اخبار استان یزداخبار روزاقتصادی

مجوز ساخت چهار شهرک گلخانه‌ای در یزد و ابرکوه صادر شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد افزود: امسال به دلیل محدودیت منابع آبی و با توجه به ارزش افزوده ، مجوز ساخت چهار شهرک گلخانه ای با اشتغال زایی هزار و ۱۵۹ نفر در شهرستان های یزد و ابرکوه برای بخش خصوصی صادر شده است.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، محمّد حسین ملانوری با اشاره به اینکه ۸۰ درصد شهرک‌های گلخانه ای استان یزد در شهرستان خاتم قرار دارد، تصریح کرد: این شهرک ها ظرفیت جذب ۸۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های کشاورزی برای سرمایه‌گذاری را دارد .

ملانوری تاکید کرد: توسعه گلخانه ها به دلیل مزایایی که در کاهش مصرف آب ، افزایش تولید، اشتغال و ارزش افزوده بالا دارد ، با توجه به استقبال مردم برای سرمایه گذاری شاهد شتاب خوبی برای توسعه در این بخش هستیم.

لزوم رفع موانع ایجاد گلخانه در یزد

وی با تاکید بر رفع و تسهیل موانع ایجاد گلخانه خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه های اجرایی دست اندرکار خصوصا شرکت آب منطقه ای یزد باید با سرمایه گذاران دارای آب و زمین شخصی در این مورد مدارا کنند و مسوولان بانک های عامل هم با سرمایه گذاران این بخش همکاری  داشته باشند تا در شرایط فعلی بیشتر شاهد رونق کسب و کار باشیم.

وی در ادامه با اشاره به روش کاشت نوین محصولات گلخانه‌ای به صورت هیدروپونیک (کشت بدون خاک ) تاکید کرد: با این روش میزان تولید محصول به ۲ برابر افزایش می‌یابد، اما در روش معمولی کشت گلخانه‌ای در هر هکتار ۱۵ میلیارد ریال و در روش کشت بدون خاک ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان اجرای این طرح‌ها پرداخت می شود.

از ۱۱۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد ، ۳۳ هزار و ۱۵۱ هکتار ( ۲۹ درصد) زراعی و  ۸۱ هزار و ۱۶۴ هکتار ( ۷۱ درصد) به کشت محصولات باغی اختصاص دارد.

بخش عمده درآمد کشاورزان یزد مربوط به باغبانی استان است که از ۷۱ درصد اراضی قابل کشت به محصولات باغی که عمدتا پسته، انار، زردآلو ، زعفران، گیاهان دارویی و دیگر محصولاتاست، اختصاص دارد.

۵۹۰ هزار تن محصول زراعی، ۲۵۳ هزار تن محصول باغی، ۵۳۳ هزار تن محصول گلخانه ای و ۳۹۲ هزار تن  محصولات دامی حاصل تلاش حدود ۷۰ هزار کشاورز، دامدار و بهره بردار استان یزد در یک سال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا