رییس شبکه بهداشت و درمان میبد گفت: حوزه بهداشت و درمان تنها سهمی‌۲۵ درصدی در تامین سلامت جامعه دارد و ۷۵ درصد این نقش آفرینی را ادارات دولتی، سازمان‌ها و نهادها و مردم با فعالیتهای خودمراقبتی خود بر عهده دارند.

مهدی حفیظی در نشست خبری با خبرنگاران و فعالان بسیج رسانه با تشکر از همه مردم، مسوولان و خبرنگاران برای همراهی و همکاری در کنترل شیوع ویروس کرونا افزود: نتایج شگفت‌انگیزی با زحمت‌ها و فعالیت‌های فشرده و همراهی همه قشرها به خصوص اصناف به دست آمده و باید همکاری‌ها ادامه پیدا کند تا این وضعیت بهبود شکننده نشود.

وی درادامه با برشمردن فعالیت‌های انجام شده توسط خانه‌های بهداشت، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای و بهداشت درمانی اظهار کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا اقدامات غربالگری و آموزش همگانی  خودمراقبتی در سطح وسیعی انجام شده و به دنبال آن ۹۸ درصد درصد مردم مورد غربالگری و تحت آموزش قرار گرفتند.

رییس شبکه بهداشت و درمان میبد ادامه داد: روانشناسان و کارشناسان تغذیه نیز در مقابله و پیشگیری از مبتلا شدن مردم به ویروس کرونا و تامین آرامش سهم به سزایی داشته و کمتر دیده شده‌اند.

وی همچنین بازدیدها و فعالیت‌های نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی و نظارت بر درمان و نظارت بر ۱۴ روز قرنطینه بودن افراد مبتلا به ویروس و محدودیت‌ها را نیز یادآور شد.

این مسوول از همکاری نیروهای سپاه و بسیج و قرارگاه حاج قاسم سلیمانی در کنترل شیوع ویروس کرونا و مبارزه با این ویروس و اقدامات انجام شده توسط نیروهای بسیجی مانند اجرای محدودیت‌ها،  گشت‌های شبانه، ساماندهی غسالخانه و همکاری در غسل و تدفین فوتی‌ها، تب سنجی‌ها و غربالگری قدردانی کرد.

وی ارتباط برقرار کردن تنگاتنگ با بسیج و سپاه را از سوی همه اداره‌ها و مردم را مورد تاکید قرارداد.

رسانه‌ها کمک کننده در انجام امور شهری هستند

معاون فنی شبکه بهداشت و درمان میبد هم گفت: رسانه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسوولان و انتقال دهنده مسائل و مشکلات مردم و کمک کننده در انجام امور شهر هستند.

دکتر کمال یزدی در ادامه تصریح کرد:  با کاهش آمار و به دنبال آن عادی سازی و توجه کمتر به رعایت پروتکل‌‌‌های بهداشتی زمستان سخت و طاقت فرسا و موج چهارم شدیدتر شیوع ویروس کرونا را در پیش رو خواهیم داشت.

وی آمار نمونه‌های گرفته شده را یک هزار و ۹۳۲ مورد و فوت کرونایی از ابتدای شیوع ویروس کرونا درسطح شهرستان را ۱۴۸ نفر اعلام کرد.

این مسوول آمار مبتلایان در موج سوم را ۲ برابر موج اول و دوم ذکر کرد و دلیل افزایش آن جدی نگرفتن کرونا توسط مردم عنوان کرد.

وی همچنین به ارائه آمار تفکیکی همراه با تحلیل به رسانه‌ها اشاره کرد و همچنین در ارتباط با تجمیع آرامستانها و پرهیز ازتدفین به خصوص متوفی‌های کرونا در آرامستان‌های سطح شهر گفت: برای تجمیع آرامستان‌ها اراده‌ای فوق اراده‌ها نیاز است و فرهنگ سازی و مطالبه گری از مردم در این ارتباط بر عهده رسانه‌ها است.

قرارگاه حاج قاسم میبد ابتدا با الگو سازی در میبد شکل گرفت

دبیر قرارگاه مرکزی نهضت خدمات رسانی شهید حاج قاسم سلیمانی نیز به ایجاد وساخت و ساز غسالخانه‌ای کم نظیر مخصوص فوتی‌های کرونا درمحل آرامستان شهر با همکاری مسوولان و توسط نیروهای بسیج و سپاه اشاره کرد.

حجت الاسلام محمد حسین کارگر در ادامه راه اندازی قرارگاه حاج قاسم سلیمانی را میبد را یادآور شد و گفت: این قرارگاه در میبد شکل گرفت و الگو شد و این الگوی ایجاد قرارگاه در استان و سراسر کشور نیز مورد بهره‌بردای قرار گرفته‌است.

وی صیانت از اندیشه‌ها و آداب و رسوم، ذائقه سازی، ایجاد انگیزه و امید و جلوگیری از روبرو شدن با چالش فرهنگی، نخ اتصال بودن بین مردم و مسوولان و مطالبه گری همراه با نقد سازنده، ،  اطلاع رسانی به موقع و ایجاد موج همدلی را از مواردی عنوان کرد که باید مورد توجه رسانه‌ها باشد.

دبیر قرارگاه مرکزی نهضت خدمات رسانی شهید حاج قاسم سلیمانی همچنین همت در تجمیع عزم‌ها و اراده‌ها و انتقال گزارش‌ها به قرارگاه ابداع روشی برای فرهنگ سازی را از رسانه‌ها درخواست کرد.

میراث دار خوبی برای شهید حاج قاسم سلیمانی باشیم

فرمانده بسیج ناحیه میبد هم در این نشست گفت: ما باید میراث دار خوبی برای حاج قاسم سلیمانی باشیم و برای آن نیز باید نشست‌هایی برگزار و هم اندیشی کرد.

سرهنگ دوم پاسدار مصطفی بهشتی بر ارتباط گیری روزانه با بسیج رسانه از سوی رسانه‌های شهرستان تاکید کرد.

شبکه بهداشت ودرمان شهرستان میبد از سال ۱۳۶۵ با تشکیلات شبکه که دارای ۶ مرکز بهداشتی ودرمانی که یک مرکز آن شهری روستایی و دو مرکز روستای و سه مرکز شهری شروع به کار کرد و  بعدها آموزشگاه بهیاری نیز به جمع واحدهای این شبکه پیوست.

مرکز بهداشت، داروخانه شبانه روزی و آموزشگاه بهورزی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان میبد را تشکیل می‌دادند و در سال ۱۳۷۳ پایگاه اورژانس ۱۱۵ شهری به این تشکیلات افزوده شد و مرکز روستایی ندوشن از این تشکیلات جدا شد.

هم اکنون مرکز بهداشت این شبکه دارای ۸ مرکز بهداشتی ودرمانی شهری وروستایی است و ۳ پایگاه بهداشتی و ۹ خانه بهداشت است

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.
ایرنا