استاندار یزد گفت: تهدیدهای کرونا و شرایط بوجود آمده ناشی از شیوع این ویروس در جامعه فرصتی برای گسترش فرهنگ مطالعه کتاب و ایجاد فضای بهتر برای کتابخوانی از سوی اقشار مختلف است.

خبرگزاری ایرنا: محمدعلی طالبی روز پنجشنبه در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار که در کتابخانه مرکزی یزد و با پخش همزمان مجازی برگزار شد، افزود: در محدودیت‌های ایجاد شده به واسطه کرونا شاهد گسترش کسب و کارهای زیادی نیز هستیم که عمدتا فعالیت‌های مجازی دارد لذا باید زمینه‌ای ایجاد شود که بدون حضور مردم و به صورت اینترنتی همه کتاب‌ها در دسترس اقشار مختلف قرار گیرد.

وی ادامه داد: در استان آمادگی داریم با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی‌یزد برای ایجاد چنین زمینه و فضایی که فعالیت غیرحضوری کتابخانه‌ها باشد، هرگونه همکاری  را داشته باشیم و این حرکت ارزشمند انجام شود.

رییس انجمن نهاد کتابخانه‌های عمومی‌یزد با تشکر از کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی‌استان که دارای عملکرد موفقی است، گفت: یزد دارای ظرفیت ‌های بسیار خوبی به ویژه در زمینه فرهنگی است، امیدواریم شاهد موفقیت بیشتر در زمینه کتاب و کتابخوانی باشیم.

طالبی ادامه داد: به دلیل محدودیت‌های کرونایی زمینه ای بوجود آمده است که اعضای خانواده‌ها بیشتر در کنار هم هستند و از کتاب می‌توان بیشتر استفاده کرد لذا فرصتی ارزشمند است که از تهدیدهای به وجود آمده  در دستور کار نهادهای فرهنگی و نهاد کتابخانه‌های عمومی‌قرار گیرد تا با استفاده از فضای مجازی زمینه دسترسی بیشتر مردم فراهم شود.

استاندار یزد با تشکر از دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی‌کشور اظهار کرد: بعد از سال‌ها بلاتکلیفی و با حمایتی که صورت گرفت و با پیگیری‌‌‌های مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی‌استان،   تکمیل کتابخانه مرکزی شهر یزد به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی چهل ساله جمهوری اسلامی‌به اتمام رسید و اسفند ماه سال گذشته تحویل شد و در اولین فرصت شاهد افتتاح و حضور مردم در این کتابخانه باشیم.

تجلیل از برترین‌ها

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی‌یزد گفت: با تلاش‌های صورت گرفته شاهد موفقیت‌های زیادی در کتابخانه‌های عمومی‌استان هستیم و سال جاری از سه برتر ملی تجلیل شد و در مراسم امروز نیز ۱۲ نفر از برترین‌های استان تجلیل شدند.

رقیه دوست فاطمی‌ها با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم نیکوروش یکی از ناشران یزد که به دلیل ابتلا به بیماری کووید- ۱۹  به رحمت خدا رفت، افزود: بخش‌های زیادی در جامعه در راستای فرهنگ عمومی‌تلاش دارند که نهاد کتابخانه‌های عمومی‌یکی از این بخش‌هاست و قدردان تلاش کتابداران به ویژه همکاران خود در استان هستیم.

وی ادامه داد: سال گذشته مراسم تجلیل از فعالان کتابخانه‌های برتر کشور به میزبانی یزد و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی‌و تعدادی از مسوولان کشوری و استانی و  بیش از ۵۰۰ نفر از کارشناسان و مدیران برتر نهاد کتابخانه‌های عمومی‌سراسر کشور در یزد برگزار شد و امسال به دلیل شرایط کرونا مجبور شدیم این مراسم به صورت ارتباط تصویری در فضای مجازی برگزار شود.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی‌یزد گفت: قدردان زحمات کادر درمان و افرادی که در  مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا تلاش می‌کنند، هستیم و  به سهم خود در  غنای اوقات فراغت و استفاده بهینه از محدودیت‌های به وجود آمده تلاش می‌کنیم تا با خدمات بهتر در زمینه کتابخانه به ویژه فعالیت در فضای مجازی نقش کوچکی را در این زمینه داشته باشیم.

در این نشست با حضور استاندار و حضور ارتباط تصویری معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی‌کشور از انجمن‌ کتابخانه برتر شهرستان و شهرستان‌های یزد، تفت و مهریز و همچنین فرمانداران این سه شهرستان با اهدای لوح تجلیل شد.

تجلیل از کتابخانه‌های برتر در حوزه فضای مجازی

 همچنین به عنوان کتابخانه‌های برتر در حوزه فضای مجازی از مریم هدایتی مدیر کتابخانه عمومی‌علی اکبر کاظمینی، فرحناز السادات میرنژاد و حسین بمانی مدیر و کارشناس کتابخانه عمومی‌حضرت زهرا (س) و ایمان مطهری نیا و راضیه لشکری مدیر و کارشناس کتابخانه عمومی‌فرخی یزد تجلیل شد.

در حوزه فعالیت‌های ترویجی و به عنوان کتابداران برتر از وجیهه ابراهیمی؛  کتابدار کتابخانه سیدالشهدا (ع) اسلامیه تفت، مرضیه زارع علی آبادی کتابدار کتابخانه شهدای بنادکوک تفت و  کبری ستار کتابدار کتابخانه شهید ذبیح الله شفیعی ابرکوه تجلیل شد.

در حوزه کتابخوان برتر استان، از راحله سلطانی از کتابخانه عمومی‌شهید سلطانی گردفرامرز شاهدیه یزد، عطیه خراسانی گردکوهی از کتابخانه عمومی‌علی اکبر محبوبی مهریز و از زهرا زارع از  کتابخانه سمسار یزدی عصمت آباد مهریز با اهدای لوح تجلیل شد.