مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس یزد گفت: برای نخستین بار اولین جلد از مجموعه کتاب‌های معرفی شهدای نیروی انتظامی‌این استان با عنوان «پرواز سبز» تهیه و منتشر شد.

سرهنگ منصور زارع روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اهمیت زنده نگه داشتن یاد شهیدان و ترویج فرهنگ شهادت در جامعه و بین مردم و جوانان افزود: در این مجموعه به معرفی شخصیت، زندگی‌نامه، وصایا، خاطرات و فداکاری شهدای نیروی انتظامی‌پرداخته شد.

وی ادامه داد: از سوی سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس استان نخستین جلد از مجموعه کتاب‌های پرواز سبز به زندگی،منش و فداکاری شهید مدافع وطن سروان رمضان فتوحی بنستانی پرداخته شد و به مرور با همکاری فرماندهی انتظامی‌استان به تمامی‌شهیدان می‌پردازیم.

این مسوول اظهار کرد: این کتاب در خصوص شهید فتوحی که در درگیری با اشرار مسلح در مناطق بیابانی به شهادت رسید به قلم رویا نظری با کوشش محسن فتوحی (فرزند شهید) گردآوری و با همکاری انتشارات خط شکنان وابسته به اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس  به زیور طبع آراسته شد.

نیروی انتظامی‌یزد در مجموع ۱۷۲ شهید و ۳۱۵ جانباز تقدیم انقلاب کرده است و در زمان دفاع مقدس نیز کارکنان این فرماندهی در کنار نیروهای بسیجی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌و ارتش جنگیده و خون خود را برای حفظ و بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی‌نثار کردند.

بعد از دفاع مقدس تاکنون ۴۰۰ عنوان کتاب در این حوزه با همکاری رزمندگان بسیجی و سپاهی و پیگیری نویسندگان مختلف در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس در استان یزد چاپ شده است.

پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند

بر اساس آمار موجود پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند که از این تعداد افزون بر ۲۲۰ هزار نفر به شهادت رسیدند که از میان شهدای جنگ تحمیلی، ۱۶ هزار نفر در بمباران مناطق مسکونی شیهد شدند و بقیه در جبهه‌‌‌های نبرد به فیض شهادت نایل آمدند.

 در دفاع مقدس ۸۵ هزار نیروی بسیجی و ۴۸ هزار ارتشی،   ۳۳ هزار دانش آموز و سه هزار و ۵۰۰ دانشجو به شهادت رسیدند.

در این دوران ۸۸ نفر از مسیحیان، ۱۸ تن از کلیمیان و ۹ نفر از زرتشتیان کشور  در دفاع از خاک میهن شهید شدند و ۲ هزار تبعه غیرایرانی نیز با حضور در جبهه‌‌‌های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

 یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ هزار رزمنده ، ۳۲۰ هزار بسیجی سازماندهی شده و حدود ۸۰۰ آزاده دارد.