اخبار روزفرهنگی

جهشی نو برای اجرای طرح عفاف و حجاب نیاز است

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت : اجرای طرح عفاف و حجاب را باید با جهشی نو در دو بخش اداری و ارباب‌رجوع از سوی ستاد احیاء و دستگاه‌های مربوطه دنبال کرد.

به نقل از میبد آدینه، آیت الله اعرافی در جلسه شورای فرهنگ عمومی‌میبد افزود: طرح جامع عفاف و حجاب از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و به وزارت کشور هم ابلاغ‌شده‌است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه به طور طبیعی باید حساسیت نسبت به مسائل فرهنگی اخلاقی و سبک زندگی در رأس اولویت‌های همه ما باشد تصریح کرد: رویکرد همه ما باید رویکرد فرهنگی باشد و همه ادارات و بخش‌ها و مردم اولویت فرهنگ و مسائل را مدنظر داشته باشند.

وی یادآور شد: وظیفه روحانیت و نهادهای فرهنگی است که زیرساخت‌های فکری و معرفتی را مهم بدانند.

امام‌جمعه میبد خاطرنشان کرد: از طرف دیگر نباید از سطح روئین و ویترین سیمای شهر هم غفلت کنیم و مبنا را بر فرهنگ‌سازی، تعامل و گفتگو قرار دهیم و درجاهایی هم اقدامات قاطع انجام دهیم.

آیت‌الله اعرافی دلسوزان فرهنگی جامعه را سرمایه‌های اجتماعی دانست و گفت: کسانی که دل سوزی می‌کنند و گاهی در مسائل اجتماعی و اقتصادی نهیب می‌زنند، نشانه سرزندگی جامعه است و مسوولان باید آنها را سرمایه فکری، فرهنگی، معرفتی، علمی‌و دانش‌افزایی بدانند.

برگزاری کنگره شعر محمد (ص) در میبد

امام‌جمعه میبد  با یادآور شدن برگزاری کنگره شعر محمد (ص) در میبد، گفت: کنگره شعر محمد (ص) در میلاد باسعادت آن حضرت در آبان ماه در شهرستان میبد به‌صورت منطقه‌ای با حضور سه استان یزد، کرمان و اصفهان برگزار می‌شود.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه فراخوان این کنگره از سوی شهرداری میبد ابلاغ شده‌است افزود: اگر به خاطر شیوع کرونا این کنگره برگزار نشد به ‌صورت زنده در سه شبکه استانی برگزار خواهد شد.

ساماندهی اتباع نیاز به رویکرد فرهنگی دارد

امام‌جمعه میبد در ادامه با اشاره به مقوله مهاجرین غیربومی‌و اتباع گفت: قطعاً ما در ارتباط با اتباع و غیربومی‌ها نگاهمان باید محدودیت، مصونیت بخشی، کنترل و نظارت باشد و اگر مدیریت در این حوزه با رویکرد فرهنگی دنبال شود به سرمایه‌های بزرگی در این ارتباط می‌توان دست یافت.

 وی افزود: البته باید طرحی هم برای انتقال اتباع در نقطه‌ای از شهر هم در بلندمدت مورد  پیگیری و اجرا قرار داد.

آیت‌الله اعرافی توجه به مبلمان شهری، اداری و مراکز عمومی‌را هم مورد تأکید قرارداد و گفت: باکار هنری جذاب می‌تواند کارهای ارزشمند فرهنگی را در سطح شهر انجام داد اما باید شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌آن را به‌صورت طرح ارائه کنند که در سال مشخص شود چند طرح و اقدام فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب انجام می‌گیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور همچنین افزود: در صنایع و اصناف هم باید طرح‌هایی که فرهنگ‌ساز و زنده‌تر کردن فضای فرهنگی لازم است انجام گیرد.

توجه به موضوع مناسب سازی اماکن یکی ازاولویت‌ها است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مناسب‌سازی را یکی دیگر از اولویت‌های امسال در شهرستان میبد خواند و گفت: مقوله مناسب‌سازی در اماکن عمومی‌شهرستان میبد باید امسال به‌صورت صد درصد انجام پذیرد و این اقدام را اداره بهزیستی با فرمانداری و دستگاه‌های ذی‌ربط به‌طور جد دنبال کند.

رفع سد معبر در سطح شهر و اجرای طرح تابلوهای تصاویر شهدا در سطح شهر از دیگر مباحث این جلسه بود.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا