اخبار روزاجتماعی

بخشی از مسجد جامع کهن میبد مرمت شد

مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی میبد با اشاره به اینکه مسجد جامع کهن میبد مجموعه‌ای از مساجد است ، گفت : مرمت صحن مسجد حاج حسنعلی این مجموعه و انجام اقدامات حفاظتی از گنبد آن پیگیری شد.

سیما حشمت در گفت و گو با ایرنا افزود: مسجد جامع کهن میبد از مساجد اولیه تمدن اسلامی‌در سده اول و دوم هجری به وسعت سه هزار و 500 متر مربع است.

وی ادامه داد: این مسجد از نوع مسجدهای ایوان‌دار و شامل مجموعه مساجد حاج حسنعلی،  حسنی، حاج رجبعلی و مسجد جامع ‌است.

مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی میبد اظهار کرد: این بنای ارزشمند از عناصر شاخص شارستان بوده و بعد از نارین قلعه قدیمی‌ترین بنای تاریخی شهر قدیم میبد به‌ شمار می‌آید.

وی یادآورشد:این بنا به عنوان یک مرکز اجتماعی زنده همواره با پایش و انجام مرمت‌‌‌های دوره ای  زیر نظر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد حفاظت و مرمت می‌شود.

این مسوول افزود: در سال گذشته قسمت‌هایی از بام مسجد اندود و بخش‌هایی از کنوهای بام اصلاح و مرمت گردید و همچنین اقدامات حفاظتی جهت مقابله با عوامل میکروبیولوژیک خسارت زا(موریانه و موش) و سم پاشی علف‌‌‌های هرز در اطراف این بنا انجام گرفته‌است.

وی گفت: در حال حاضر نیز مرمت یکی از مسجدهای این مجموعه توسط تیم امانی پایگاه پژوهشی میبد در حال انجام است.

مسجد جامع کهن میبد به شماره ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

یک سوم وسعت شهرستان میبد دارای بافت تاریخی است.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.   

با توجه به فرورفتگى موجود فضای بین دو سقف ضربی براى تخت کردن سطح پل لازم است که در پشت طاق یا مابین طاق‌ها و روى پایه‌ها به گونه‌اى پر شود که فشار وارده بر پایه‌ها را به حداقل برساند و جلوى رانش طاق‌ها را بگیرد. به همین جهت، بر روى پایه‌ها و اغلب عمود بر آنها دهلیزهایى ساخته مى‌شود که به آن کانه یا کنو مى‌گویند.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا