اخبار روزاجتماعی

حمایت از کودکان با نگاه‌های همگرا و عالمانه محقق می‌شود

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری گفت: ساز و کار اصلی تحقق اهداف بلند در حمایت از کودکان با راهکارها و نگاه‌های همگرایانه و عالمانه و همکاری همه افراد عهده دار در اجرای قوانین مرتبط به حقوق کودکان شکل می‌گیرد.

محمود عباسی عصر روز پنجشنبه در آیین افتتاح کلینیک حقوق کودک میبد افزود: در این ارتباط انجمن علمی‌حقوق کودک ایران وابسته به وزارت علوم متشکل از اساتید دانشگاه‌ها،   مفسران قانون  که عضویت در آنها افتخاری و غیر سیاسی است، ایجاد و در زیرمجموعه آن کلینیک‌های  تخصصی حقوق کودکان شکل گرفت.

وی ترکیب اعضای شورای انجمن را نیز متشکل از افراد مسوول در دادگستری، مدیر بانوان و خانواده استانداری، رییس کانون وکلا، مدیر کل بهزیستی استان  و یک نفر استاد و صاحب نظر حقوقی عنوان کرد که وظیفه دارند در کلینیکهای حقوقی تشکیل شده بر اساس اساسنامه انجمن به فعالیت بپردازند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری شهرداری‌ها را نیز به عنوان پارلمان محلی ونهادهای برآمده از بطن مردم برشمرد که در این عرصه فعالیت و حضور دارند.

حقوق کودکان در میان جامعه و خانواده

وی در ادامه اظهار کرد: سخن گفتن از کودک مجموعه‌ای از حق‌ها را شامل می‌شود و باید این حق‌ها همچنان که در اسناد بین اللملی وقوانین و مقررات داخلی و آموزه‌‌‌های دینی مورد شناسایی و توجه قرار گرفته، باید در بطن خانواده و جامعه نیز مورد اهتمام خاص و یژه قرار گیرد.

وی ادامه داد: کودکان با وجود به شرایط سنی حق  داشتن زندگی شایسته در کنار خانواده بودن، مورد حمایت همه جانبه قرار گرفتن، آموزش دیدن، هویت داشتن،  کار نکردن، مورد ظلم واقع نشدن و حمایت شدن در صورت ظلم دیدن دارند.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری در ادامه آموزه‌های دینی و رفتار پیامبر اسلام با کودکان و مواظبت آن حضرت بر خدشه ندار نشدن حق کودکان در داشتن شادی و بازی کردن را یادآور شد.

وی تصریح کرد: وظیفه ما بهره گرفتن از این آموزه‌ها و توجه به اسناد بالادستی و مقررات مشتمل بر مجموعه‌ای از حق‌های مرتبط به کودکان و نگاه ویژه داشتن  به کودکان در حوزه‌های گوناگون مدرسه، خانواده، تربیت، بهداشت، ، زندگی،   رشد، بقا و نامگذاری است.

عباسی اظهار کرد: کودکان باید مطمئن باشند که در دامان خانواده از صلح و صفا بهرمند هستند و کسی نمی‌تواند و نباید حق آنها را از بین ببرد.

مسوولان و سیاست‌گذارن حمایت همه جانبه از کودکان داشته‌باشند

وی خاطرنشان کرد: در برابر هر حقی تکلیفی و این تکالیف بر دوش خانواده، جامعه و مسوولان و سیاست‌گذاران و بر عهده دولت است که حمایت همه جانبه از کودکان داشته‌باشد.

 معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری با اشاره به فاصله قانون‌گذاری  و اجرا یادآور شد: قانون حمایت از کودکان با 51 ماده مجموعه‌ای از حق‌ها را به رسمیت شناخته که باید با ابزار و ساز و کارها و با نگاه هم‌گرایانه آنها را مورد توجه قرار داد.

کودکان آسیب پذیرترین عضو خانواده و جامعه هستند

رییس دادگستری میبد نیز با شاره به اینکه آسیب پذیرترین اعضای خانواده و ضعیف‌ترین  قشر در معرض آسیب در جامعه کودکان هستند گفت: راه اندازی کلینیک‌های حقوق کودکان اتفاق خوبی در حمایت از کودکان درسطح کشور است.

علیرضا حسین‌بیگی در ادامه از این که استان یزد و شهرستان میبد به عنوان پایلوت اجرای طرح حمایت از کودکان تعیین شده قدردانی کرد و افزود: در کلینیک‌های کودکان موضوعات روانشناسی و جامعه شناختی و آموزش و پرورش مطرح است و علاوه بر آنها توجه ویژه به موضوع‌های حقوقی لازم است.

راه اندازی دادگاه‌های ویژه خانواده

وی ادامه داد: ایجاد دادگاههای ویژه و به کارگیری قضاتی که شرایط ویژه رسیدگی به پرونده‌ها را را دارند و همچنین مددکار اجتماعی، راه‌اندازی دادگاه خانواده و انجام وظیفه بانوان قاضی به عنوان مشاور در کنار قاضی‌های مرد را از اقدامات انجام شده برشمرد.

وی تصریح کرد: بانوان قاضی با شناخت بهتر احساس‌ها و موقعیت اجتماعی کودک، مشکلات کودکان را بهتر می‌توانند درک کنند.

این مسوول اهمیت مشاوره حقوقی و تلفنی را نیز یادآور شد و همچنین فراهم آوردن ملاقات کودکان با والدین دارای پرونده در کلانتری‌ها را پیشنهاد داد که در حال حاضر در یکی از امامزاده‌های شهر فراهم آوردن این فضای ملاقات پیگیری شده‌است.

پیوستن میبد به شهر‌‌‌های دوستدار کودک

شهردار میبد هم گفت: کودکان در اسلام و هم در قوانین کشوری از بدو تولد دارای حقوق هستند و و همچنین  بر اساس بندهای 6 و 21 ماده 55 قانون شهرداری‌ها برای مجموعه مدیریت شهر وظایفی تعیین شده است.

علیرضا نقوی تصریح کرد: مجموعه مدیریت شهر شامل شهرداری و شورای اسلامی‌شهر به عنوان وضع کننده قوانین شهری ملزم و دارای وظیفه ایمن‌سازی شهر، پارک‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی‌برای کودکان هستند.

وی ویژگی و قلمرو وظایف شهرداری‌ها در شهرهای دوستدار کودک که میبد هم در شمار آنها است، فراتر از توجه مسایل عمرانی، شهرسازی و عمرانی  توجه داشتن به موضوعهای  فرهنگی و اجتماعی، ، سلامت و محیط زیست و حقوق کودکان برشمرد.

در نشست و همایش برگزار شده احکام اعضای کلینیک حقوق کودک اعطا شد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا