گزارش‌های خبری

پرستاران قراردادی خواهان تغییر وضعیت استخدامی‌خود هستند

پرستاران همه به گونه‌ای یکسان به خصوص در مواقع بحرانی و شیفت‌های با فشار کار زیاد برای خدمت رسانی به بیماران تلاش دارند و با این وجود پرستاران قراردادی حقوق و مزایایی به مراتب کمتر از پرستاران استخدام رسمی داشته و آینده شغلی مطمئنی ندارند.

پرستاران در تمام طول سال در ساعت‌های کاری خود همچون فرشته بر بالین بیماران حاضر شده و آرام کننده درد و آرامش روح آنها هستند.

این سفید پوشان سبز قامت بیماران را افراد خانواده خود دانسته و در رسیدگی به افراد بیمار بستری بر تخت‌های بیمارستان کوتاهی نکرده و در بهبود حال آنها تلاش دارند.

تعدادی از آنها نیز با داشتن مسئولیت بخش جدا از ساعات کاری در منزل نیز برای رفع مشکلات احتمالی با بیمارستان در تماس بوده و به نوعی کار آنها شب و روز ندارد.

همچنین بیش از 9 ماه است که آنها با ویروس کرونا نیز درگیرهستند و در مواقع بحرانی شیوع این ویروس و افزایش بیماران به معنی واقعی از جان خود مایه می‌گذارند.

در این میان علی وجود فشارهای کاری و شیفت‌هایی با بیماران زیاد، تغییر وضعیت پرسنل قراردادی که حقوق و مزایایی به مراتب کمتر دریافت می‌کنند، مشکلی مضاعف است و به خصوص پرستاران قراردادی گلایه‌مند رفع نشدن آن هستند.

سرپرستار بخش عفونی بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد مشکل در تبدیل وضعیت استخدامی‌همکاران خود با داشتن 13 تا 15 سال سابقه کار را مورد تاکید قرار داد و گفت:این پرستاران و پرسنل به عنوان نیروی شرکتی و قراردادی مشغول به کارهستند  و با وجود فعالیت یکسان در حال دریافت حقوق و مزایایی به مراتب کمتر از پرستاران رسمی‌هستند.

عزت رعیت در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از آنها با توجه به بالا رفتن  سن دیگر امکان حضور در آزمون‌های استخدامی‌دولتی را ندارند.

کارانه پرستاران همراه با حقوق پرداخت نمی‌شود

وی همچنین اظهار کرد: با وجود کمبود نیرو و فشار کاری که پرستاران دارند، اضافه کاری‌ها همراه با حقوق به پرستاران پرداخت نمی‌شود و چند ماه طول می‌کشد تا آنها کارانه و اضافه کاری‌های خود را دریافت کنند.

وی یادآور شد: البته سال گذشته پرستاران  11 ماه معوقه پرداخت نشده طلب داشتند و امسال 2 ماه و در هر حال بهتر است اضافه کاری‌ها همراه با حقوق پرداخت شود.

این مسوول در ادامه با اشاره به مشکل کمبود اکسیژن و همچنین کمبود نیرو در زمان پیک سوم شیوع ویروس کرونا گفت: تا 2 هفته پیش 110 بیمار کرونا در چهار بخش ویژه راه‌اندازی شده کرونا  بستری و تحت درمان بودند و همه این بیماران به اکسیژن نیاز داشتند.

وی افزود: در حال حاضر تنها یک بخش کرونا و 10 بیمار کرونایی در بیمارستان بستری هستند و تا حدودی از فشار کاری پرستاران کاسته شده‌است.

سختی کار به پرستاران تعلق نمی‌گیرد

رعیت سختی کار پرستاران را نیز مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد:  با وجود قلمداد شدن کار پرستاری به عنوان کار سخت، هنوز مدت زمان خدمت پرستاران تغییری نکرده و سختی کار به آنها تعلق نگرفته و آنها مجبور هستند 30 سال خدمت خود را تمام کنند.

وی با ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت بیمارستان در زمان افزایش بیماران کرونایی گفت: صحنه‌‌‌های ناراحت کننده زیادی را شاهد بودیم، تعدادی از بیماران کرونایی  مدت زمان زیادی دربیمارستان بستری بودند و عاقبت نیز بهبود نیافتند، پرستاران و پرسنل هم در زمان پیک کرونا درگیر این بیماری شدند.

سرپرستار بخش عفونی بیمارستان میبد در ادامه با اشاره به دورهمی‌های خانوادگی و تجمع‌ها به عنوان مهمترین علت شیوع ویروس کرونا و افزایش بیماران از مردم خواست تا با رعایت موارد بهداشتی توصیه شده نظیر ماسک زدن و شستشوی مرتب دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی نسبت به ورزش کردن هم توجه داشته‌باشند.

وی با تاکید بر اینکه افزایش آگاهی در مبتلا نشدن به انواع بیماری‌ها و دوری از ترس و استرس اهمیت زیادی دارد تصریح کرد: چاقی و اضافه وزن نیز از دیگر عوامل موثر در مبتلا شدن به ویروس کرونا و بیماریهای دیگراست.

فشارکاری پرستاران در پیک‌های کرونا

سرپرستار بخش سی سی یو و سرپرستار بخش‌های آی سی یو 2 و سه کووید هم گفت: فعالیت در بخش ویژه و رویارویی با بیمارانی که با مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند و دغدغه نجات جان آنها  نیاز به مدیریت نیروها دارد که با کمک مسوولان این موضوع پیگیری شد.

مهین زارعی افزود: در شرایط پیک کرونا و افزایش بخش‌های کرونایی به عنوان پرستاران سی سی یو، آی سی سی یو کار شدیم و علاوه بر آن پرستارانی نیز از بخش‌های دیگر در بخش آی سی یو مشغول به کار شدند و همه آنها نیاز به آموزش کار با دستگاه‌ها داشتند.

وی در ادامه تصریح کرد: با افزایش تخت‌های ویژه و همچنین پذیرش هم بیماران کرونا و هم دیگربیماران سکته‌ای و نیاز به مراقبتهای ویژه، پرستاران علی رغم کمبود نیروی بهیار و کمک پرستار و همچنین کمبود تجهیزات  با تحمل کردن فشارکاری زیاد به خوبی با سنگ تمام گذاشتن از عهده بیماران برآمدند و پیک کرونا را پشت سر گذاشتند.

وی به کمبود تجهیزاتی مانند تشک مواج، مانیتورینک  ،  پالس اکسیمتر و سایر تجهیزات اتاق عمل و همچنین کمبود اکسیژن در زمان افزایش بیماران کرونایی به تعداد زیاد اشاره کرد.

زارعی با تشکر از مسوولان بیمارستان و دانشگاه و مسوولان شهر و مردم و خیرین در تامین تجهیزات بیمارستان به مشکلات پرستاران در ارتباط با حقوق و مزایا و سختی کار اشاره کرد.

وی همچنین از خاطرات توام با ناراحتی از دست دادن سالمندان و افراد جوان درگیر با ویروس کرونا یاد کرد.

این پرستار با اشاره به آموزش و همچنین عادت دادن فرزندان خود به وضعیت کاری پیش آمده از مردم خواست با رعایت موارد توصیه شده بهداشتی از پرستاران حمایت کنند.

درد دلهای دیگر پرستاران بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد

بنت‌الهدی اکبرزاده به عنوان پرستار شاغل در امور اداری پرستاران نیز به سختی کار و فشار کاری پرستاران در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا و افزایش بیماران کرونایی اشاره کرد که به دلیل کمبود نیرو پرستاران شاغل در حوزه اداری نیز به خدمات دهی به بیماران کرونا مشغول شدند.

دیگر پرستاران بیمارستان میبد نیز مشکلات خودشان را از جمله قراردادی و شرکتی کار کردن و فشار کاری در بخش اورژانس در مواقع بحرانی برشمردند.

همچنین پرستاران و مسوولان بخش‌های مختلف همه از مسوولان بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی و مسوولان شهر به خصوص فرماندار و امام جمعه و نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی‌از خیرین تشکر کردند و از مردم هم خواستند از دورهمی‌گرفتن در شب یلدا خودداری کنند.

کمبود نیروی پرستار و کمک پرستار

مدیر پرستاری بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد هم گفت: سختی کار پرستاری یک موضوع است و فشار کاری پرستاران در زمان افزایش بیماران کرونایی  موضوعی دیگر است، فشار کاری و خستگی زیاد باعث مبتلا شدن حدود 30 پرسنل به ویروس کرونا شد.

مهدی اکبری افزود: به علت عدم رعایت نسبت پرستار به تخت و تعریف نشدن نیروی بهیار و کمک پرستار، پرستاران دچار خستگی مفرط و پایین آمدن کیفیت کار می‌شوند.

وی با اشاره به عدم امکان برنامه‌ریزی برنامه‌های مفرح برای پرستاران در حال حاضر تصریح کرد: مشکلاتی که ذکر شد فقط مختص بیمارستان میبد نیست و پرستاران مجبورند با تحمل فشار کاری به بیماران خدمت کنند.

مدیر پرستاری بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد همچنین به پادارهای آموزش دیده اشاره کرد که توسط خانواده‌ها برای مراقبت از بیماران در بیمارستان حضور داشتند و نظارت بیمارستان  بر حق الزحمه دریافتی توسط آنها را  نیز یادآور شد.

پیگیری کمبود نیروی پرستاری

مدیر بیمارستان میبد در پاسخ به مشکلاتی مطرح شده از سوی پرستاران گفت: پرستاران و پرسنل همه معوقه‌هایی را طلب داشتند که با حمایت دانشگاه پزشکی شهید صدوقی یزد تا ماه شهریور معوقه‌های خود را دریافت کردند.

ذبیح‌الله برجسته به پیگیری کمبود نیروی پرستاری از طریق مسوولان بیمارستان، نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی‌و دانشگاه اشاره کرد: با گرفتن مجوزهای لازم کشوری، افزایش نیروی بخش پرستاری در قالب امتحان و یا استخدام بدون امتحان نیروهای با سابقه دنبال می‌شود.

وی با اشاره به تجهیزات کافی بیمارستان در حال حاضر، اظهار داشت: علی رغم کافی بودن تجهیزات موجود، ممکن است بیمارستان در مواجهه با موج‌های دیگر از بیماری‌ها با مشکل کمبود تجهیرات مواجه شود.

مدیربیمارستان میبد در ادامه از پرستاران که چون مادر تا پای جان از بیماران مراقبت می‌کنند و همچنین از همدلی و همراهی‌های مادی و معنوی مردم وخیرین و مسوولان و بخش صنعت تشکر کرد.

 نجات یافتن بیماران از مرگ حتمی‌آرامش بخش روحیه پرستاران است

البته جدای از موضوعات مطرح شده، نجات یافتن بیمار از مرگ حتمی‌آرامش‌دهنده روحیه پرستاران و انگیزه دهنده به آنها برای تلاش در خدمت رسانی هر بهتر و روز افزون است.

پرستاری شغلی است همراه با فشار و سختی کار زیاد و با این وجود نجات یافتن حتی یک بیمار از مرگ حتمی‌، ایجاد کننده آرامش و رضایت خاطر در روحیه پرستاران است.

پرستار بخش ای سی یو با خوشحالی از موفق بودن عمل احیا بر روی یک بیمار 37 ساله دچار شده به ایست قلبی گفت و با نشان این بیمار خوشحالی اش را نشان داد.

بیمار یاد شده در ساعت یک و 20 دقیقه در بخش اعصاب و روان دچار ایست قلبی شد که بلافاصله تیم احیای تنفسی ریوی بر بالین بیمار حاضر و پس از احیای کامل  48 ساعت در بخش آی سی یوی غیر کرونا بستری و با حال عمومی‌خوب از دستگاه جدا گردید و تا به امروز نیز تحت مراقبت است.

250 نفر به عنوان کادر پرستاری در 16 بخش درمانی، اتاق عمل، مامایی و بیهوشی  و در مجموع 570 پرسنل  در بیمارستان میبد فعالیت دارند.

ساخت بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد در سال ۱۳۶۸ با همت شادروانان میرزا محمد صادقیان و سید حسین میردهقان (کرباسی) در زمینی به مساحت ۱۱۰ هزار مترمربع و با زیربنای حدود ۱۲ هزار مترمربع شروع شد.

این مرکز درمانی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد مجهز و تکمیل و در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۸۰ افتتاح شد.

مرضیه امامی‌– خبرنگار

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا