رییس‌کل دادگستری یزد از واگذاری بی‌ضابطه مجتمع فولاد میبد خبر داد و گفت: در راستای سیاست دستگاه قضا در دوره جدید برای رسیدگی ویژه به موضوع واگذاری‌های غیراصولی موضوع این مجموعه تولیدی و صنعتی بررسی و واگذاری آن فسخ شد.

غلامعلی دهشیری افزود: این مجتمع سه هزار سهامدار مردمی‌دارد و یکی از سهامداران عمده به نام ریخته‌گران با وجود دریافت وام کلان بانکی به واسطه تصدی این مجتمع با مدیریت نامطلوب باعث تعطیلی مجتمع فولاد میبد و بیکاری چند صد نفر شده بود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی‌دادگستری یزد، وی ادامه داد: ریخته‌گران در پرونده اخلال در نظام اقتصادی محکوم و اموالش از سوی بانک‌‌‌های عامل توقیف شد بنابراین دادگستری برای پیگیری مزایده سهام وی و بازپرداخت مطالبات بانک‌ها و واگذاری سهام به سرمایه‌گذاران جدید اقدام مقتضی را انجام داد.

احیای حقوق عامه

این مسوول قضایی تصریح کرد: از سویی، دادگستری استان به همراه سایر دستگاه‌های ذیربط در راستای احیای حقوق عامه، موضوع فسخ واگذاری مجتمع فولاد میبد را دنبال کرد که این امر منجر به صدور رأی هیئت داوری سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر ابطال واگذاری شد.

دهشیری گفت: پس از اعتراض ذی نفع به رأی هیات داوری سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر فسخ واگذاری مجتمع فولاد، پرونده در دادگاه حقوقی تهران مورد رسیدگی مجدد قرار گرفت که در این مرحله نیز با پیگیری‌های دادگستری یزد در نتیجه ادله متقن موجود، رأی تنفیذ فسخ واگذاری این مجتمع تایید شد.

رییس کل دادگستری یزد خاطرنشان کرد: با پیگیری‌ها و اقدام دستگاه قضایی، مشکل واگذاری بدون ضابطه مجتمع حل شد و اکنون این واحد پرظرفیت و اشغالزا در مالکیت دولت و سازمان خصوصی سازی قرار دارد.

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که با تدابیر دستگاه‌های اجرایی و مساعدتی که دستگاه قضایی خواهد داشت هر چه زودتر فرآیند واگذاری مجتمع فولاد به فرد یا افراد دارای اهلیت طبق ضوابط به سرانجام برسد و این مجتمع هرچه زودتر وارد چرخه تولید شود.

سه هزار سهامدار به داشته‌های خود می‌رسند

۲۱ آبان ماه جاری فرماندار میبد گفته بود که کارخانه فولاد میبد به دنبال پیگیری‌های انجام شده در آینده‌ای نزدیک دوباره راه اندازی و سه هزار سهامدار آن بعد از گذشت ۳۰ سال از چرخه تولید و اشتغال این واحد تولیدی، به داشته‌های خود می‌رسند.

حسین فلاح افزود: به دنبال پیگیری‌های مستمر انجام شده توسط امام جمعه میبد و مسوولان استان یزد و شهرستان موضوع فولاد در هیات داوران حل اختلاف وزارت دادگستری مطرح و رأی قطعی صادر شده ‌است و بر اساس این رأی صادر شده، عمده سهامی‌که در دست یک عده خاص بود، خلع ید شد و در اختیار ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ) قرار گرفته ‌است.

فرماندار میبد از رایزنی‌ها و انجام ارزیابی از سوی تیم‌های ایمیدرو و فولاد خبر داد و با اشاره به ظرفیت میبد به عنوان شهری صنعتی و معدنی گفت: با ظرفیت موجود در چرخه فولاد اعم از سنگ آهن و تولیدات پایینی دستی آن می‌توان برای ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرد.

فرماندار میبد تصریح کرد: با توجه به زودبازدهی فولاد و سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه آن، سرمایه گذارانی که از گذشته سرمایه گذاری کرده‌اند می‌توانند به سود خود برسند.

کارخانه فولاد میبد اولین پروژه از صنایع بزرگ متالورژی ایران است


به گفته نماینده مردم و تفت و میبد در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌در تاریخ سوم آذر ماه سال ۹۸ در گفت و گو با ایرنا، فولاد میبد در سال ۱۳۸۲ با شاخص اولین کوره بلند در تولید چدن توسط متخصصان ایرانی و با حمایت شرکت ملی فولاد ایران، اعتبار بانکی و مشارکت مردمی‌به بهره برداری رسید.

کمال دهقانی فیروزآبادی افزود: در سال ۱۳۸۸ و در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، قریب ۴۶ درصد سهام دولتی این شرکت به بخش خصوصی واگذار که پس از مدتی شرکت تعطیل شد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۱ بار دیگر سرمایه گذار این شرکت تغییر کرد، گفت: این تغییر نتیجه ای نداشته و تاکنون شرکت فولاد میبد با بدهی بالغ بر ۲ هزار و دویست میلیارد ریال در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

کارخانه فولاد میبد، نخستین پروژه از صنایع بزرگ متالورژی ایران است که تمامی‌عملیات طراحی، ساخت و فرآیند تکنولوژی آن با دانش فنی متخصصان ایرانی انجام گرفته است.

ظرفیت تولید این کارخانه در صورت راه اندازی، سالانه ۳۰۰ هزار تن چدن خاکستری، ۱۰۰ هزار تن سرباره (کلوخه‌ای) و ۹۰۰ میلیون مترمکعب گاز است.

فولاد میبد از بزرگترین طرح‌های برنامه دوم و سوم توسعه اقتصادی کشور است

این پروژه که از بزرگترین طرح‌های برنامه دوم و سوم توسعه اقتصادی کشور است در۲۰ کیلومتری جنوب غربی میبد و در فاصله ۱۰ کیلومتری راه‌آهن سراسری واقع شده است.

تمامی‌عملیات طراحی، ساخت و فرایند تکنولوژی تولید چدن در این پروژه در بالاترین سطح و مطابق آخرین استانداردهای جهانی توسط کارشناسان ایرانی به مرحله اجرا در آمده است و با توجه به پیچیدگی‌های تکنولوژی، تنگناهای فنی و شرایط ساخت از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.

۱۷ هزار نفر در ۳۶۷ واحد تولیدی و صنعتی میبد مشغول کار هستند.
مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.