیر و شکر کرد و افزود: امیدواریم طلای یزد جهانی و بعنوان برند اصلی حوزه صنایع دستی یزد مطرح شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد همچنین با اشاره به پیشنهاد استاندار یزد در جلسه امروز در خصوص انتخاب شهر شاهدیه به شهر ملی نساجی سنتی و شهرستان بافق به عنوان شهر دستبافته های حصیری، اظهار امیدواری کرد با آماده شدن پرونده این دو شهرستان، در آینده نزدیک شاهد ثبت ملی آنها باشیم.

yazdcity.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا