یادداشت ها و مقالات

خانه مطبوعات استان یزد حامی‌خبرنگاران یزدی است!

خانه مطبوعات استان یزد با برگزاری نشست‌های خبری آنلاین به بهانه کرونا از خبرنگاران حمایت می‌کند!

سامانه آنلاین خانه مطبوعات یزد از حدود سه ماه با هدف برگزاری دوره‌‌‌های آموزشی و نشست‌های خبری رونمایی شد و در این مدت با حضور خبرنگاران خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و روزنامه‌های مرکز استان و اغلب کشوری تنها نشستهای آنلاین برگزار شد.

به دنبال برگزاری این نشست‌های خبری آنلاین  نیز با هماهنگی انجام شده، هدایایی به پوشش دهنده‌های این نشست‌ها اهدا می‌شود.

موضوع قابل توجه این است که بعضی نشست‌ها در این مدت با حضور اداره‌هایی حتی 2 بار هم برگزار شده و بیشتر خبرنگاران شرکت کننده در این نشست‌ها نیز با پوشش خبری این برنامه‌ها از خبرگزاری‌ها و سایت‌های متبوع خود نیز حقوق دریافت می‌کنند.

خبرنگارانی هم در نشست حضور داشتند که هم نقش روابط عمومی‌بعضی از اداره‌ها و ارگانهای دولتی را دارند و هم به عنوان خبرنگار خبرگزاری‌ها و سایتهای و روزنامه‌های استانی و کشوری ایفای وظیفه دارند.

مسئله اینجاست که آیا واقعا این اقدام خانه مطبوعات یزد جنبه حمایتی از خبرنگاران دارد؟

ایفای نقش همزمان خبرنگاری و روابط عمومی

متاسفانه در حال حاضر بعضی از روابط عمومی‌ادارات هم از طرف ادارات حقوق می‌گیرند و هم به عنوان خبرنگار خبرگزاریها و روزنامه‌‌‌های کشوری عواید و امتیازهای خبرنگاری نیز دارند.

جالب‌تر از این هم این موضوع است که خبرنگاران وابسته به ارگانهای دولتی به خبرنگاران آزاد توصیه به فعالیت و خبرنگاری میدانی و رصد مشکلات مردمی‌می‌کنند.

آنها برای تهیه خبر وسایل حمل و نقل اداره در اختیار دارند و متاسفانه فکری به حال خبرنگاران أزاد و وابسته به سایتهای محلی و رسانه‌‌‌های محلی نمی‌شود.

تهیه گزارش میدانی به خصوص برای خانم‌ها هزینه بر است به ویژه اینکه مدتی کرایه تاکسی برای تردد بین مسیر‌‌‌های هدف سوژه خبرنگاری عحیب افزایش پیدا کرده‌است.

چه خوب است خانه مطبوعات استان یزد به جای برگزاری نشست‌های خبری آنلاین و دادن هدیه به خبرنگاران در این ارتباط به برگزاری دوره‌‌‌های آموزشی اقدام کند و ترتیبی اتخاذ نماید که با تاسیس خانه مطبوعات در شهرستانهایی مانند میبد مشکلات و مسائل  خبرنگاران مورد بررسی قرار گیرد.

واقعا باید افسوس خورد که به جای رفع مشکلات خبرنگاری حتی  از سوی استانداری یزد نیز خبرنگار اعتراض کننده به وضع اسف بار رسانه بایکوت خبری شده و تهدیدبه محرومیت از همکاری با خبرگزاری دولتی می‌شود که در ارتباط با آن به طور میانگین تنها ماهانه 600 هزار تومان دریافت می‌کند، آن هم اگر اجازه داشته باشد و به وی اطلاع رسانی شده باشد که نشستها و برنامه‌های خبری فرمانداری و دیگر ارگانها را پوشش خبری دهد.

بگذریم که بایکوت شدن را باید به فال نیک گرفت، چون رها شدن از هزینه بارگذاری مستندات اقدامات دولتی به خصوص در رسانه بایکوت شده و همچنین کاستن از هزینه رفت و آمد برای تهیه خبری است که درآمد آن بیشتر هزینه است تا درآمد و حقوق و مزایا.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا