اخبار روزاخبار استان یزدفرهنگی

صنعت چاپ جایگزین مناسبی برای صنایع آلاینده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به 114 چاپخانه فعال دراستان گفت: چاپ صنعتی تاثیرگذار است و به عنوان یک صنعت سبز می‌تواند جایگزین بسیاری از صنایع آلاینده شود.

مجید جوادیان‌زاده در ششمین همایش تجلیل از برگزیدگان صنعت چاپ استان یزد افزود: قدمت صنعت چاپ در استان یکصد سال است و34 چاپخانه از تعداد کل چاپخانه‌های استان در شهرستان‌ها فعال هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌استان یزد در ادامه یادآور شد: خوشبختانه در حال حاضر  با توجه به سرمایه‌گذاری‌ها محصولات چاپی استان به بسیاری از استان‌های دیگر و حتی کشورهای خارجی صادر می‌شود و این موضوع نشان از گشوده شدن مرزهای جدید در این حوزه دارد.

وی با اشاره به اینکه این صنعت یکی از قدیمی‌ترین صنایع در استان است و الان ظهور و بروز قوی دارد، افزود: درخواست و مطالبه ما ایجاد شهرک چاپ در استان است که همین امر می‌تواند چرخه چاپ کامل شود.

جوادیان‌زاده ادامه داد: خدمات پس از چاپ نیز به عنوان درخواست دیگر ما است که باید ساماندهی شود و در این راستا نیز امیدواریم مساله صنعت چاپ در استان به عنوان مسائل اصلی قرار گیرد زیرا می‌تواند امری مهم در راستای بهبود و تقویت صنعت چاپ باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: به گفته بسیاری از متفکران، صنعت چاپ یکی از بزرگترین اختراعات بشر است و با به وجود آمدن آن تمدن بشری را دگرگون شد.

این مسوول دراین همایش که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به اینکه چاپ را باید فرهنگ-صنعت نام برد یادآور شد: چاپ هم از سویه‌های صنعتی برخوردار است و هم اینکه فرهنگ است و نمی‌توان آن را از فرهنگ جدا کرد.

کرونا فرصتی برای کتابخوانی ایجاد کرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد نیز در این مراسم گفت: اگرچه امروز درگیر کرونا هستیم اما معتقدیم که فرصتی برای کتاب و کتابخوانی و توجه به این فرهنگ بوده است.

سیدمسعود عظیمی‌افزود: زندگی بدون فرهنگ، هنر و خلاقیت خشک و شکننده است و این ساختمان مهمی‌است که تلطیف کننده بسیاری از نیازهای ما است.

وی بیان کرد: چاپ و نشر دو وجه سرمایه‌گذاری ثابت و سرمایه‌گذاری در گردش دارد که چاپ و نشر در قسمت دوم مانده‌اند و دلایل متفاوتی دارد که نمونه آن کهنه شدن تکنولوژی و نوسانات بازار است.

اهمیت وجود تشکلهای صنفی در حوزه چاپ و نشر

عظیمی‌در خصوص اهمیت تشکل‌های صنفی در زمینه چاپ در استان گفت: تشکیل اتحادیه ضوابطی دارد که در کنار آن می‌توانیم، کانون و صنف و تشکل تشکیل داده و مطالبه‌گری کنیم که این امر نیازمند دلسرد نشدن است.

وی با اشاره به ایجاد شهرک چاپ و نشر در استان یزد بیان کرد: برای گسترش صنعت چاپ باید زنجیره‌ها را بررسی کنیم و تمرکز داشته باشیم و اگر می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توانیم شهرک غیردولتی تعریف کرده و این کار را انجام دهیم و شهرک تخصصی چاپ و نشر یزد را تشکیل دهیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد گفت: اگر بخواهیم یزد در این زمینه برند شود، باید شکل مناسبی برای آن انتخاب کرده و ساماندهی داشته باشیم زیرا اگر در شکل مناسب قرار نگیرد از بین می‌رود.

در پایان این مراسم نیز زهرا زراعت و روح الله بیشه به عنوان کارگر برگزیده و امیررضا فرزاد، حسین مقصودی‌نیا و سیدمرتضی موسویان به عنوان  مدیر برگزیده چاپخانه در حوزه چاپ و نشر استان یزد معرفی شدند.

yazd.farhang.gov.ir

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا