گزارش‌های خبری

مسیر پر دست‌انداز تعاونی‌ها با حمایت دولت هموار می‌شود

- افزایش سهم بخش تعاون از اقتصاد کشور از اولویت‌هایی است که در چشم انداز ۲۰ ساله و برنامه‌های توسعه کشور دیده شده اما مسیر این تشکل‎‌های اقتصادی برای رسیدن اهداف ترسیم شده، ناهموار و پر از دست‌اندازهایی است که بدون حمایت دولت، دستیابی به افق‌های تعیین شده را دشوار می‌کند.

تعاونی‌ها در واقع شرکت‌هایی متشکل از افراد حقیقی هستند که با هدف رفع نیازهای مشترک و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی شکل می‌گیرند تا با همکاری، مشارکت و هم اندیشی زمینه اشتغال و انجام فعالیت‌های ارزشمند و مفید را فراهم آورند و بخش تعاون تنها بخشی است که در آن تصمیم گیری‌ها، مستقل از میزان سرمایه افراد و بر اساس ارزش انسانی و تشریک مساعی استوار است.

سابقه تشکیل اولین تعاونی‌ها به شکل امروزی آن در جهان به سال ۱۸۴۴ میلادی در شهر راچدیل انگلستان برمی‌گردد که کارگران یک کارخانه به این نتیجه رسیدند که اگر خودشان کالاهای مورد نیاز را تولید کنند، می‌توانند اجناس را با کیفیت بهتر تهیه کرده و در ضمن سودی را که از فروش کالاها به دست می‌آورند، بین خودشان تقسیم کنند.

در ایران پیشینه فعالیت‌های تعاونی به دوران باستان و همکاری مردم در انجام فعالیت‌های گوناگون عمرانی مانند درست کردن پل، مسجد، آب‌انبار و همچنین کشاورزی بازمی‌گردد اما سابقه تعاونی به شکل امروزی آن در ایران به سال ۱۳۰۳ و فعالیت رسمی‌تعاونی‌ها پس از تشکیل و ثبت به سال ۱۳۱۴ بازمی‌گردد.

مردمان استان یزد و به خصوص شهرستان میبد در روزگاران گذشته با انجام فعالیت‌های جمعی در حوزه صنایع و کشاورزی با هم همکاری داشتند زیلو بافی ، کاربافی، شعربافی و … از جمله فعالیت‌هایی بوده که مردم با همکاری هم در خانه‌ها انجام می‌دادند.

شرکت تعاونی زیلوبافان میبد الگویی موفق از تعاون

 مدیرعامل شرکت تعاونی زیلوبافان میبد در گفت وگو با گزارشگر ایرنا گفت:  این شرکت در سال ۱۳۵۱ شروع به کار کرده‌ و اعضای زیلوباف و بافندگان فرش این تعاونی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰  نفر بوده است.

عبدالکریم غنی پور که به مدت ۲۰ سال است در این شرکت فعالیت دارد و ۱۵ سال نیز مسئولیت مدیرعاملی این شرکت را برعهده دارد، افزود: در دوره فعالیت این شرکت زمانی که زیلوبافی رونق فراوانی در میبد داشت تعداد اعضای این شرکت نیز زیاد بودند، اما در برخی دوره‌ها نیز این تعاونی دچار رکود شد و اعضای آن کاهش زیادی پیدا کرد.

وی ادامه داد: در سال‌‌‌های اخیر زیلوبافی رونق دوباره ای گرفته و این شرکت نیز با  ۱۵۰ عضو با نظارت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

شرکت تعاونی زیلوبافان میبد و بحران کرونا

غنی پور با گلایه از حمایت نشدن زیلوبافان در بحران کرونا با وجود خسارت زیادی که به این شرکت وارد شد، تصریح کرد: بیشترین مشتریان زیلو، گردشگران هستند و به خاطر شیوع کرونا و نبود گردشگر، اعضای این شرکت خسارت زیادی را به خاطر از دست دادن درآمد، متحمل شده ‌اند.

مدیرعامل شرکت تعاونی زیلوبافان میبد، میزان سرمایه این شرکت را ۶۶۰ میلیون تومان و ارزش زیلوهای بافته شده و آماده فروش را ۷۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: تا به حال اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شرکت تسهیلاتی نداده و تنها ۲ سال پیش حدود ۵۰۰ میلیون تومان از صندوق کارآفرینی وام دریافت کرده‌ایم که این تسهیلات نیز با توجه به تعهد به خرید مواد اولیه، اختصاص داده‌شد.

وی پاسخگو بودن به اعضا و شهروندان، فعالیت با هزینه اندک و ارائه خدمات به زیلوبافان را از دلایل موفقیت این شرکت تعاونی عنوان کرد و افزود: با حمایت دولت، این تعاونی با گذر از شرایط بحران کرونا می‌تواند در عرصه اقتصادی فعالیت قابل توجهی را در شهرستان میبد که قطب تولید زیلو در کشور است، نقش پررنگی ایفا کند.

تولید ۵۰ نوع محصول دام و طیور در قالب شرکت تعاونی

مدیریکی از کارخانه‌ها حوزه دام، طیور و کشاورزی میبد نیز که در قالب شرکت تعاونی فعالیت دارد،  گفت: این شرکت از سال ۸۵ با مبنا قرار دادن پژوهش و تحقیق شروع به فعالیت کرد و با به روز کردن خط تولید و تجهیزات، هم اکنون تولیدکننده ۵۰ نوع محصول دام و طیور است.

جواد دهقانی فیروزآبادی افزود: فعالیت این شرکت با عضویت ۳ نفر و سرمایه گذاری ۴۰ میلیون تومانی شروع شد و هم اکنون با ۱۵ نفر عضو فعالیت دارد که در ۲ ماه آینده با احداث خط تولید و شرکت جدید در قالب تعاونی برای  ۱۰ نفر دیگر اشتغالزایی می‌شود.

وی اشتغالزایی غیرمستقیم این شرکت تعاونی را ۱۶۰ نفر اعلام کردو گفت: در این مجموعه محصولات مختلفی که برای بیماری‌‌‌های مختلف دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید می‌شود.

بخش تعاون ظرفیت‌های فراوانی برای فعالیت دارد

وی که مدیر یک کارخانه دام و زرع نیز می‌باشد، گفت: بخش تعاون ظرفیت‌های فراوانی برای فعالیت دارد و باید فضا برای سرمایه‌گذاری در این بخش بیش از پیش فراهم شود.

دهقانی فیروز آبادی با تبیین مشکلات بخش تعاون و تاکید بر رفع موانع مقابل روی این بخش با حمایت دولت، یادآور شد: حمایت از بخش خصوصی پررنگ تر از بخش تعاونی است و بعضا مطابق با مفاد تعریف شده در ارتباط با بیمه، مالیات و ارائه تسهیلات از سوی دولت به تعاونی‌ها عمل نمی‌شود.

تلاش گزارشگر ایرنا برای دریافت دیدگاه‌ها و اقدامات اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی میبد تا زمان انتشار این گزارش نتیجه‌ای در بر نداشت.

هم اکنون تعداد شرکت‌های تعاونی شهرستان میبد ۳۷۴ تعاونی در گرایش‌های کشاورزی و دامپروری، صنعتی، خدماتی، مصرف، عمران و مسکن، فرش، اعتبار، توسعه روستایی، تامین نیاز تولیدکنندگان، حمل و نقل، معدنی و آموزشگاهی است و این شرکت‌ها برای حدود ۲ هزار و ۵۰۰  نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده‌اند.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا