سلامتبیماریها

دیابتی‌ها ۲ برابر افراد عادی به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند

معاون مرکز تحقیقات قلب و عروق استان یزد از فشار خون و دیابت بعنوان مهمترین ریزفاکتورهای بیماری‌های قلبی عروقی یاد کرد و گفت: براساس تحقیقات انجام شده مبتلایان به دیابت ۲برابر افراد عادی به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.

دکتر سیده مهدیه نماینده به مناسبت روز جهانی قلب سالم ( هشتم مهرماه ) در جمع خبرنگاران افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده، ۱۲ درصد افراد در سنین ۴۰ تا ۴۵ سال به بیماری‌‌‌های قلبی عروقی ابتلا پیدا می‌کنند  و ۶۰ درصد افراد که دچار سکته‌‌‌های قلبی می‌شوند، فاکتورهای خطر را  جدی نمی‌گیرند.

وی در خصوص پروژه کوهورت قلب سالم در استان با هدف شناسایی مهم ترین فاکتورهای ایجاد بیماری‌‌‌های قلبی عروقی اظهار داشت: در این مطالعه طی ۱۰ سال بروز بیماری قلبی و فاکتورهای خطر آن بر روی ۲ هزار نفر از جمعیت گروه سنی 20 تا 74 شهری یزد انجام شد.

دکتر نماینده ادامه داد: نتایج این مطالعه که در ۲ مرحله انجام شده، نشن می‌دهد که از هر یکهزار نفر، سالانه پنج نفر در گروه سنی یاد شده به بیماری قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند، به این معنی که معادل  ۲ هزار نفر در سال و روزانه پنج نفر به این بیماری ابتلا پیدا می‌کنند.

معاون مرکز تحقیقات قلب و عروق استان یزد خاطر نشان کرد: آمارها نشان می‌دهد که هر چهار ساعت یک نفر به بیماران قلبی و عروقی شهر یزد افزوده می‌شود،  همچنین در پژوهش فوق مشخص شد که  از هر یکهزار نفر ۳۳ نفر به پر فشاری خون ابتلا پیدا می‌کنند یعنی اینکه سالانه  ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر و  روزانه ۳۶ نفر به تعداد مبتلایان به  فشار خون شهر یزد اضافه می‌شود.

سالانه بیش از 5 هزار نفر به بیماران قندی یزد اضافه می‌شود

نماینده تصریح کرد: همچنین سالانه پنج هزار و ۶۰۰ نفر به دیابتی یزد اضافه می‌شود به این معنی که در  هر ۱.۵ ساعت یک نفر به دیابت مبتلا می‌شود.

وی با بیان اینکه برای کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی، کنترل پر فشاری خون ضروری است، افزود: فشار خون علاوه بر سکته قلبی و بیماریهای قلبی منجر به سکته مغزی در افراد می‌شود که برای کنترل این بیماری باید مصرف نمک را کاهش داد.

 نماینده با بیان اینکه بیشترین منبع نمک مصرفی در نان است تصریح کرد: میزان نمکی که بسیاری از نانوایی‌ها از چند سال قبل برای نان در نظر گرفته اند، تغییر نکرده و این میزان در بسیاری از نان‌ها بیش از حد مجاز است.

وی ادامه داد: میزان نمک در نان ۱.۸ درصد است و اگر میزان نمک در نان بیش از این مقدار باشد سلامتی مصرف کنندگان را به خطر می‌اندازد

دکتر نماینده میزان استاندارد مصرف نمک برای هر فرد را بین یک تا پنج گرم در روز دانست و افزود: مطالعات نشان می‌دهد افراد بین ۷.۵ تا هشت گرم نمک را روزانه فقط از این طریق نان  دریافت می‌کنند که این برای سلامت آنها مضرر است.

بیماریهای قلبی و عروقی سالانه ۶۰ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند

فوق تخصص قلب و عروق یزد هم در این نشست گفت: بیماری‌‌‌های قلبی عروقی مهم ترین علت مرگ و میر در ایران است و سالانه ۶۰ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند.

دکتر سید محمود صدر بافقی افزود: افزایش فشار خون، دیابت، چاقی، کم تحرکی، الودگی‌‌‌های محیطی، استرس‌‌‌های مزمن و افسردگی و مصرف دخانیات از  فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری‌‌‌های قلبی است.

وی با بیان اینکه یک سوم مرگ و میر در بیماری‌‌‌های قلبی عروقی در سنین کمتر از ۷۰ سال رخ می‌دهد تصریح کرد: هم چنین در بررسی‌‌‌های انجام شده در سنین ۶ تا ۱۸ سال در استان یزد فاکتورهای خطر از جمله کم تحرکی و چاقی بالاتر از میانگین کشوری گزارش شده است.

دکتر صدر خاطر نشان کرد: با تغییر سبک زندگی و خود مراقبتی می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری و یا در صورت داشتن سابقه فامیلی، ابتلا به این بیماری را به تاخیر انداخت.

وی اضافه کرد: استرس و اضطراب نیز در زندگی کنونی بیش از گذشته نقش بازی می‌کنند و تهدیدی جدی برای سلامت انسان محسوب می‌شود که این موارد و عوامل گوناگون دیگر به نوبه خود زنگ خطری برای ابتلا به بیماری‌‌‌های مختلف و از آن جمله بیماری‌‌‌های قلبی و عروقی به شمار می‌روند.

مرکز تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق یزد زیر نظر دانشگاه علوم  پزشکی شهید صدوقی از سال ۱۳۷۹ در بخش قلب بیمارستان افشار راه اندازی شده و تاکنون طرحهای تحقیقاتی مختلفی را در زمینه بیماریهای قلبی و عروقی انجام داده است.

ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا