خیاطیسبک زندگی

آموزش تصویری دوخت روبالشتی + انواع روبالشتی  

برای انتخاب روبالشتی از رنگ‌‌‌های شاد استفاده کنید

روبالشتی هایی که رنگ‌‌‌‌های شادی دارند، هدیه بسیار خوبی محسوب می‌شوند. سعی کنید از رنگ‌‌‌‌های شاد که شما را به یاد جشن و مهمانی می‌اندازند استفاده کنید.

وسایل مورد نیازجهت دوخت روبالشتی تزئینی:

پارچه 
 قیچی
 سوزن
نخ هم رنگ پارچه
سنجاق معمولی
چرخ خیاطی
 اتو

 

روش دوخت روبالشتی تزئینی:

 برای دوخت روبالشتی پارچه‌‌‌‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید

شما برای دوخت روبالشتی به سه نوع پارچه با رنگ‌‌‌‌های مطابق هم نیاز دارید. از یک پارچه به عنوان روکش اصلی، از پارچه دیگر به عنوان پارچه تزیینی برای دور حاشیه شکاف ورودی و از پارچه سوم برای قسمت بالایی بالشت استفاده کنید.

برای روبالشتی تزئینی از سه پارچه با رنگ‌های مختلف و یا با الگو‌‌‌های متفاوتی که رنگ‌های مشابهی دارند استفاده کنید. البته لازم نیست که رنگ پارچه‌‌ها کاملاً با یکدیگر تطابق داشته باشند، ولی بهتر است برای زیبایی بیشتر روبالشتی، یک یا دو رنگ در آن‌‌ها مشترک باشد.

سعی کنید از رنگ‌‌‌‌های شاد که شما را به یاد جشن و مهمانی می‌اندازند استفاده کنید. روبالشتی هایی که رنگ‌های شادی دارند، هدیه بسیار خوبی محسوب می‌شوند.

برای دوخت روبالشتی تزئینی پارچه را به اندازه لازم ببرید

با استفاده از قیچی تکه‌‌‌‌های پارچه را به اندازه مورد نیاز برش دهید. برای درست کردن روبالشتی استاندارد، پارچه اصلی را به اندازه 70×115 سانتی‌متر، پارچه دوم را به اندازه 30×115 سانتی‌متر، و پارچه تزیینی سوم را در اندازه 5×115 سانتی‌متر برش بدهید.

قبل از دوخت روبالشتی پارچه را اتو ‌کنید

برای آماده کردن پارچه‌ها برای چرخ کردن، با استفاده از اتو چین و چروک پارچه‌ها را از بین ببرید. تکه بزرگ و تکه متوسط را کاملاً اتو کنید. تکه نازک را از درازا تا کرده و دو سر آن را کنار هم قرار دهید و سپس آن را اتو کنید.

پارچه‌‌‌‌های روبالشتی را در کنار هم قرار دهید

پارچه با اندازه متوسط را در قسمت سمت راست سطح کار خود قرار دهید. پارچه تزئینی را با حاشیه پارچه متوسط طوری هماهنگ کنید که قسمت بیرونی آن با حاشیه پارچه متوسط هماهنگ بوده و قسمت تاخورده آن به سمت داخل باشد. در نهایت تکه بزرگ پارچه را روی پارچه متوسط و پارچه تزئینی قرار بدهید.

مطمئن شوید که حاشیه تمام پارچه‌ها کاملاً با یکدیگر هماهنگ باشند.

برای نگه داشتن پارچه‌ها در کنار یکدیگر، از چند سنجاق استفاده کنید.

در این مرحله از دوخت روبالشتی پارچه‌ها را باید روی هم جمع کنید

با استفاده از انگشتان خود تکه بزرگ پارچه را از قسمت پایین به سمت بالا لوله کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که قسمت لوله شده چند سانتی‌متر با لبه سوزن خورده فاصله داشته باشد. حالا پایین تکه متوسط پارچه را گرفته و آن را روی قسمت لوله شده طوری قرار دهید که با حاشیه بالایی پارچه‌ها هماهنگ باشد. برای نگهداشتن پارچه‌ها در کنار یکدیگر از سنجاق‌‌‌های بیشتری استفاده کنید.

با چرخ خیاطی لبه پارچه‌‌‌های روبالشتی را بدوزید

با استفاده از چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن، قسمت بالای پارچه‌های روبالشتی که به آن سنجاق زده بودید را به هم بدوزید. خط دوخت باید حدود یک سانتی‌متر از لبه بالایی پارچه‌ها فاصله داشته باشد. پس از کامل شدن دوخت سنجاق‌ها را جدا کنید.

مطمئن شوید که تمام لایه‌های پارچه به هم دوخته شوند.

مراقب باشید که خط دوخت، تا جایی که ممکنست مستقیم و صاف باشد. اگر نیاز بود که کار دوخت را از اول انجام دهید از یک نخ بازکن برای باز کردن نخ‌های دوخته شده استفاده کنید.

قسمت لوله شده پارچه را بیرون بیاورید و بعد روبالشتی را اتو کنید

تکه متوسط پارچه را بیرون بکشید تا پارچه حلقه شده بزرگ زیر آن را بتوانید ببینید. به آرامی‌حلقه پارچه را بیرون کشیده و آن را برگردانید و روی سطح کار خودتان صاف کنید. روبالشتی را اتو کنید، به‌طوری‌که تمام بخش‌های آن کاملاً صاف بشود.

حاشیه‌های روبالشتی را با چرخ خیاطی بدوزید

روبالشتی را برگردانید به طوری که قسمت‌های انتهایی روی هم قرار بگیرند. با استفاده از چرخ خیاطی و یا نخ و سوزن لبه‌های دوخته نشده روبالشتی را بدوزید. قسمت پایین روبالشتی را باز نگه دارید.

قسمت رویی روبالشتی را به بیرون برگردانید

روبالشتی را صاف کرده و قبل از اینکه روی بالشت قرار دهید یک بار دیگر اتو کنید.

در پایان کار روبالشتی را اتو بزنید

تصاویر انواع روبالشتی

جدیدترین مدل کوسن‌‌‌های فانتزی زیبا

شیک ترین مدل روبالشتی

عکس روبالشتی طرح پروانه

زیباترین مدل کوسن برای مبل

جدیدترین طرح روبالشتی به رنگ صورتی

مدل‌‌‌های جدید و زیبای متکا روبالشتی

منبع: 5040.ir

chehnews.ir

 

 

 

 

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا