این روزها کرونا نفس یزد را به شماره انداخته، دیروز رکورد مرگ بیماران کرونایی این استان با ثبت ۳۰ فوت شکسته شد، تا شاید طنین ناقوس مرگ به گوش کسانی برسد که هنوز باور ندارند، چگونه این ویروس کوچک به آسانی جان می‌ستاند.

ایرنا- محمد حسین فلاح: حدود ۹ ماه از شیوع کرونا گذشته و در این مدت کسانی در کنار ما بودند که اکنون نیستند و این تجربه تلخی است که هر روز برای عزیزانی از خانواده‌های مختلف در سراسر جهان تکرار می‌شود، شاید بازگویی یک شب تجربه درد و رنج همراهی با یک بیمار کرونایی تلنگری باشد برای کسانی که هنوز این بیماری را جدی نگرفته‌اند.

 همه داستان از یک تب و لرز ساده شروع شد و محمود آقای ۵۸ ساله را روانه بیمارستانی در یزد کرد، اما ماجرا جدی تر از یک سرماخوردگی ساده بود که هر کدام از ما گاهی در سال چندبار آن  را تجربه می‌کنیم.

همان شب نخست پسر محمود آقا تماس گرفت و در حالیکه گریه می‌کرد از حال نامساعد پدرش گفت و اینکه چه زجری می‌کشد و از من خواست اگر کاری از دستم بر می‌آید برای او انجام دهم.

محمود آقا را در بخش اورژانس بستری کردند، وقتی سوال کردیم چرا اورژانس؟ گفتند تخت‌‌‌های همه بخش‌های بیمارستان پر شده و فعلا باید در اورژانس بماند تا تخت خالی شود و این آغاز یک حکایت دردناک بود.

بستری بیمار کرونا در اورژانس

فردای آن روز کم‌کم حال محمود آقا بد و بدتر شد تا دستگاه اکسیژن به او وصل کردند و همچنان در اورژانس منتظر خالی شدن تخت بود، اما عصر همان روز و به علت نامساعد شدن حال بیمار، مستقیما به “آی سی یو” منتقل شد و تحت مراقبت قرار گرفت، او به سختی نفس می‌کشید و چون دیابت داشت هر لحظه امکان به مخاطره افتادن جانش بیشتر می‌شد.

با بیمارستان تماس گرفتم و کادر درمان گفتند که کرونا ۷۰ درصد ریه او را درگیر کرده و فقط باید برایش دعا کرد، به پسرش سفارش کردم که کاری از دست او ساخته نیست، به خانه برود و از خدا طلب بهبودی و شفای پدرش را بکند اما او موافق نبود و به اتفاق مادر و دیگر خواهرانش تا صبح در بیرون بیمارستان ماندند.

هر چند دقیقه یکبار یکی از فرزندانش با من تماس می‌گرفت و از وضعیت وخیم پدرش زیر دستگاه اکسیژن می‌گفت و از اینکه  مبادا یتیم شوند و داغ پدر ببینند و من آنها را دلداری می‌دادم که عمر دست خداست.

در به در به دنبال دارو

همان شب پسر محمود آقا باز تماس گرفت و گفت که پدرش نیاز به آمپول دارد و باید پزشک متخصص تایید کند و حالا کار ما شده بود پیدا کردن پزشکی که پرونده محمود آقا به دست او بود، پزشکی که باید تعداد زیادی بیمار را در شرایط طاقت فرسای این روزها ویزیت و به وضعیت آنان رسیدگی کند.

آن شب نشد و نتوانستیم پزشک را پیدا کنیم و کار به فردا کشید و مسئولان بیمارستان اعلام کردند که پزشک ساعت ۱۱ به بالین بیمار خواهد آمد، در حالیکه بیمار نیاز فوری به آمپول داشت اما چه می‌توان کرد همه بیمارانی که در بخش مراقبت‌‌‌های ویژه نگهداری می‌شدند، شرایطی مانند محمودآقا داشتند.

وقتی از بیمارستان سوال کردیم گفتند تعدادی آمپول برای بیماران کرونایی فردا می‌رسد و بر اساس دستور پزشک به بیماران نیازمند تزریق می‌شود؛ البته مشکلات بیشتر از این بود، یکی می‌گفت آمپول نمی‌رسد، دیگری می‌گفت ممکن است به بیمار شما نرسد چون تعداد آن محدود است و آن یکی هم نظرش این بود که به امید بیمارستان نباشیم و آمپول را از بیرون تهیه کنیم.

نوشدارویی که در دکه هیچ عطاری پیدا نمی‌شد

عصر همان روز ۲ فقره آمپول(اکتمرا) توسط بیمارستان تزریق شد اما گفتند باید آمپول “رمدسیویر” هم تزریق کند و بیمارستان این نوع آمپول را ندارد، حالا بستگان محمود آقا در به در به دنبال تهیه آن از بازار افتادند و هر کجا که فکرشان می‌رسید تماس گرفتند اما نبود که نبود و تا این ساعت هم نیست که نیست.

همسرش مقداری طلا داشت و فرزندانش اندک پس انداز که برای خرید آمپول آماده کرده بودند اما بی فایده بود، نوشدارویی بود که در دکه هیچ عطاری پیدا نمی‌شد.

محمود آقا همچنان در آی سی یو بستری است و خانواده اش جز اشک و آه و دعا، کار دیگری نمی‌توانند برایش انجام دهند، همسر محمود آقا هم فشار خون دارد گاه و بیگاه حالش بد شده و رنج فرزندانش مضاعف می‌شود.

این تنها یک نمونه از صدها بیمار کرونایی است که هم اکنون در بیمارستان‌‌‌های استان یزد با مرگ دست به گریبان هستند و نفس آنان به شماره افتاده است.

غلغله در اورژانس

این موضوع باعث شد تا سری به اوژانس بیمارستان بزنم و شرایط بیماران را از نزدیک ببینم، وقتی به درب اورژانس رسیدم پایم توان رفتن به داخل را نداشت؛ هم از ترس و هم از اینکه مبادا صحنه هایی ببینم که نتوانم تحمل کنم و اشکم جاری شود.

غلغله ای بود که باید بودی و می‌دیدی؛ همه کادر درمان در تکاپو بودند اما بیماران مراجعه کننده آنقدر زیاد بودند که جوابگو نبود، خستگی در چهره یکایک پرستاران و کادر درمان اورژانس دیده می‌شد، از میانه راه برگشتم، من توان دیدن آن همه رنج بیماران و از خودگذشتگی کادر درمان را نداشتم، بغض راه گلویم را بسته بود، داشتم خفه می‌شدم ناخودآگاه این جمله از گلستان سعدی از ذهنم عبور کرد:

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربتست و بشکر اندرش مزید نعمت، هر نفسی که فرو می‌رود ممد حیاتست و چون برمی‌آید مفرح ذات.

پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب.

از دست و زبان که برآید 

کز عهده شکرش بدرآید

استان یزد از نظر میزان شیوع کرونا بالاترین میزان را در کشور دارد و هم اکنون افزون بر یک هزار بیمار مشکوک به ابتلا به کرونا در بیمارستان‌‌‌های این استان بستری هستند که نزدیک به ۲۰۰ نفر آنان در بخش مراقبت‌‌‌های ویژه نگهداری می‌شود.