اخبار روزمیبد

فاز اول پروژه بام میبد دهه فجر امسال بهره‌برداری می‌شود

شهردار میبد با اشاره به اینکه فاز اول پروژه بام میبد در دهه فجر انقلاب اسلامی بهره‌برداری می‌شود، گفت: عملیات تکمیلی فازاول پروژه عمرانی بام میبد با پیش بینی اعتبار 45 میلیارد ریال اعتبار در حل انجام است و تا کنون برای آن 30 میلیارد ریال هزینه شده‌است.

علیرضا نقوی  در حاشیه بازدید خبرنگاران استان یزد از پروژه‌های عمرانی شهرداری با اشاره به اینکه هزینه کرد این پروژه از منابع داخلی شهرداری شهرستان است، افزود: این پروژه با رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی‌درقالب طرح‌های ملی و استانی افتتاح  و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی در ارتباط با پروژه یاد شده گفت: این فضا حدود 20 سال پیش با متراژ 25 هکتار به صورت پارک جنگلی توسط منابع طبیعی ایجاد شده بود و سال گذشته پروژه آن با حضور استاندار یزد آغاز شد.

شهردار میبد اضافه کرد: پروژه شامل سه فاز است که فاز اول پردیس تفریحی و ورزشی و زمین چمن مصنوعی و سالنهای ورزشی مختلف، گذر نگاره‌ها با اقتباس از سیمای باستانی میبد، رینگ دوچرخه سواری، سالن روباز 2 منظوره مختص پیست اسکیت و سالن اجتماعات و اولین سینمای روباز میبد می‌باشد که در حال ساخت و ساز است.

شهردار میبد ادامه داد: فاز دوم نیز پردیس فرهنگ و هنر شامل موزه مردمشناسی توسط بخش خصوصی و به همت دکتر محمد علی کریم زاده در حال ساخت و ساز است و فاز سوم آن نیزباغ هنر سفال و باغ هنر زیلو به مساحت 100 هکتار برنامه ریزی شده و در اخذ مجوز می‌باشد.  

وی گفت: این فضا بیشتر برای تفریح و اوقات فراغت خانواده‌‌‌های میبدی در نظر گرفته شده که می‌تواند مورد استفاده گردشگران هم قرار گیرد.

بام میبد تا اولین محله و آبادی شهر (شهرک فجر بیده ) یک تا یک و نیم کیلومتر و تا کمربندی مسیر نایین به یزد یک هزار و 800 متر فاصله دارد.

بازآفرینی راسته بازار میبد

این مسوول درارتباط با راسته بازار که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت نیز گفت: راسته بازار از یک سمت به شارستان منهی شده  و از سوی دیگر مسجد جامع را در مسیر خود دارد و مجموعه‌ای از معماری ایرانی اسلامی‌شامل مجموعهای از بازار و مسجد و محل سکونت است.

وی با اشاره به رونق این مکان در گذشته ادامه داد: با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع  دستی وگردشگری استان طرح بازآفرینی  این مسیر به عنوان یک گذر گردشگری برنامه‌ریزی شد و با احیای آن مسیر و مکانی برای گشت و گذار و استراحت  گردشگران مهیا می‌شود.

نقوی گفت: همچنین بازاری هم ایحاد می‌شود تا گردشگران بتوانند در هنگام بازدید و گشت و گذار در بافت تاریخی از صنایع دستی  شهرستان نیز سوغاتی با خود همراه ببرند.

پیگیری ساخت و ساز ارگ شهرداری

شهردار میبد در ارتباط با ساختمان اداری شهرستان (ارگ شهرداری ) که در حال ساخت و ساز است و مورد بازدید اصحاب رسانه و جراید و خبرنگاران قرار گرفت، گفت: احداث این ساختمان با حضور استاندار یزد در اوایل شهریور آغاز شد و  در مساحت هفت هزار و 300 متر مربع در چهار طبقه  ساخته می‌شود.

وی ادامه داد: فاز اول آن شامل فونداسیون و اسکلت بتی با ارزش 95 میلیارد ریال در مدت 10 ماه با استفاده با تامین از اعتبارات داخلی شهرداری بنا می‌شود و 35 میلیارد تومان پیش بینی هزینه کرد اتمام این پروژه و بهره برداری از آن در سال 1401 شده‌است.

وی تصریح کرد: در اجرای پروژه از آخرین سیستمهای نوین و استاندارد استفاده می‌شود و قرار است فضایی تفریحی به صورت پارک برای استراحت ارباب رجوع‌ها در کنار آن ایجاد شود.

اقدامات انجام شده برای بانوان توسط شورای اسلامی‌میبد و شهرداری

عضو شورای اسلامی‌شهرمیبد نیز درارتباط با اقدامات انجام شده توسط شهرداری و شورای شهر میبد برای بانوان گفت: شورای شهر پنجم در حد توان قدمهای خوبی از جمله احداث فرهنگسرای شهرداری، بهسازی و تامین تجهیزات و تعریف پیست دوچرخه سواری در پارک بانوان برای بانوان برداشته‌است.

انسیه فلاح به در نظر گرفتن احداث باغ سلامت بانوان در مجموعه گردشگری بام میبد به متراژ 15 هکتار و ایجاد یک پارک جدید با همکاری و رایزنی‌های سید جلیل میرمحمدی نماینده مردم تفت و میبد اشاره کرد.

عضو شورای اسلامی‌شهرمیبد همچنین احداث کتابخانه‌‌‌های مختص بانوان در سال 1400 را هم  یادآور شد که در حال پیگیری است و به راه اندازی شرکت تعاونی بانوان و کمک درفروش محصولات تولیدی بانوان و ایجاد یازارچه محصوص بانوان را نیز مورد اشاره قرار داد.

فلاح اضافه کرد: بانوان در پایگاه‌های محلی نیز در حوزه‌‌‌های مختلف تولید صنایع دستی و پخت و پز و شرکت در نمایشگاهها تا قبل از شیوع کرونا فعالیت داشتند و همچنین با همکاری رسانه تعدادی از بانوان زیلوباف شناسایی و مورد قدردانی قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: البته جدای از اقدامات انجام شده، مهم این است خود با بانوان با همت خود بتوانند با حضور در اجتماع نقش آفرین باشند و خود را باور داشته باشند.

نشست خبری

 نشست خبری نیز در ادامه بازدید از پروژه‌ها برگزار شد و شهردار میبد با سوال‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

در این نشست به موضوعاتی مانند محله گرایی در میبد، اقدامات انجام شده در ارتباط با ثبت میبد به عنوان شهر جهانی، وجود 30 درصد بافت تاریخی در شهرستان در کنار بافت‌های فرسوده، به طول کشیدن 10 سال تصویب طرح تفصیلی شهر و ایجاد شدن مشکلات زیاد در زمینه تغییر کاربری‌ها برای شهروندان در ارتباط با آن اشاره شد.

همچنین تقسیم‌بندی شهر به هفت منطقه فرضی و عهده دار مسئولیت هر یک از محله توسط اعضای شورای شهر نیز مورد یادآوری قرار گرفت و از بهسازی میادین، عملیاتی شدن 100 درصد المان‌سازی‌ها و المان گذاری‌ها در سال 99، آسفالت معابر در محله‌های مختلف شهر بر اساس اولویت‌بندی  یاد شد.

به توسعه فضای سبز شهر و برنامه ریزی برای نصب یادمان‌های جدید شهدا طراحی شده توسط بنیاد شهید در سطح شهر و در سه محور ورودی شهر نیز اشاره شد. 

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا