حدود ۹ ماه از زمان شیوع کرونا می‌گذرد و در این مدت همواره محدود کردن ساعت کار اصناف از مصوبه‌های ستاد‌‌‌های کرونا در سطح کشور و استان‌ها و شهرستان‌ها بوده و شاید کمتر اندیشیده شده‌باشد که آیا ایجاد محدودیت برای به خصوص صنف‌های پوشاک و کیف و کفش تنها راهکار است؟

بام میبد: محدود کردن ساعت کار اصناف دریک بازه زمانی شاید یک راهکار باشد، راهکاری که می‌تواند نتیجه مثبت داشته باشد.

نتیجه مثبت داشتن این محدودیت هم به یقین زمانی است که مسوولان بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح شهر به گونه‌ای دقیق نظارت داشته‌باشند و مردم نیز با احساس مسئولیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را وظیفه خود بدانند.

بیشترین عوامل شیوع و سرایت ویروس کرونا

به نظر می‌رسد تا زمانی که مکان‌های صنفی پرتردد ملزم نشوند تا مواد ضد عفونی کننده در دسترس مشتریان خود قرار دهند که هنگام ورود و خروج از آن مکان دستان خود را ضد عفونی کنند، انجام این محدویت‌ها بدون فایده باشد.

تا زمانی که ماسکهای مناسب جلوگیری کننده از سرایت بیماری به قیمتی مناسب در دسترس مردم قرار نگیرد، تعطیل کردن اصناف و محدودیت ایجاد کردن به نظر می‌رسد بدون فایده باشد.

تا زمانی که نظارت دقیق بر ضد عفونی ناوگان حمل و نقل عمومی‌شهر نباشد، این محدودیت‌ها نتیجه‌ای به دنبال ندارد.

در هنگام مراجعه ارباب رجوع به بانک‌ها به چشم دیده می‌شود که ارباب رجوع‌ها در کنار هم مشغول انجام دادن کارهای بانکی خود هستند و نظارتی بر فاصله گذاری بین آنها نیست.

مردم خود نیز بدون توجه به فاصله گذاری اجتماعی هستند و آن را جدی نمی‌گیرند.

کم کردن ساعت کاری اصناف در حالی که در مقابل ورودی فروشگاه‌ها ازدحام است، کمتر توجیهی برای پیشگیری از شیوع کرونا دارد.

از دیگر موارد قابل توجه که شاید بهتر باشد مردم از آن به صورت روزانه خبر داشته باشند، شناسایی محله‌ها و مناطق آلوده شهر است تا مردم در رفت و آمد خود به مناطق آلوده دقت بیشتری کنند.

همچنین نظارت دقیق بر رعایت موازین بهداشتی در پمپ بنزین‌ها را باید جدی گرفت.

ازدحام جمعیت در میوه فروشی‌ها مانع از خرید کردن است

یکی از شهروندان با ارسال پیامی‌در فضای مجازی نوشته‌است:  امروز سه تا میوه‌فروشی رفتیم  ، ازدحام جمعیت مانع از خرید کردن است.

وی در ادامه پیام خود افزود: کم‌کردن ساعت کار اصناف باعث تجمع بیشتر می‌شود،  چند بار باید این اشتباه را باید تکرار کرد، ۲ تا نانوایی در محله ما پلمپ شده و منجر به شلوغی سایر نانوایی‌ها گردیده‌است.

کمبود تخت بیمارستان مانع از پذیرش بیماران است

شهروند دیگری هم خود را  یک بیمار کرونایی  کرده و گفته‌است: ممکن است بگویید رعایت نکردم که باید بگویم  این طور نیست  و با این وضعیت کنترل بیماری کرونا،  مردم هر قدر هم رعایت کنند بازهم بیماری گسترش پیدامی‌کند.

وی افزود:  چند روز هست که مبتلا به کرونا شده‌ام  و در این مدت به علت کمبود فضا برای بستری بیماران در بیمارستان مجبور هستم برای تزریق سرم سه بار به درمانگاه‌های سطح شهر مراجعه کنم، امروز هم که حالم خیلی خراب بود با اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان منتقل شدم و فقط ۲ ساعت یک سرم وصل کردن و بعد مرخص شدم.

وی گفت:  ده‌ها نفر مثل من هستند که چون بیمارستان کمبود فضا برای بستری بیماران دارد،  برای گرفتن سرم باید ازخانه خارج شوند ودر داروخانه‌ها و درمانگاه‌ها در فضا و روی تختی قرارگیرند که در اختیار صدها نفر دیگر هم قرار می‌گیرند.

این شهروند از مسوولان خواسته تا هر چه زودتر نقاهتگاه‌ها را راه‌اندازی کنند.

هیچ نظارتی بر سرویس‌های حمل و نقل کارخانجات نیست

وی همچنین  کاهش نیروهای هر شیفت کاری کارخانه‌ها را به عنوان راه حل جلوگیری از شیوع کرونا پیشنهاد داده و گفته‌است: هیچ  نظارتی بر سرویس‌های حمل و نقل کارگرها نیست مسوولان باید به داد مردم برسند.

شهروند دیگری هم  در پیامش گفته‌است: کارخانه‌ها از مکانهایی هستند که  روزانه باعث تجمع افراد زیادی می‌شوند، کارخانه‌ها محل رفت و آمد افراد غیر بومی‌از  شهرستان و دیگر استان‌های کشور نظیر مشتری‌های کاشی و فروشندگان مواد اولیه، رانندگان تخلیه خاک و بارگیری کاشی هستند و روزانه تردد این افراد به صدها نفر در هر شرکت می‌رسد و این افراد می‌توانند از طریق کاغذ ناقل بیماری باشند.

وی در ادامه نوشته‌است: سرویس‌های ایاب و ذهاب شرکت کاشی که ظرفیت هر یک از آنها ۱۶ نفر تا۲۰ نفر است و اگر  یک نفر در آنها مبتلا باشد، بیماری از وی به افراد دیگر هم سرایت می‌کند.

این شهروند اظهار کرد: بیشتر افراد برای رعایت بهداشت و ترس از کرونا از وسایل نقلیه خودشان برای رفت و امد استفاده می‌کنند و با این حقوق و بنزین لیتری  سه هزار تومان و امکان تصادف در جاده، انجام کار کارگری در کارخانه‌ها را با مشکل مواجه کرده‌است.

وی گفت: هیج مدیریتی در کارخانه ما مبنی بر ماسک زدن و یا ضد عفونی کردن در کار نیست فقط یک  دستگاه در نگهبانی گذاشتند که هیچ وقت الکل در داخل آن نیست.

به هر حال با توجه به گفته‌های ارسالی شهروندان در کانالها و گروهها در فضای مجازی و آنچه در سطح شهر به چشم دیده می‌شود به نظر می‌رسد مسوولان باید باید با جدیت بیشتری نسبت به رعایت توصیه‌های بهداشتی در سطح شهر نظارت کنند و تنها راه حل  در محدود کردن یا تعطیلی انصاف و و همچنین آموزش غیر حضوری دانش آموزان و دانشجویان نبینند.