اجتماعیاخبار روز

ازدواج در میبد ۲۳ درصد افزایش یافت

رییس ثبت احوال میبد گفت : آمار ازدواج 9 ماهه سال 99 شهرستان به تعداد 424 واقعه نسبت به 345 مورد ثبت شده در مدت مشابه سال 98 ، رشد 23 درصدی روی آوردن جوانان به سمت تشکیل خانواده را نشان می‌دهد.

حسن زارعی در گفت و گو با ایرنا به مناسبت هفته ثبت احوال (۳ تا ۹ دی ماه) افزود: طلاق نیز در ۹ ماهه اول سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ از نظر ثبتی هفت درصد کاهش پیدا کرده‌است.

وی با اشاره به اینکه در ۹ ماهه اول سال ۹۹ ، ۹۳ مورد و مدت مشابه سال ۹۸ نیز ۱۰۰ واقعه طلاق در دفاتر ثبت شده‌است ، اظهار کرد: از ۹۳ مورد طلاق امسال ، ۲۴ واقعه هر ۲ طرف بومی ، ۱۵ واقعه هر ۲ طرف غیر بومی ، ۳۰ واقعه یک طرف بومی و یک طرف غیر بومی و ۲۴ واقعه نیز غیر ساکن هستند.

رییس اداره ثبت احوال میبد  آمار ولادت ۹ ماهه اول امسال را نیز یک هزار و ۳۶۰ واقعه ذکر کرد که آمار ولادت دختر و پسر به صورت مساوی ۶۸۰ نفر بوده‌است .

وی  با بیان آمار ولادت ۹ ماهه اول سال ۹۸ به میزان یک هزار و ۳۶۷ گفت: از این تعداد آمار نیز ۶۸۴ واقعه پسر و ۶۸۳ واقعه دختر اعلام شده و این موضوع ۰.۶ درصد کاهش ولادت امسال نسبت سال گذشته را نشان می دهد.

وی آمار افراد فوت شده در ۹ ماهه اول امسال را ۵۵۰ واقعه و از این تعداد ۲۷۸ مورد را مرد و ۲۷۲ واقعه را زن عنوان و آمار فوت ۹ ماهه اول سال ۹۸ به تعداد ۳۵۳ واقعه که از این تعداد ۲۰۷ مورد مرد و ۱۴۶ مورد برشمرد.

این مسوول گفت : نسبت فوتی‌های ۹ ماهه اول سال ۹۹ را نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ ، ۵۶ در صد افزایش به علت شیوع ویروس کرونا ذکر کرد.

۲.۵ تا ۲.۸ پیش بینی نرخ رشد جمعیت میبد

رییس ثبت احوال میبد ادامه داد : جمعیت شهرستان تا پایان آذر سال ۹۹ ، ۱۰۶ هزار و ۳۵۱ نفر برآورد شده که از این تعداد ۵۴ هزار و ۳۷۸ نفر مرد و ۵۱ هزار و ۹۷۳ نفر زن هستند.

وی نرخ رشد جمعیت کشور را ۱.۳ تا ۱.۵  و نرخ جمعیت استان بین ۲ تا ۲.۵ عنوان و نرخ جمعیت شهرستان را تا زمان سرشماری سال ۱۴۰۰ ، ۲.۵ تا ۲.۸ پیش بینی کرد.

زارعی در ادامه به انجام ۹۱.۶ درصد اقدامات مرتبط به صدور کارت ملی هوشمند به تعداد  62 هزار و ۶۴۲ فقره اشاره کرد و گفت: به دلیل مشکلات تحریم تعدادی از کارت ها به دست مردم نرسیده و رسیدهایی که در دست آنها به منزله کارت ملی است.

وی در ادامه هشت و چهار دهم درصد از مردم که هنوز درخواست کارت ملی هوشمند نکرده‌اند و صدور ۴۸ هزار و ۱۱۹ شناسنامه مکانیزه را نیز یادآور شد.

بیشترین نامهای انتخاب شده برای نامگذاری نوزادان میبدی

رییس ثبت احوال میبد ۱۰ نام انتخابی میبدی‌ها برای نامگذاری پسران را به ترتیب امیرعلی ، امیرحسین ، ابوالفضل ، علی ، علیرضا ، حسین ،  امیرعباس ، محمد ، علی اصغر و محمد طاها عنوان کرد.

وی به ۱۰ نام اول برای نامگذاری نوزادان دختر میبدی نیز اشاره و به ترتیب  فاطمه ، حلما، زینب ، زهرا ، بهار ، ریحانه ، نازنین زهرا ، یسنا، مهسا و حسنا ذکر کرد.

این مسوول در ارتباط با تغییر نام گفت: افراد بالای ۱۸ سال حق تغییر نام دارند و در هنگام تغییر نام باید فراوانی نام انتخابی در پنج سال گذشته نسبت به نام قبلی فرد بیشتر باشد ، نام خانوادگی نا مناسب  نیز قابل تغییر است.

وی آمار تغییر نام و نام خانوادگی در ۹ ماهه اول  امسال را به ترتیب ۲۱ مورد و ۶۰ مورد ذکر کرد و در ادامه از مردم خواست برای ثبت ولادت و گرفتن شناسنامه در ۱۵ روز اول و به موقع مراجعه کنند.

وی ادامه داد: برای ثبت فوت نیز حداکثر تا ۱۰ روز مهلت تعیین شده بعد از فوت شناسنامه متوفی  را به مسوول آرامستان تحویل دهند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا