همزمان با برگزاری آیین واگذاری یک هزار و ۹۴۳ واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی کشور، مراسم نمادین واگذاری ۱۰واحد مسکونی به معلولان استان یزد در میبد برگزار شد.

مدیر کل سازمان بهزیستی استان یزد روز یکشنبه درحاشیه برگزاری این برنامه  در گفت و گو با خبرنگاران گفت:به مناسبت هفته گرامیداشت معلولان (۱۳ تا ۱۹ آذر ماه ) به صورت ویدئوکنفرانس در سراسر کشور مراسم افتتاح و واگذاری  تعداد یک هزار و ۹۴۳ واحد مسکونی  با حضور دکتر قبادی دانا معاون وزیر ورییس سازمان بهزیستی کشوربه مددجویان بهزیستی برگزار شد.

محمدعلی عطابخش افزود: از این تعداد مسکن سهم استان یزد ۱۰ واحد شامل ۲ واحد درمیبد، پنج واحد در یزد و ۳ واحد هم در شهرهای دیگراستان است.

وی ادامه داد: سازمان بهزیستی با توجه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی معلولان و خانواده آنها پرداخت کمک هزینه  ساخت این واحدهای مسکونی  به صورت  متفاوت تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به مددجویان داشته‌است.

۴۵۰ خانواده ۲ معلولی استان یزد در صف انتظار واگذاری واحد مسکونی

مدیر کل سازمان بهزیستی استان یزد آمار خانواده ۲ معلولی در سطح استان که سرپناه و مسکنی ندارند را بیش از  450 خانواده عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد که با همت و حمایت مسوولان استان در واگذاری زمین، واحد‌‌‌های مسکونی برای آنها با حمایت بهزیستی ساخته شود.

وی درادامه گفت: در چند سال گذشته تا به حال بر اساس بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی درساخت و ساز بیش از ۲ هزار و ۴۰۳ واحد واحد مسکونی مشارکت کرده‌است.

این مسوول همچنین اظهار کرد: خارج از کمک مالی برای ساخت و ساز بر اساس قانون بودجه خانواده‌‌‌های دارای معلول برای یک بار از پرداخت امتیازهای آب و برق و گاز معاف هستند و ب راین اساس امتیازهای  مجانی آب و برق و گاز در واحدهای مسکونی حمایت شده در سطح استان داده شده‌است.

مشارکت بهزیستی میبد در ساخت و ساز ۲۱۴ واحد مسکونی در ۱۰ سال گذشته

رییس اداره بهزیستی میبد هم گفت: در ساخت ۲ واحد مسکونی بهره برداری شده در میبد برای یک واحد ۹۴ میلیون تومان و برای واحد دیگرهفت میلیون تومان پرداخت شده‌است.

سید محسن فلاح مشارکت بهزیستی در ساخت و ساز این واحدهای مسکونی را به صورت هم تسهیلات و هم بلاعوض عنوان کرد و افزود: در ۱۰ سال گذشته در میبد ۲۱۴ واحد مسکن نیازمندان از طریق بهزیستی ساخته و تحویل داده شده و در حال حاضر هم ۲۱ خانواده نیازمند ۲ معلولیتی مسکن هستند که کار ساخت و ساز واحدهای مسکونی برای آنها شروع شده‌است.

این مسوول ادامه داد: در حال حاضرنیز  14نیز واحد مسکونی با پیشرفت فیزیکی از ۲۰ درصد تا ۷۰  در حال ساخت دارد که تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین تصریح کرد: ۲۱۴ واحدهای مسکونی ساخته شده در ۱۰ سال گذشته شامل ۱۵۲ مسکن انبوه سازی در قالب مسکن مهر و یا امانی بهزیستی به صورت پنج پروژه، ۷۵ واحدهای مسکونی فردی که در ساخت و ساز آنها از ۴ میلیون تا ۱۰ میلیون کمک شده و ۳۵ واحد مسکونی برای ۳۵ معلول است.

وی ادامه داد: ساخت و ساز سه واحد مسکونی از ۳۵ واحد از طریق جهاد سازندگی، ۴ واحد را از طریق بنیاد مسکن روستایی و ۸ واحد نیز از طریق بنیاد مستضعفان در حال انجام است.

وی درادامه اظهار کرد: واحد مسکونی بهره‌برداری شده ۳۰۰ متر زیربنا در۲ طبقه دارد و متعلق به خانواده سه معلولیتی است.

تعداد معلولان استان یزد

استان یزد در حال حاضر یک‌میلیون و ۲۰۰  هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد در ۲۴  شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

گفته می‌شود حدود ۱۰ تا ۱۲درصد افراد هر جامعه ای دچار یک یا چند معلولیت هستند.

اداره بهزیستی میبد با ۲ هزار و ۴۶ مورد ثبت مشخصات افراد معلول در سامانه «ارمغان»، بیشترین تعداد معلولان را بعد از شهرستان یزد در این استان دارد.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

ایرنا