اجتماعیاخبار روز

اماکن عمومی برای تردد روشندلان میبدی مناسب‌سازی نشده‌است

رئیس بهزیستی شهرستان میبد با اشاره به بیش از 300 کم‌ بینا و نابینا زیر پوشش و بهره‌مند ازخدمات توان‌بخشی و حمایتی این سازمان در میبد گفت : اشتغال و عدم مناسب سازی اماکن عمومی مهمترین مشکلات روشندلان در این شهرستان است.

به نقل از روابط عمومی اداره بهزیستی میبد ، سیدمحسن فلاح ضمن گرامیداشت روز ایمنی عصای سفید افزود : پرداخت کمک هزینه های خدمات توانبخشی، توان پزشکی، تحصیلی،پرستاری معلولین نخاعی، ایاب و ذهاب معلولین، ویزیت در منزل وطرح مراقبین از خدمات مستمر بهزیستی در این حوزه می باشد.

وی با یادآور شدن خدمات توان پزشکی اظهارکرد:درزمینه توان پزشکی خدماتی ازقبیل فیزیوتراپی، کاردرمانی،بینایی سنجی، گفتاردرمانی، پیگیری امورمربوط به مناسب سازی اماکن عمومی، و….  ارائه می شود.

فلاح درادامه با اشاره به اینکه یک کتابخانه درکتابخانه مرکزی شهرستان میبدمخصوص نابینایان وجوددارد عنوان کرد: سطح سواد نابینایان در شهرستان میبد نسبتاً خوب است و درحال حاضر نابینایان در مقطع مختلف  تحصیلی از ابتدایی تا دکترا زیر پوشش بهزیستی هستند چند نفر از آن‌ها در رشته ترتیل، حفظ و قرائت قرآن کریم نیز حائز رتبه برتر کشوری شده‌اند.

جامعه توانمندی معلولین باور نمی‌کند

وی با تأکید بر اینکه عمده مسائل و مشکلات معلولین مسئله اشتغال و توانمند سازی وعدم باورکردن معلولین توسط آحادجامعه است تصریح کرد :متأسفانه مثل سالهای قبل  بی‌توجهی و یا کم‌ توجهی ادارات، نهادها، کارخانه‌ها و شرکت‌ها در به‌ کارگیری  این عزیزان  مشکلات فراوانی را در جهت اشتغال آنان به وجود آورده‌است و این مسئله آینده آن‌ها را به خطر انداخته‌است.

رئیس بهزیستی میبد خاطرنشان کرد: نماد جامعه باید توجه به  مسائل و مطالبات نابینایان بوده وتلاش گردد تا با بهره گیری از تمام ظرفیتهای سازمانی حرکتهای موثر در راستای ارتقای فرهنگ عمومی نسبت بعه توانمندی های افراد نابینا و کم بینا و تقویت پایگاهها و مشارکت اجتماعی آنها صورت گیرد.

فلاح با بیان اینکه معلولیت محدودیت نیست عنوان کرد:مسئولین این باور را داشته باشند که معلولین از جمله نابینایان نیاز به ترحم ندارند و در امر اشتغال این عزیزان همه مسئولین باید همکاری لازم را داشته باشند.

 وی همچنین بر انجام  مشاوره و  آزمایشات ژنتیک جهت خانواده هایی که دارای فرد معلولی که معلولیت آنها   منشاء ژنتیکی دارد  با هماهنگی حوزه توانبخشی و پیشگیری  بهزیستی میبد تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا