سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میبد گفت: ۲ سال از زمان انتخاب میبد به عنوان شهر جهانی زیلو (پنجم آذر ماه ۹۷)گذشته و در این مدت با افزایش تعدد زیلوبافان و ارائه بیش از ۳۲ میلیارد ریال تسهیلات به آنها شاهد رونق چشمگیری در این عرصه هستیم.

مهرداد ذوالفقاری  در گفت و گو با ایرنا افزود: ۳۲ میلیارد ریال تسهیلات از طریق صندوق کارآفرین امید به زیلو بافان داده‌شده، تسهیلاتی نیز به صورت مشاغل خانگی از سوی بانک توسعه تعاون و بانک‌های عامل دیگر نیز به آنها ارائه شده‌است.

وی ادامه داد: با افزایش تعداد زیلوبافان، تعداد  ۷۰ دار زیلو نیز به صورت رایگان و امانتی به زیلوبافان برای بافت زیلو در منازل و در کارگاههای انفرادی داده‌شد و زمینه سازی برای آموزش زیلو به بانوان و تولید این محصول به صورت مشاغل خانگی نیز مورد توجه گرفت.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میبد همچنین به تهیه مواد اولیه زیلو که هزینه تامین آنها با توجه به شرایط اقتصادی گرانتر شده نیز اشاره و گفت: تلاش تامین مواد اولیه مرغوب و تسهیل شرایط برای فعالان این حوزه همواره مورد توجه دست‌اندرکاران و افراد مسوول در این حوزه است.

این مسوول به اقدامات انجام شده توسط جهاد دانشگاهی استان یزد در قالب خوشه زیلو در جهت ارتقای محصولات از نظر کیفیت و طرح و نقش  و ساماندهی تولید با شناسایی زیلوبافان قدیمی‌و ورود علاقه مندان به آن ، تکریم زیلوبافان و شناسایی آسیب‌ها، اجرای طرح سلامت و مشاوره پزشکی به زیلوبافان، تشکیل کمیته‌‌‌های آموزش، تربیت مربیان و باز آموزی مربیان برای به روز کردن آموزش‌ها را نیز یادآور شد.