اخبار روزفرهنگی

بنیاد خیران و واقفان در دانشکده علوم قرآنی میبد افتتاح شد

بنیاد خیران و واقفان با حضور امام جمعه میبد و رییس دانشگاه علوم و معارف قرآن کشور در دانشکده علوم قرآنی بفروئیه میبد افتتاح شد.

امام جمعه میبد در این مراسم گفت: آموزش عالی در مواجهه با چالش‌های  پیچیده و برای حفظ فضای فیزیکی  نیاز به تدابیر راهبردی و حکیمانه دارد.

آیت الله اعرافی افزود: خواه ناخواه بخش‌هایی از فضای فیزیکی آموزش عالی به مرور زمان حذف و یا در هم ادغام می‌شود و در این میان دانشگاه باید بتواند خود با ارائه تعریف روز و جدید و متنوع و سامان دادن به خود توسعه یابد.

وی با اشاره به ضرورت پرداختن به تحقیق و تحلیل زیر ساخت‌های محتوایی تصریح کرد: دانشگاه برای اداره و توسعه باید منابع مالی برای خود تعریف کند و با پژوهش و تحقیق و تعریف کارکردها درآمد مالی و اقتصادی ایجاد کند.

مدیر حوزه‌های علمیه قم یادآور شد: با ظرفیت‌هایی که در میبد وجود دارد و با همکاری مسوولان و مردم دانشکده علوم قرآنی بفروئیه متوسعه یافته و در شهرستان ماندگارمی‌شود.

دانشکده علوم قرانی میبد در سال ۷۳ تاسیس و با ۲۴ دانشجو در رشته تربیت معلم قرآن کریم شروع به فعالیت نموده‌است ، این دانشگاه در حال حاضر ۳۰۰ دانشجو و ۲ عضو هیات علمی دارد.

رسیدن به استقلال مالی در سند چشم انداز ۱۴۰۴ دانشگاه

رییس دانشگاه علوم و معارف قرآن کشور در مراسم افتتاح دفتر این بنیاد گفت: رسیدن به استقلال مالی دانشگاه در سند چشم انداز ۱۴۰۴ دانشگاه مورد توجه قرار گرفته‌ و در چارت سازمانی هم تشکیل بنیاد خیران و واقفان پیش‌بینی شد.

حجت‌الاسلام سیدمحمد نقیب افزود: این بنیاد بنا بر آنچه مصوب شد با رویکردی مستقل و غیر وابسته به دانشگاه و با کمک گرفتن از جمعی از واقفان و خیران حامی دانشگاه شکل گرفته‌است.

وی در ادامه اظهار کرد: نگاه به مسئله مالی دانشگاه ، نگاه ساخت و سازی نیست ، بلکه تلاش می شود دانشگاه از نظر آموزشی و فرهنگی و پژوهشی ارتقا یابد و قدمهایی هم برداشته شده‌است.

فعالیت‌ها و پیشرفت‌های علمی  دانشگاه علوم و معارف قرآن

نقیب به پیگیری انتشار هفت مجله و به ثمر رسیدن انتشار چهار مجله و چاپ ۲ تا سه شماره از این مجله‌ها و زیر چاپ بودن ۱۰ کتاب از اعضای هیات علمی دانشگاه در سازمان «سمت»اشاره کرد.

رییس دانشگاه علوم و معارف قرآن ارتقای علمی اعضای هیات علمی و بودن چهار دانشیار در دانشگاه را هم یادآور شد و گفت: از سال ۸۷ تا سال ۹۷ ، ۲۰۰ مقاله از اعضای هیات علمی چاپ شده و از سال ۹۷ تا ۹۸ ، ۱۰۰ علمی و پژوهشی چاپ شده‌است.

وی با اشاره به اینکه این موضوع افزایش رشد ۶۰۰ درصدی چاپ مقالات علمی اعضای هیات علمی را در یک سال نشان می‌دهد، گفت: ۲ دانشیار دیگر به دانشگاه اضافه شده و مصوب شده ۲ رشته دکتری به دانشگاه اضافه شود که تا کنون محقق نشده‌است.

دانشگاه علوم قرآنی  میبد ظرفیتهای علمی بالایی دارد

وی همچنین اظهار کرد: با توجه به وجود ظرفیت و زمینه پیشرفت در دانشگاه علوم قرآنی  میبد ، دانشجویان می‌توانند در این دانشگاه نیز در مقطع دکتری هم تحصیل کنند و باید این موضوع مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

این مسوول به وجود خوابگاه خواهران و  11 خوابگاه متاهلی در میبد نیز اشاره کرد.

در این نشست رییس دانشکده علوم قرآنی میبد درخواست اضافه شدن کادر اداری و هیات علمی جدید برای دانشگاه کرد.

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا