اخبار روزفرهنگیمیبد

وظیفه پژوهشگر ایجاد ارتباط موضوع به منابع اصلی تحقیق است

مدیر حوزه های علمیه کشور با تاکید به اهمیت تحقیقات علمی گفت: هنر پژوهشگر این است، موضوع و مساله را در اصول، فلسفه و تفسیر به ریشه های علوم اسلامی ربط دهد و برقراری ارتباط میان مساله، منابع و متون اصلی نیاز به هنر بالایی دارد که باید در جریان کارورزی فرد رشد کند.

به گزارش روزشنبه حوزه علمیه میبد حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در مراسم تجلیل از استادان و طلاب «پژوهش محور» رشته اخلاق و تربیت اسلامی‌موسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا(س) شهرستان افزود: کیفیت کار باید برای شما از هر موضوعی مهمتر باشد و ظاهری نباشد، راهی باشد که شما را از عمق مساله و تحقیق دقیق، به سمت نوعی کار استنباطی و اجتهادی پیش ببرد.

امام جمعه میبد اظهار کرد: اصولاً رویکرد کلامی‌و تحلیلی در پژوهش بسیار مهم است، نگاه تحلیلی کلام، مستلزم این است که وقتی فرد موضوعی را بررسی می‌کند،   فقط خود موضوع را نبیند بلکه چیزهای دیگر را که اصلا به ظاهر ربطی ندارد باید دید تا به نتیجه رسید.

طلاب نسبت به مطالعه و تسلط بر علوم اسلامی‌توجه کنند

مدیر حوزه‌‌‌های علمیه کشور ادامه داد: پایه‌های یک تحقیق قوی در حوزه علوم اسلامی‌و معارف شامل ادبیات قوی و ادبیاتی که مجموعه علوم ادبی مقصود آن است،   علم اصول که باید به آن مسلط بود، همچنین حدیث شناسی و رجال و روات احادیث است.

رییس شورای فرهنگ عمومی‌شهرستان میبد تصریح کرد:  موارد یادشده حداقل سه ضلع پایه‌ای است که به معنی واقعی برای کار تحقیقی در حوزه معارف الهی و دینی مهم شمرده می‌شود و بدون آن خصوصا زمانی که انسان می‌خواهد موضوعی  را به دین یا به اولیای الهی نسبت دهد، نتیجه روشن و مطمئنی به دست نمی‌آید.

اعرافی خاطرنشان کرد: موضوع یابی و مساله یابی موجب زنده شدن بحث می‌شود و  این امر هم مستلزم مطالعه در حوزه علوم انسانی است و با وجود این که علوم انسانی آمیخته با نگاه‌‌‌های فلسفی و فرهنگی غربی است، اما در عین حال ابزارهای مهمی‌هستند که مطالب مهمی‌را در بر دارد.

پشتکار طلاب در فعالیتهای پژوهش محوری شایسته تقدیر است

همچنین در ادامه مدیر گروه فلسفه اخلاق و عضو هیأت علمی‌پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی‌و دبیر علمی‌گروه تربیت محقق میبد، در این مراسم با اشاره مختصری به سابقه و روند فعالیت گروه پژوهش محور و پیشرفت این گروه آن را مرتبط به همکاری  استادان مجرب و مدیر موسسه آموزش عالی خواهران و مدیریت و معاونت پژوهش استان یزد دانست و پشتکار طلاب را در به ثمر رسیدن اهداف گروه، شایسته تجلیل عنوان کرد.

حجت الاسلام محمدعلی مبینی نبود هماهنگی بین معاونت آموزش و پژوهش را یکی از علت‌‌‌های نرسیدن به اهداف آرمانی مورد انتظار در این مسیر ذکر کرد و گفت: با وجود نبود حمایت از طرف مرکز مدیریت قم، استادان  مخلصانه و دلسوزانه مسیر فراگیری را، برای طلاب هموارتر کردند و باعث موفقیت طلاب در عرصه پژوهش شدند.

وی با اشاره به موفقیتی که طلاب این گروه در پژوهش دارند، خواستار حمایت از طلاب و هماهنگی مسوولان  آموزش و پژوهش در جهت اعتلای بیشتر آنها  شد.

 وی اظهار امیدواری کرد که در صورت حمایت از طرح و همراهی مسوولان آموزش در ارایه پژوهشی درس‌ها و آزمون‌ها، طلاب محققی در این مسیر تربیت می‌شوند.

موفقیت طلاب پژوهش محور حوزه علمیه خواهران سطح سه میبد

در ادامه این مراسم افسر قاسمی‌مدیر اجرایی طرح توضیحاتی پیرامون نحوه اجرای طرح در گروه پژوهش محور رشته اخلاق و تربیت اسلامی‌بیان کرد و گفت: «از بین ۱۲ داوطلب شرکت کننده در مرحله ورودی سال تحصیلی ۹۸-۹۷، هشت نفر پذیرفته و پنج نفر به مراحل نهایی رسیدند.

همچنین معاون پژوهش موسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد در ارتباط با مراسم برگزار شده گفت: برنامه یادشده با هدف تجلیل از استادان و طلاب پژوهش محور حوزه علمیه خواهران سطح سه میبد برگزار شده‌ است.

رویا دهقانی افزود: در این مراسم از پنج نفر طلبه‌های فعال در حوزه تحقیق و پژوهش که فعالیت قابل قبولی در زمینه چاپ مقاله داشتند و همچنین استادان و مسوول واحد پژوهش حوزه علمیه خواهران میبد و در مجموع از ۹ نفر تجلیل شد.

نتایج جشنواره علامه حلی در استان یزد

همچنین  معاون پژوهش و آموزش حوزه علمیه یزد و دبیر جشنواره علامه حلی هفته گذشته در آیین اختتامیه این جشنواره که با حضور مدیر حوزه‌‌‌های علمیه کشور  برگزار شد گفت: طلاب استان در سال جاری ۸۰۵ اثر شامل مقاله، پایان نامه و تحقیق پایان درس به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند که از این تعداد ۵۲۰ اثر مربوط به خواهران و بقیه مربوط به برادران است.

حجت‌الاسلام محمد فیاضی افزود: پس از ارزیابی اجمالی و ارزیابی تفصیلی مرحله اول و دوم از ۷۹ اثر با موضوع علوم قرآن و تفسیر، فقه، کلام، فلسفه، اقتصاد و بیانیه گام دوم به عنوان موضوع ویژه جشنواره حایز رتبه اول تا سوم و شایسته تجلیل شناخته شدند و  حدود ۱۵ استاد ارزیابی جشنواره را برعهده داشتند.

وی ادامه داد: حوزه‌های علمیه خواهران استان در ارتباط با موضوع و درس‌های پژوهشی در کشور در جایگاه نخست قرار دارد و میبد در میان ۱۰ شهرستان استان در صدر است.

در سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ حدود پنج هزار نفر طلبه خواهر و برادر در ۴۰ مدرسه علوم دینی استان یزد از طریق فضای مجازی تحصیل می‌کنند.

سه مرکز علمیه خواهران در سطح‌های یک و ۲ و سه و یک مرکز پژوهشی در میبد فعال است و مرکز این شهرستان ۱۰۵ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا