گزارش‌های خبری

ورقی از دفتر خاطره‌های کرونایی ۲ پزشک

« در دفتر خاطراتم، وقایع روزهای پر از درد و رنج شیوع ویروس کرونا را برای آیندگان خواهم نوشت، از احساساتم، از روزهای پر از ترس و استرس، از آنچه دیدم و در خود ریختم، از شب‌ها و روزهای غم‌انگیز؛ همه را خواهم نوشت».

خبرگزاری ایرنا – محمد حسین فلاح: «من و همکارانم باید کاری کنیم که بعد از تمام شدن کرونا، وجدانمان راحت باشد، بتوانیم سر بلند باشیم و با افتخار بگوییم پزشک این مملکت بوده و هستیم و در اوج بحران، باری از دوش دیگران برداشتیم؛ هر چند عده‌ای این حرف‌ها را به سخره  می‌گیرند».

«در دفتر خاطراتم می‌نویسم تا آیندگان بدانند، روزها و شب هایی که همراهان بیمار از بیمارشان فرار می‌کردند اما ما بودیم و به آنها نزدیک و نزدیک‌تر». 

این‌ها گفته‌های پر از سوز و گداز یک پزشک متخصص بیماری‌‌‌های داخلی در یزد است که گفت، تمام وقایع تلخ روزهای شیوع کرونا را در این ۹ ماه در دفتری جمع آوری کرده و هر موقع آن را مرور می‌کند غمی‌به بزرگی کوه بر دل و جانش سنگینی می‌کند.

فراتر از وظیفه خدمت رسانی کردن

طی مدتی که با برخی از پزشکان و پرستاران برای تولید خبر، گزارش و یادداشت در ارتباط بودم پی بردم که برخی از آنها پا را فراتر از وظیفه پزشکی و پرستاری نهاده‌ و زندگی واقعی آنها در بیمارستان و نزد بیماران مبتلا به کووید- ۱۹  سپری می‌شود و نه در خانه و نزد خانواده!

پزشکانی که بیشترین درگیری و حضور را در مقابله با این بیماری منحوس دارند اغلب از قشر متخصص و فوق تخصص ریه؛ عفونی و داخلی هستند که تقریبا ۲۴ ساعته در وسط میدان مبارزه با کرونا  قرار دارند و خستگی را جواب کرده اند.

کسی که این یادداشت را با مروری بر دفتر خاطره او آغاز کردم یک متخصص داخلی است که پس از حدود ۹ ماه از شیوع کرونا، همچنان در میدان کارزار با این ویروس ناشناخته بوده و پا پس نکشیده است.

ساعت کار بی وقفه از 8 صبح تا 15 عصر در بیمارستان

او از ساعت هشت صبح در یکی از شلوغ ترین مراکز درمانی که پذیرش خیل بیماران  هست شروع به کار می‌کند و بی وقفه و مستمر تا ساعت ۱۵ مبتلایان به کرونا را ویزیت می‌کند، عصر همان روز هم باید ده‌ها بیمار  دیگر را ویزیت کند و شب هم در خانه به طور مجازی با بیماران خود در تماس باشد.

«اغلب وقت‌ها با قرص مسکن، خود را آرام می‌کنم چون به علت فشار کار، مدام سر درد می‌شوم؛ ۲ ماسک می‌زنم و شیلدی هم بر روی صورت دارم با کلاه و دستکش».

اگر فقط چند دقیقه در این لباس‌‌‌های تنگ و نفس گیر باشیم رنج و سختی که این دسته از پزشکان متحمل می‌شوند را شاید حس کنیم!

«اگر کسی دور و برم نبود وسط سالن بیمارستان یک فریاد اساسی می‌زدم تا خفته‌ها را بیدار کنم، آنهایی که راست راست در خیابان‌ها راه می‌روند و قدر سلامتی خود را نمی‌دانند و اصلا به فکر آنهایی که در مراکز درمانی با جان خود بازی می‌کنند نیستند».

شیفت‌های کاری فشرده و سخت

پس از ۲ شیفت کاری فشرده و سخت در بیمارستان، شیفت سوم این پزشک متخصص هم پس از حضور در منزل آغاز می‌شود، ذهنش خیلی خسته و درگیر است اما باید برخی از امور پزشکی نیمه تمام را در منزل خود تمام کند.

کاش به همین جا ختم می‌شد؛ یکبار دوستش تماس می‌گیرد و از درد پای خود می‌گوید، سپس دختر دایی اش زنگ می‌زند و از نفهمیدن بوی غذا شکایت می‌کند و دارو می‌خواهد، گاهی از بیمارستان برای امور درمانی زنگ می‌زنند و به دنبال آن، این شهروندان هستند که با ارتباط مجازی، ویزیت می‌شوند و این، همه زندگی یک پزشک متخصص است؛ درمان جدا، آموزش مجازی جدا اما کو چشم بینا و اعصاب سالم.

دعا می‌کنم اطرافیانم گرفتار کرونا نشوند

«مدام دعا می‌کنم که مبادا اطرافیانم درگیر کرونا و مبتلا شوند، به خانواده ام گفته ام باید جدا از آنها زندگی کنم اما خانواده زیر بار نمی‌روند و همه چیز را به خدا سپرده اند؛ مگر می‌شود ماه‌ها دوری عزیزی را تحمل کرد»؟

«وقتی وارد خانه می‌شوم خودم را در یک اتاق محبوس می‌کنم، مبادا اطرافیان و عزیزانم مبتلا شوند».

«من همچنان هستم، تا جان در بدن دارم به سوگندی که خورده ام وفادار می‌مانم و تا بیماری در بیمارستان هست من هم هستم».

آیا در حق خانواده‌ام کوتاهی کردم؟

اما بشنوید از خاطره‌‌‌های تلخ یک متخصص بیماری‌‌‌های عفونی، کسی که شبانه روز خود را در پای تخت بیماران گذرانده است تا خودش هم به کرونا مبتلا شد اما پس از بهبودی باز هم به بیمارستان بازگشت.

در آخرین تماسی که با او داشتم صدایش را خوب نمی‌فهمیدم، خسته بود و ناراحت از بیماری مادرش که به کرونا مبتلا شد.

وقتی خبر ابتلای مادر را به او دادند برای رفتن عجله نکرد چون باید بیماران دیگری را ویزیت می‌کرد لذا صبر کرد و از پس پایان شیفت کاری خود به سمت منزل مادرش حرکت کرد تا به او هم رسیدگی کند.

«معتقدم آنهایی که در بیمارستان هستند و آنهایی که در اورژانس منتظر ورود به بخش‌‌‌های مختلف هستند حالشان از مادر من بدتر است و لذا او را در همان خانه تحت نظر و درمان قرار دادم اما به خانه نرفتم».

در همان ماه‌‌‌های اول شیوع کرونا یعنی اسفند پارسال نیز برادرش و زن برادرش به کرونا مبتلا شدند و حالشان اصلا مساعد نبود؛ پدرش مدام تماس می‌گرفت و از حال نامساعد پسرش می‌گفت و از دخترش می‌خواست تا برای ویزیت برادرش به شهرستان برگردد.

روزهایی حزن‌انگیز

اما او نمی‌توانست برود و نرفت چون آنقدر بیمار بدحال در بیمارستان بود که نمی‌شد آنها را رها کرد و رفت؛ و حالا هر وقت این پزشک به یاد آن روزها می‌افتد بغض گلویش را می‌گیرد و تصور می‌کند در حق خانواده اش کوتاهی کرده است.

«حال برادرم خیلی بد بود، پدرم مدام تماس می‌گرفت، راه طولانی بود، گاهی خودم را نمی‌بخشم چون تا ۲ هفته نزد برادرم نرفتم و وقتی که عزم را برای رفتن جزم کردم برادرم پس از تحمل دردهای ناشی از کرونا کم‌کم بهتر شد و رفتن من نوش دارویی بعد از مرگ سهراب شد».

«هر روز جلسه، ویزیت، آموزش پرسنل، تلفن‌‌‌های مردمی‌و استرس همکارانی که از حجم زیاد بیماران کووید- ۱۹ در اطرافم بودند؛ گاهی فقط چند دقیقه را برای صرف ناهار وقت می‌گذاشتم».

هم پزشک و هم خدمتکار خودم بودم

طولی نکشید که این پزشک متخصص، خود به کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شد اما اجازه نداد مادرش از ابتلای او به کرونا خبردار شود، شلوغی بیمارستان را بهانه کرد و تا ۱۵ روز نزد خانواده اش نرفت.

مادر مدام زنگ می‌زد و پشت گوشی اشک می‌ریخت و برای فرزند پزشکش دلسوزی می‌کرد و این پزشک هم در حالیکه در بیمارستان در بستر بیماری بود تماس تصویری با مادرش برقرار می‌کرد اما زاویه دوربین را طوری تنظیم می‌کرد که مادرش تصور کند در حال استراحت در منزل است تا مادر بویی از بیماری و ابتلای او نبرد و نرنجد.

«مدتی را هم که در منزل بستری بودم نزدیکانم که در شهر یزد ساکن بودند برایم غذا می‌آوردند و من تنهای تنها در خانه  بودم، هم پزشک خودم بودم و هم خدمتکار خودم».

«حالا هم مادر و پدرم بیمار شده‌اند اما من باز هم نمی‌توانم پیش آنها بروم باید در کلینیک باشم و کرونایی‌ها را ویزیت کنم، چشم‌‌‌های بیماران بسیاری به در دوخته شده تا پزشکشان وارد شود و آنها را ویزیت کند».

«گاهی وقت‌ها خودم را نمی‌بخشم! تصور می‌کنم در حق خانواده‌ام کوتاهی کردم، نمی‌دانم، شاید اگر می‌رفتم عذاب وجدان رها کردن بیماران، بیشتر از درد جدایی از پدر، مادر و برادرم عذابم می‌داد».

برای کادر درمان دعا کنیم

این تنها مشتی از خروار داستان پزشکانی است که جان در طبق اخلاص نهاده اند، از همه چیز و همه آرزوهای خود گذشته اند تا آب در دل بیماران مبتلا به کووید- ۱۹  تکان نخورد.

می‌توانستند عطای حضور در بیمارستان را به لقایش ببخشند و جان عزیز خود را بردارند و بروند اما اینجا ایران است و این خطه یزد است با مردمانی سلحشور و از خود گذشته.

آنها پای کار هستند و زندگی خود را از خانه به بیمارستان منتقل کرده اند تا مبادا عزیزی رنج بکشد و بیماری از دست برود.

بیاییم برای کادر درمان مراکز درمانی دعا کنیم، بیاییم حالا که آنها با این همه ایثار پای کار هستند ما هم پای کار باشیم یعنی ماسک بزنیم، فاصله اجتماعی را رعایت کنیم و اگر کاری ضروری نداریم از خانه خارج نشویم.

وقتی ما با لبی خندان عزم سفر می‌کنیم و از مناطق شمالی کشور و دیگر جاهای خوش آب و هوای ایران سر در می‌آوریم، در بیمارستان‌ها عده ای جان می‌دهند، برخی در زیر دستگاه اکسیژن به سختی نفس می‌کشند و عده ای هم چون کادر درمان، جان خود را کف دست گرفته و جانفشانی می‌کنند.

اکنون بیش از یکهزار فرد مبتلا به بیماری کووید- ۱۹  در مراکز درمانی استان یزد بستری هستند و این استان همچنان از لحاظ شیوع ویروس کرونا  در شرایط بحرانی به سر می‌برد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا