اخبار روزفرهنگی

15 شهریور ماه آغاز سال تحصیلی جدید است

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به بازگشایی مدارس در استان یزد از ۱۵ شهریور ماه همزمان با مدارس سراسر کشور گفت: ا این بازگشایی به این معنا نیست که دانش‌آموزان مجبور هستند با هر شرایطی حضور فیزیکی در مدرسه و کلاس درس داشته‌باشند.

به گزارش روابط عمومی‌اداره کل آموزش و پرورش استان یزد،  عباسعلی دانافر در حاشیه سی و چهارمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور افزود: فقط در مدارس مناطقی که وضعیت سفید است تحصیل دانش آموزان به صورت حضوری خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به شرایط خاص آموزش و پرورش در سال تحصیلی پیش رو اظهار داشت: از اسفند ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا با تعطیلی مدارس روبرو شدیم و آموزش حضوری نداشتیم اما آموزش تعطیل شدنی نیست و بعد از سلامت و امنیت دانش آموزان آموزش اولویت اصلی است و هیچ فعالیتی در آموزش و پرورش تعطیل بردار نیست.

وی افزود: از حدود سه ماه پیش پروژه شروع سال تحصیلی کلید خورد و در استان یزد نیز همانند سراسر کشور تلاش کردیم تا تمامی‌مقدمات و تمهیدات لازم را برای بازگشایی مدارس در هر شرایطی فراهم نماییم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان در ادامه گفت: در سال تحصیلی جدید حداکثر اختیار به مدارس داده شده است تا از خلاقیت‌ها و نوآوری‌‌‌های مدارس متناسب با شرایط و اقتضائات موجود حداکثر استفاده صورت گیرد.

سلامت و امنیت دانش آموزان در اولویت است

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه، سلامت و امنیت دانش‌آموزان در اولویت است و فعلا نمی‌دانیم که این وضعیت تا چه مدت ادامه خواهد داشت به همین منظور ما مجبور هستیم که برنامه‌ها و اهداف اموزش و پرورش را تحت هر شرایطی دنبال کنیم.

دانافر برای سال تحصیلی ۴۰۰-۱۳۹۹ سه سناریو را مطرح کرد و گفت: اگر وضعیت استان حتی سفید هم باشد آموزش و پرورش به شرایط مهر ۹۸ باز نخواهد گشت و آموزش و پرورش استان از مجموعه ای از تجربه هایی که کسب کرده و زیرساخت‌هایی که تدارک دیده در شرایط قرمز و زرد و هم در شرایط سفید استفاده خواهد کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: استفاده از آموزش‌‌‌های ترکیبی و تلفیقی و محتواهای متنوع درسی یکی از راهبردهای اساسی در سال تحصیلی جدید است.

وی از استفاده رایگان دانش آموزان از شبکه شاد خبرداد و گفت: دانش‌آموزان بدون هزینه اینترنت به طور رایگان می‌توانند از شبکه  شاد استفاده کنند.

رونمایی از بسته‌‌‌های آموزشی پایه پنجم دبستان

دانافر به رونمایی از بسته‌‌‌های آموزشی پایه پنجم دبستان که به سرپرستی معاونت آموزش ابتدایی استان یزد و توسط معلمان و سرگروه‌‌‌های شاخص استان تدوین شده است اشاره کرد و گفت: دانش آموزان پایه اول تا پایه ششم ابتدایی می‌توانند از بانک محتوای درسی و خزانه بسته‌های آموزشی که قطب‌‌‌های شش گانه تدارک دیده اند و در شبکه شاد بارگذاری شده است استفاده کنند.

وی همچنین از فراهم شدن ظرفیت شبکه آموزش سیما در تمامی‌مناطق روستایی و دور افتاده استان خبرداد و افزود: در کنار شبکه شاد و بسته‌‌‌های آموزشی، شبکه اموزش و شبکه استانی صدا و سیما نیز به دانش اموزان خدمات اموزشی را ارائه خواهند نمود.

دانافر تاکید کرد به هیچ وجه آموزش مجازی صرف نمی‌تواند جایگزین خوبی برای آموزش حضوری باشد و آموزش‌‌‌های ترکیبی و تلفیقی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده و برای آموزش‌های حضوری، ترکیبی از انواع شیوه‌های خدمات‌رسانی آموزشی مدنظر قرار گرفته شده است.

وی خواستار همدلی و همراهی خانواده‌ها با آموزش و پرورش شد و گفت: از والدین تقاضا داریم در ارتباط با ثبت نام دانش آموزان و اجرایی شدن برنامه‌ها و سیاست‌هایی که مدارس تدارک دیده اند، آموزش و پرورش را همراهی کنند و این اتحاد و همدلی و همراهی می‌تواند به ما کمک کند تا این شرایط بحرانی پشت سر گذاشته شود.

دانافر در پایان راهبرد محوری و اصلی آموزش و پرورش را اجرایی شدن سند تحول،زیر نظام‌‌‌های شش گانه و به ویژه بسته‌‌‌های تحولی ذکر کرد و افزود: هیچ برنامه ای یا هدفی خارج از چارچوب سند تحول بنیادین دنبال نخواهد شد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا