عکاسیعلم و تکنولوژی

توصیه‌‌‌های حرفه ای برای مردم عادی: 5 ترفند عکاسی برای هر کسی که دوربین دارد

ت
توصیه‌‌‌های حرفه ای برای مردم عادی

دوربین‌‌‌های عکاسی همانقدر توانا هستند که صاحبانشان تخصص دارند، اما اگر بخواهید عکس‌‌‌های فوق العاده بگیرید نیازی به طی نمودن دوره‌‌‌های آموزشی پیشرفته ندارید. در ادامه 5 توصیه مهم و ارزشمند عکاسی را آموزش خواهیم داد که با بکارگیری آنها می‌توانید آثار شگفت انگیزی خلق کنید. این راهنما برای افرادی که با دوربین معمولی موبایل خود عکاسی می‌کنند تا عکاسان مبتدی که از دوربین‌‌‌های DSLR استفاده می‌کنند، کاربرد دارد.

 

برای اینکه یک اثر حرفه ای خلق کنید، قبل از عکس گرفتن حتما بیاندیشد!

به نظر می‌رسد گرفتن چندین عکس و انتخاب بهترین آنها ایده جالبی باشد اما بعضی اوقات وقتی حافظه دوربین را به کامپیوتر خود متصل می‌کنید تا شاهکارهای خود را مشاهده کنید متوجه می‌شوید که حتی یکی از هزاران عکسی که از یک سوژه گرفته اید آنچه که می‌خواستید نشده است! معمولا گرفتن چندین عکس تکراری کار اشتباهی است، مگر اینکه قبل از عکاسی فرصت کافی برای فکر کردن نداشته و مجبور باشید سریع عمل کنید. اگر به جای فشار دادن پشت سر هم دکمه شاتر دوربین و گرفتن عکس‌‌‌های شانسی، قبل از عکاسی تامل کنید مطمئنا نتیجه بهتری خواهید گرفت.

ترکیب بندی و آرایش تصویر

رایج ترین تکنیک آرایش تصویر، قانون یک سوم (Rule of Thirds) نام دارد. در این روش شما فریم عکس را به 9 مربع یک اندازه که ترکیبی از سه مربع عمودی و سه مربع افقی است تقسیم می‌کنید. تقاطع این مربع‌ها همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید، 4 نقطه اصلی را تشکیل می‌دهند که معمولا انسان در اولین نگاه به این قسمت عکس توجه می‌کند. پس شما می‌بایست سوژه مورد نظر خود را در این قسمت تصویر جای دهید. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، بین دو چشم سوژه عکس دقیقا برروی یکی از تقاطع‌ها که توسط ستاره مشخص شده قرار گرفته است.

روش دیگری که برای تنظیم فریم عکس و موقعیت درست سوژه می‌توانید بکارگیرید، روش حلزون فیبوناچی (Fibonacci Spiral) است. در این روش یک شکل حلزونی را برروی صفحه فریم، تصور کنید و همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید سوژه مورد نظر خود را در حلقه کوچک حلزون قرار دهید. این دقیقا همان مکانی است که نظر ببینده را به خود جلب می‌کند.

اینها تنها چند توصیه ساده برای ترکیب بندی و چیدمان بهتر تصویر بودند اما در واقع ترکیب بندی عکس، پیچیده تر از قرار دادن سوژه در فریم است. چشم انداز، شیء به جای موضوع و یا پیغامی‌که شما قصد دارید توسط یک عکس بیان کنید همگی در ترکیب بندی یک عکس تاثیرگذار هستند. اما به هر حال امیدواریم این چند توصیه ساده به شما کمک کنند تا سوژه‌‌‌های خود را در جای مناسب تری از عکس خود قرار دهید.

طوری عکس بگیرید که منبع نور در پشت سر شما قرار گیرد

اگر تا به حال بطور مستقیم به منبع نور نگاه کرده باشید، حتما می‌دانید که علاوه بر حالت نامطلوبی که برای انسان اتفاق می‌افتد، امکان تشخیص و مشاهده اشیاء پیرامون نیز دشوار می‌شود. این حالت به “کور شدگی توسط نور شدید” نیز معروف است. این مشکل دقیقا در عکاسی نیز به وجود می‌آید. اگر شما طوری عکس بگیرید که منبع نور چه خورشید و یا نور مصنوعی در تصویر باشد نتیجه خوشایند نخواهد بود. همیشه سعی کنید در مکانی قرار گیرید که منبع نور در پشت شما قرار گیرد معمولا با یک جابجایی ساده می‌توانید این کار را انجام دهید. نتیجه کار نیز در مقایسه با زمانی که منبع نور مستقیما در فریم قرار داشته باشد کاملا متفاوت و متمایز خواهد بود. حال اگر منبع نور از پشت شما به سوژه عکاسی بتابد آنوقت نور علی نور خواهد شد.

منبع:

نویسنده: www.zoomit.ir-نجمه عطائی

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا