اخبار روزاجتماعی

اجرای طرح هر شهروند یک درخت جدید در میبد آغاز شد

همزمان با آغاز امامت امام زمان (ع )اجرای طرح «هر شهروند یک درخت جدید» با آماده کردن 12 هزار اصله نهال برای توزیع توسط یک گروه مردم نهاد در میبد آغاز شد.

رییس موسسه مردم نهاد طلوع مهر روز سه شنبه در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این گروه مردم نهاد در شرایطی که مردم با بیماری کرونا درگیر هستند برای امید بخشی و همچنین در جهت توسعه فضای سبز و حفظ و نگهداری محیط زیست و توسعه فضای سبز  به صورت نمادین اقدام به کاشت هر نهال برای یک شهروند میبدی کرده‌است.

حسین اعرافی با اشاره به اینکه درارتباط با حفظ محیط زیست دچار آسیبهایی هستیم، ادامه داد: برای اجرای این طرح کاشت و توسعه گونه‌‌‌های درختان کم آبخواه و سازگار با اقلیم مانند زیتون، سنجد و گل محمدی مورد توجه قرار گرفته‌است.

وی با اشاره به خریداری 6 هزار اصله نهال زیتون و 6 هزار اصله نهال گل محمدی در اجزای فاز اول طرح یاد شده تصریح کرد: صرفه اقتصادی داشتن گونه‌های انتخاب شده نیز در نظر گرفته شده‌است.

مدیریت منابع آب

این مسوول یادآور شد: مدیریت منابع آب و جلوگیری از هدر رفتن آب و افزایش راندمان بهره وری از آب نیز در اجرای این طرح دنبال شده و این طرح می‌تواند با توجه به گرم شدن کره زمین و تغییر اقلیم در شهرستان، استان و کل کشور اجرا شود و متناسب با اقلیم مناطق مختلف در بهبود و ترکیب اقلیم و آب و هوا و حفظ محیط زیست نقش داشته‌باشد.

وی با قدردانی از همه مجموعه‌ها و نهادهایی که در اجرای طرح یاد شده تا به حال نقش داشته‌اند، گفت: نهالها در همه نقاط شهرستان به نسبتهای مختلف در مکانهایی که امکان تامین آب و نگهداری درختان وجود دارد و با توجه به تقاضاها از سوی مسوولان و مردم و با توجه به ظرفیت‌ها توزیع می‌شود.

اعرافی اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح را تا به حال حدود 100 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: فاز اول این طرح با محوریت گروه مردم نهاد طلوع میبد شروع شده و تا رسیدن به کاشت یک صد هزار نهال به تعداد جمعیت شهرستان با همکاری مردم و مسوولان و خیرین پیگیری می‌شود.

وی با یادآور شدن لزوم توجه به محیط زیست، ایجاد نشاط و انگیزه و روحیه امید در شهروندان را از اهداف طرح «هر شهروند یک درخت جدید» عنوان کرد.

کاشت یک صد هزار اصله نهال به ازای هر کد ملی

شهردارسابق میبد و عضو گروه مردم نهاد طلوع مهر نیز گفت: محیط زیست، صنعت و در حال حاضر کرونا از مهمترین موضوع‌ها و مشکلات مورد توجه و مطرح در سطح جهان و مجامع فکری و اجرایی است.

محمود اسدزاده افزود: با توجه به این موضوع‌ها و مشکلات که در شهر میبد نیزبا آنها  مواجه هستیم، کاشت یک صد هزار اصله نهال در شهرستان با توجه به جمعیت شهر به ازای هر کد ملی دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: برای اجرای این طرح لازم است مردم با کاشت و حفظ و نگهداری درختان، کارخانه‌داران و صنعتگران، مراکزعلمی‌و معلمان و ائمه جمعه با فرهنگسازی حفظ فضای سبز و محیط زیست همکاری و مشارکت داشته باشند.

اسدزاده از فرماندار شهرستان، مسوولان و دستگاه‌های اجرایی مرتبط و نیروهای بسیجی خواست در اجرای این طرح که نیاز به حدود یک میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، مشارکت کنند.

وی گفت: به ازای هر ازدواج و هر تولد، هر موفقیت در حوزه‌‌‌های مختلف فرهنگی و علمی‌و فرهنگی می‌توان یک نهال کاشت و این اجرای طرح را با کاشت نهال‌های با صرفه اقتصادی و کم آبخواه دنبال کرد.

کاشت نهال به یاد شهردار اسبق میبد

در آغاز اجرای طرح هرشهروند یک درخت جدید یک نهال زیتون درشهرک صنعتی جهان آباد به یاد مرحوم مصطفی جندقی شهردار اسبق میبد که به تازگی درگذشته است، غرس گردید.

گروههای مردم نهاد دیگری نیز در میبد فعال هستند و در اجرای طرح‌‌‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی نقش دارند.

فعلا آماری دقیق از تعداد این گروه‌ها در دسترس نیست.

مرکز این شهرستان ۱۰۵ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا