یادداشت ها و مقالات

آشتی با یار مهربان در دوران کرونا

برای غنی‌سازی و پرکردن اوقات فراغت اقشار مختلف مردم به خصوص نوجوانان و جوانان که به خاطر بیماری کووید - ۱۹ بیشتر اوقات خود را در خانه سپری می‌کنند باید از کتاب این یار مهربان استفاده کرد.

خبرگزاری ایرنا- کاظم سبحان‌زاده: همه‌گیری ویروس کرونا مدت مدیدی است ناخواسته تاثیر زیادی بر فعالیت‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی گذاشته و برای پیشگیری از آن، خانه نشینی و انجام امور به صورت برخط ( آنلاین ) بخشی از سبک جدید زندگی مردم شده که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در آن مراعات می‌کنند.

از آنجایی که در شرایط حال بر حسب ضرورت به خاطر تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری بیشتر اوقات مردم و نسل جوان در روزهای بلند پاییزی در خانه سپری می‌شود باید برای  غنی‌سازی به خصوص پرکردن مناسب آن از فرصت‌های موجود به نحو مناسب استفاده کرد.

برای تحقق این مهم و ایجاد فضایی جذاب  و سرگرم کننده در کنار اهداف فرهنگی و تربیتی و ارتقای فرهنگ عمومی‌باید از کتاب این یار همیشه همراه و مهربان که به آسانی برای همگان در بخش‌های مختلف و سطوح مختلف تحصیلی در دسترس است بهره گرفت.  

در این خصوص باید توسط متولیان امر و رسانه‌های گروهی دیداری، شنیداری و نوشتاری نسبت به فرهنگ‌سازی و ترویج کتابخوانی که به رغم اهمیت در جایگاه مناسبی نیست بیش از گذشته از فرصت موجود و فضای کرونایی استفاده کرد که به عزم جدی نیاز است.

ترویج فرهنگ مطالعه و روی آوردن به کتابخوانی

اگر فرهنگ مطالعه و اقبال به کتابخوانی در جامعه و بین خانواده‌ها به خصوص نسل جوان با هر سن و سالی در شرایط موجود خانه نشینی تبلیغ و ترویج شود نقش مهمی‌در پرکردن اوقات فراغت و تعالی فرهنگی همگان دارد که باید بیش از گذشته به آن عنایت داشت.

در این ارتباط اگر بر اساس مقتضیات زمان، بستر مناسبی که هم‌اکنون در فضای مجازی فراهم است زمینه ترویج و توزیع کتاب‌های صوتی مناسب برای گروه‌های مختلف سنی تهیه و اقدام شود در کنار مطالعه مکتوب موجب جذب افراد بیشتری برای گذران این ایام می‌شود.

تاکنون در این خصوص مهم تلاش‌های خوبی برای ترویج فرهنگ مطالعه در بین خانواده‌ها در منزل در فضای کرونایی انجام گرفته ولی به خاطر اهمیت موضوع  باید شاهد یک فعالیت جدی و حرکت گسترده با همکاری رسانه‌های گروهی برای فرهنگ‌سازی بهتر باشیم.

برگزاری مسابقه، معرفی کتاب، تهیه و پخش کلیپ، معرفی نویسندگان، تبلیغات گسترده در رسانه‌های گروهی و معرفی کتابخوانان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر و ایجاد فضایی جذاب و دلنشین با یار مهربان موثر باشد.

هم‌اکنون در  مهریز ۱۳۰ هزار نسخه کتاب در موضوع‌های مختلف در ۱۲ باب کتابخانه‌ عمومی‌زیرپوشش شهرستان به خصوص بخش کودک و نوجوان برای استفاده و دسترسی راحت پنج هزار و ۶۵۰ عضو و سایر علاقه‌مندان به صورت فعال وجود دارد.

استان یزد  ۱۱۲ باب کتابخانه فعال با عضویت بیش از ۱۰۷ هزار نفر است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا