گزارش‌های خبری

خودم را می‌کشم!

با عصبانیت جمله «خودم را می‌کشم» بر زبان آورد و آتش بر جان و جسم خود انداخت ، جسمی که با توجه به آموزه‌های دینی به امانت در اختیار او بود.

جمله‌ای که ناگهان بر زبان آورد را عملی کرد ، آتش زبانه کشید و جسم و جانش را سوزاند و دیگر پشیمانی فایده نداشت.

خود را کشت درعین حال که جانش را دوست داشت.

چرا؟!

«خودم را می‌کشم!» ، جمله‌ای است که گاهی در برخورد با ناملایمات زندگی بر زبان افراد می‌آید و گاهی همراه با عمل است و گاهی فقط یک تهدید باقی می‌ماند.

اما آیا افرادی که خود را می‌کشند ، واقعا می‌خواهند این کار را بکنند؟

عوامل خودکشی

کارشناس مشاور اورژانس اجتماعی میبد گفت: خودکشی عملی ارادی است که افراد به دنبال احساس تنهایی داشتن ، اعتماد به نفس پایین، احساس ناامیدی و گاهی برای جلب توجه دیگران دست به آن می‌زنند.

طاهره فلاح افزود: علت دست زدن به این اقدام به افسردگی و اختلالات روانی و بیماریهای جسمی مزمن و بدون درمان ، سوء مصرف مواد مخدر ، مسائل اقتصادی و مورد خشونت واقع شدن به خصوص در زنان برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: افراد به علت این موضوع و دست زدن به این اقدام به دنبال تماس خویشاوندان و نزدیکان با خط ۱۲۳ و یا معرفی از بیمارستان در اورژانس اجتماعی مورد مشاوره و درمان قرار می‌گیرند.

کارشناس مشاور اورژانس اجتماعی میبد در ادامه با اشاره به اینکه روش درمانی این افراد نیز به شیوه «اکت» و درمان شناختی است ، اظهار کرد: خانواده ها باید رفتار افرادی که به فکر خودکشی هستند و یا سابقه خودکشی دارند را مورد توجه قرار داده و قبل از اینکه دیر شود آنها را برای مورد مشاروه قرار گرفتن راهنمایی کنند.

وی گفت: متاسفانه مردم برای رفع مشکلات روحی و روانی خود زیاد به مشاوره و کمک گرفتن از مشاوران اهمیت نمی‌دهند و بیش از اینکه به دنبال درمان روح خود باشند به دنبال درمان بیماری‌های جسمی خود هستند.

اورژانس اجتماعی

رییس اداره بهزیستی میبد نیز گفت: مورد توجه قرار دادن بحران‌های فردی مانند خودکشی یک از اقداماتی است که توسط اورژانس اجتماعی در کنار پرداختن به دیگر آسیب‌های اجتماعی دنبال می‌شود.

سید محسن فلاح افزود: با تماسی که با خط ۱۲۳ گرفته می‌شود ، اورژانس اجتماعی مداخله کرده و با پیگیری حضوری و تلفنی  روانشاس  ، فرد را از دست زدن به خودکشی منصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: بعضی از خودکشی‌ها درسنین نوجوانی و به دنبال شکست در روابط و ناامیدی اتفاق می‌افتد ، همچنین بعضی از موارد آن نیز در خانواده‌ها و به دنبال دعواهای خانوادگی که پیش می‌آید ، تنگ آمدن افراد از زندگی روی می‌دهد.

اهمیت توجه به بهداشت روان

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه توجه به بهداشت روان به خصوص در مدارس را توصیه کرد و تصریح کرد: سلامت روح و روان مورد توجه افراد در جامعه نیست و این در حالی است که اغلب بیماری‌های روح و روان موجب به وجود آمدن بیماری‌های جسمی می‌شوند.

وی به آموختن مهارت‌های ۱۰ گانه از جمله مهارت «حل مسئله» و همچنین آموزش دیدن حس خوب داشتن در زندگی نیز توصیه کرد و گفت: همه ما باید سعی کنیم برنامه‌ها و زندگی خود را به سمتی پیش ببریم که حس خوب داشتن در زندگی را تجربه کنیم.

۴ مرکز مشاوره و همچنین اورژانس اجتماعی در میبد ارائه دهنده خدمات مشاوره‌ای به مراجعه کنندگان هستند.

دهم سپتامبر مصادف با ۲۱ شهریور «روز جهانی پیشگیری از خودکشی» است.

بام میبد – مرضیه امامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا