اخبار روزاجتماعی

18 هزار پروژه عمرانی در هفته دفاع مقدس بهره‌برداری شد

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور گفت: در هفته دفاع مقدس 18 هزار پروژه عمرانی به اعتبار 50 هزار میلیارد تومان توسط شهرداری‌ها پیگیری و به سرانجام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌است.

مهدی جمالی نژاد در نشست هم‌اندیشی شهرداران یزد با اشاره به حوادث‌ها و بحران‌های طبیعی رخ داده و وضعیت کرونایی و مشکلات اقتصادی کشور افزود: در این شرایط سخت همت مدیران و مسوولان شهرداری‌ها  در نقاط مختلف کشور به سرانجام رساندن به جریان انداختن پروژه‌‌‌های عمرانی خوبی را رقم زده‌‌است.

وی ادامه داد: این اقدامات و اتفاق‌های خوب و پروژه‌های پیگیری شده درکوران حوادث و بحران‌ها گم شده‌است.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: به جز پروژه‌های عمرانی بازسازی خانه‌ها و زیرساخت‌های ویران شده که در حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را شهرداری‌ها بر عهده دارند.

وی با اشاره به 350 ماموریت شهرداری که هرکدام وظیفه‌های سنگینی در حدود وظیفه‌های وزارتخانه است، اظهار کرد: مبلغ تبصره 2 ماده 39 کمک خوبی و آب باریکه‌ای برای شهرداری‌ها بود و پیگیری برگشت آن توسط نمایندگان و همراهی مسوولان اقدامی‌ارزشمند است.

جمالی نژاد درادامه گفت: بودجه تامین قیر به خصوص برای شهرهای زیر 50 هزار جمعیت و نوسازی ماشین آلات فرسوده در بودجه سال 99 در نظر گرفته شده که شهرداران باید با جذب آنها بپردازند.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با اشاره به اینکه زمینه برای گرفتن تسهیلات توسط شهرداری‌ها فراهم شده ادامه داد: شهرداران می‌توانند  درحوزه خدمت خود یک پروژه  عمرانی را معرفی کنند تا در بودجه عمرانی به صورت بلاعوض مورد حمایت قرار گیرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشوردر ادامه  با تاکید بر تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری و تشویق سرمایه گذاران به سرمایه‌گذاری یادآور شد: در وضعیتی که مردم با مشکلات اقتصادی  روبرو هستند با پیگیری پروژه‌ها و توجه به مبلمان شهری می‌توان ایجاد شور و نشاط در جامعه کرد.

بدهی اداره‌ها به شهرداری در بودجه کشور تعریف شود

نماینده مردم تفت و میبد هم گفت: در دنیای امروز شهرداری‌ها متولی همه امور هستند و این موضوع نقطه قوتی در اداره امور هر شهر و استان و کشور است.

سید جلیل میرمحمدی در ادامه با تقدیر از اقدامات انجام شده شهرداری‌ها درخواست تعریف پرداخت  میزان بدهی اداره‌های دولتی در بودجه کشور در طی چند سال کرد.

وی همدلی و همراهی میان اعضای شورای شهر و شهرداری میبد یادآور شد و از انجام وظیفه به دور حاشیه داشتن آنها تشکر کرد.

هر سال 100 کیلومتر بزرگراه در استان یزد بهره‌برداری می‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد نیز گفت: توجه به زیرساخت‌ها با برنامه ریزی و اولویت بندی پروژه‌های عمرانی دراستان یزد دست آوردهای خوبی داشته است.

محسن صادقیان افزود: طی سال‌های گذشته هر سال 100 کیلومتر بزرگراه و راه اصلی دراستان یزد تکمیل و به بهره برداری رسیده‌است.

وی ادامه داد: در سال گذشته تکمیل 200 کیلومتر بزرگراه در دستور کار قرار گرفته و تا به حال 73 کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و تا پایان سال نزدیک به 100 کیلومتر و درسه ماهه اول سال 1400 نیز 30 کیلومتر بزرگراه به بهره برداری می‌رسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد همچنین با اشاره به حمل و نقل ریلی استان گفت: با انقلاب ریلی  صورت گرفته تا اردیبهشت سال آینده 600 کیلومتر ریل راه آهن دراستان یزد به بهرهبرداری می‌رسد.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در حوزه فاضلاب شهری و نیز پیگیری خط انتقال آب از خلیج فارس و بهره‌برداری از ان در اسفند ماه، تکمیل 32 مجتمع آبرسانی روستایی و پیگیری پروژه بزرگترین خط آبرسانی به روستاهای میبد، تفت و مهریز و بهره مند شدن روستاها از نعمت برق و گازاشاره کرد.

استان یزد حائز رتبه دوم تهیه بودجه شهرداری‌ها درکشور است

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استان یزد هم گفت: بیش از 86 درصد جمعیت استان یزد درشهرها ساکن هستند و 22 شهردار، 23 شهرداری و 24 شهر، 133 عضو شورای اسلامی‌شهر، سه هزار و 231 نفر پرسنل شاغل شهرداری در مجموع استان وجود دارد.

محمد یارمند افزود: بودجه مصوب شهرداریها نیز بالغ بر یک هزار و 650 میلیارد است و با پیگیری‌های انجام شده درارتباط با انجام کار سخت تبدیل یودجه استان یزد رتبه دوم تهیه بودجه شهرداری‌ها در کل کشور را دارد.

وی خدمت رسانی شهرداران در ارتباط با وضعیت کرونایی، خسارت دیدن شهرداری‌ها درحدود بیش از 250 میلیارد تومان را نیز یادآور شد و درخواست تغییر وضعیت پرسنل و برقرار شدن یارانه شهرداری‌ها مرتبط بند «ب» تبصره یک قانون بودجه، اقدامات بازآفرینی انجام شده را یادآور شد.

شهرداران دارای چتر حمایتی نیستند

شهردار یزد نیز گفت: تعدادی از شهرداران استان انفصال خدمت شده‌اند که باید به طور ویژه تعیین وضعیت آنها مورد رسیدگی قرار گیرد.

جمال‌الدین عزیزی افزود:شهرداران دارای چتر امنیتی نیستند و با برخورد صورت گرفته از سوی دستگاه‌های نظارتی  گرفتار پرونده‌های متعدد قضایی شده‌اند.

شهردار یزد تصریح کرد: لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها نقطه عطفی در اداره امور شهرداری‌ها است ولازم است  در تصویب آن تسریع شود.

رییس شورای شهر یزد نیز  به ویژگیهای شهر میبد  و مشارکت مردم و بخش خصوصی در به سرانجام رساندن پروژه‌ها اشاره کرد.

حسینعلی فلاح در ادامه سخت کوشی مردم این شهرستان را یادآور شد.

وی به ضرورت افزایش بودجه شهرداری‌ها و تامین اعتبار پروژه‌‌‌های عمرانی را خواستار شد.

مرکز این شهرستان ۱۰۵ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا