گزارش‌های خبری

روز خبرنگار فرصت بیان درد دل‌ها است

هفدهم مرداد "روز خبرنگار" فرصت دیده شدن خبرنگاران و بیان مشکلات و درد دل‌های این قشر از جامعه است که علی رغم سختی ها همواره با دلسوزی ناشی از عشق ورزیدن به شهر و دیار و مردم سعی در انجام وظیفه خود دارند.

خبرنگاران با پا گذاشتن در این حوزه چشم بینای  جامعه می‌شوند و وظیفه رساندن مشکلات و دغدغه‌های مردمی‌به گوش مسوولان و همچنین اطلاع رسانی و آگاهی سازی جامعه نسبت به عملکرد و تلاشهای مسوولان را دارند.

این انجام وظیفه فقط نشستن و نوشتن در ساعت‌های تعیین شده و ثابت نیست، یک خبرنگار ساعت کاری مشخص ندارد و برای انجام وظیفه خود به خصوص در حال حاضر که همه مردم به نوعی با انواع شبکه‌های اجتماعی مجازی در ارتباط هستند و خودشان مخابره اخبار دارند باید تلاشی شبانه روزی برای گرفتن  خبر از منابع رسمی‌و انتشار در فضای مجازی داشته‌باشد.

یک خبرنگار برای گرفتن اخبار رسمی‌در وضعیت‌های پیش آمده حتی در پاسی از شب رفته هم در تب و تاب انجام مصاحبه با منابع رسمی‌است که شاید با تلفن میسر نشود و نیاز به حضور در صحنه داشته‌باشد.

حضور درصحنه وقایع و وضعیت‌های پیش آمده هم گذشته از صرف هزینه برای رفت و آمد نیاز به دست شستن از جان و تلاشی امدادگرانه دارد.

برای نوشتن گزارش و تهیه خبر در مواقع عادی نیز یک خبرنگار با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند که نیاز به دیده شدن این مشکلات از سوی مسوولان و اهتمام در رفع آنها است.

مشکلات خبرنگاری در سطح کشور، استان و شهرستان‌ها مشابه هم است و به موضوعاتی مانند حمایت نشدن، بیمه نبودن و عدم اطلاع رسانی برنامه‌های خبری و نشست‌ها است. 

مشکلات خبرنگاران میبد  

خبرنگار یکی از خبرگزاری‌ها در میبد در گفت و گو با گزارشگر ایرنا گفت: خبرنگاری و قلم زدن، قدم زدن در سرزمین زیبای آرمان‌ها است و اینکه یادمان باشد برای رسیدن به قاف حقیقت آرمان‌ها باید سیمرغ شویم تا پرگشودنمان، رسیدن باشد.

فاطمه دهقانی که به عنوان یک عکاس خبرنگار از سال 96 همراه با داشتن انگیزه برای رساندن صدای مردم به گوش مسوولان وارد حوزه خبرنگاری شده با اشاره به مشکلات خبرنگاری درمیبد افزود: اطلاع رسانی برنامه‌های خبری مانند برگزاری جلسه‌ها و مراسم‌ها و افتتاحیه‌ها بسیار ضعیف است.

وی بیمه خبرنگاران، نداشتن وسیله رفت و آمد برای گرفتن گزارش از برگزاری جلسه‌ها و برنامه‌‌‌های افتتاحیه پروژه‌های راه دور وگزارش ندادن عملکرد از سوی بسیاری از مسوولان شهر را از جمله مسئله‌ها و مشکلات خبرنگاری در میبد برشمرد.

سوال خبرنگار سوال مردم است

خبرنگار یکی از پایگاه‌های خبری شهرستان هم گفت: مشکلات زیادی در این حوزه از جمله اهمیت ندادن مسوولان به خبرنگاران رسمی‌وجود دارد.

محمد رضا دهقانی افزود: پاسخگویی تعدادی از مسوولان شهرستان به مدیران بعضی ازکانال‌ها بیشتر از خبرنگاران است، آنها گاهی به واقع  پاسخگوی خبرنگاران نیستند و به آنها اهمیت نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: فقط در روز خبرنگار از خبرنگاران یاد می‌شود و در دیگر روزهای سال مشکلات خبرنگاران مورد توجه نیست.

دهقانی خواست مسوولان خبرنگاران را به عنوان صدای مردم بشناسند  چون سوال خبرنگار سوال مردم و دغدغه آنها است، سوال شخصی نیست.

خبرنگاری پیگیر مشکلات مردم شدن است

وی با ارائه تعریف از خبرنگار اظهار کرد:خبرنگار پیگیر مشکلات مردم شدن  از مسئولان و چاره اندیشی رفع آنها  را خواستن است و این در حالی است که  متاسفانه در میبد خبرنگار موظف است در سمت روابط عمومی‌اداره‌ها باشد و اگر نقدی شود دیگر اجازه مصاحبه با رییس فلان اداره و یا سازمان را که به آن نقد کرده را ندارد.

دهقانی یادآور شد: از سال 94 با هدف انعکاس و رساندن درد مردم به گوش مسئولان پا به حوزه خبرنگاری گذاشته‌ام  و با وجود مشکلات متعدد با داشتن این هدف و انگیزه بدون چشم داشت به هیچ هزینه‌ای پیگیر رفع مسائل و دغدغه‌های مردم و رساندن صدای آنها به گوش مسوولان به میزان توانم هستم.

خبرنگاری شغل نیست

البته جدا از مشکلات یاد شده که به طور مکرر به مناسبت روز خبرنگار طی سالها مطرح شده و کمتر مسوولان پیگیر رفع آنها هستند، باید گفت که خبرنگاری شغلی است که واقعا به عنوان یک شغل محسوب نمی‌شود.

فعالیت در این عرصه هم به صورت تجربی و هم همراه با تحصیلات دانشگاهی رواج دارد و در هر دو صورت آن خبرنگار مشکلات خاص خود را دارد.

یک خبرنگار تجربی با وجود مطالعه و گذراندن دوره‌های کوتاه مدت خبرنگاری و مهارت‌آموزی همراه با انجام وظیفه به دلیل نداشتن تحصیلات دانشگاهی مرتبط با خبرنگاری و نیز نداشتن سابقه تحصیل در مدارج کارشناسی ارشد و فوق ارشد این رشته گاهی با بی مهری‌هایی مواجه است.

یک خبرنگار چه تجربی و چه دارای تحصیلات دانشگاهی حتی خودش هم به خصوص در وضعیت اقتصادی کنونی نمی‌تواند به خبرنگاری به عنوان یک شغل نگاه کند و ناگزیر باید در کنار آن یا کارمند باشد یا شغل آزاد داشته‌باشد.

این در حالی است که باید برای تنظیم خبر وقت گذاشت، خبری که به محض منتشر شدن قسمت‌هایی از آن در کانال‌ها گاهی بدون ذکر منبع منتشر می‌شود و سهم خبرنگار در این میان خرسند بودن به مورد توجه قرار گرفتن خبرش می‌باشد.

خبرنگاری شغلی پر دردسر و پر از استرس است

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌میبد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درارتباط با وظیفه و شغل خبرنگاری گفت: خبرنگاری پردردسر و استرس زا است، وقتی شما به عنوان خبرنگار سوژه‌ای را دنبال می‌کنید شاید با واقعیت‌های تلخی روبرو شوید که انتشار آن مشکلاتی را ایجاد کند ولی از نگاه مسئولیت شغلی و اینکه شما آگاهی بخش به مردم هستید، نمی‌توانید بی تفاوت باشید.

هادی زارع افزود:  خبرنگاری شغلی است که حقوق و دستمزد مشخص و زمان معینی ندارد و عشق به اطلاع رسانی باعث شده که خبرنگار وقت و انرژی خود را برای آگاهی رساندن به مردم صرف کند.

بیمه خبرنگاران

وی در ارتباط با بیمه خبرنگاران با اشاره به اینکه سعی و اهتمام مجموعه اداری تامین حداقل نیازها است اظهار کرد: البته برای بیمه خبرنگاری شرایطی وجود دارد که با احراز آن شرایط خبرنگار در سامانه جامع رسانه‌‌‌های کشور ثبت نام  کرده و در نهایت به تامین اجتماعی معرفی می‌شود.

یارانه حمایتی

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌میبد ادامه داد: در شرایطی که جامعه درگیر بیماری کرونا است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌طی فراخوانی به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه خواستار اعلام برآورد خسارت کرونا و ثبت نام اهالی فرهنگ و  هنر در سامانه کارا شده‌است.

وی ادامه داد: پرونده متقاضیان در حال رسیدگی و با توجه به میزان خسارات مبالغی به عنوان کمک هزینه و وام این عزیزان پرداخت می‌شود.

این مسوول خود نیزدر سال 85 و در دوره تحصیل در تهران خبرنگار یکی از خبرگزاریها بوده  و از سال94 تا  97 نیز به عنوان سردبیر با  2 هفته نامه در میبد همکاری داشته است.

به گفته وی مسئولیت خبرنگار آگاهی بخشی به جامعه است، خبرنگار در ارتباط  با باورها و اعتقادات مردم، منافع ملی، اخلاق جامعه و توسعه فرهنگی جامعه مسئول است و این موضوع مهم راه رسیدن به تعالی را در حرفه ارزشمند اطلاع رسانی برای او هموار می‏‌سازد.

 خبرنگاران نقش سازنده و بسیار موثری در جامعه دارند

دکتری مدیریت رسانه نیز با یادآور شدن نقش بسیار سازنده و موثر خبرنگاران در جامعه در حوزه‌های گوناگون گفت: خبرنگاران با دلسوزی و با دقت بسیار و همراه با صداقت پوشش خبری مناسب و به روز در شهرستان دارند.

غلامرضا کارگر شورکی افزود: خبرنگاران در میبد حاشیه ساز نیستند و با خلوص نیت به انجام وظیفه مشغول هستند و مسوولان شهر لازم است آنها را در انتشار خبرهای سازنده مورد حمایت و توجه قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه داشتن سواد رسانه‌ای برای پردازش خبر باید مورد توجه خبرنگاران باشد، تصریح کرد: مسوولان نیز باید در افزایش سواد رسانه‌ای اهتمام داشته باشند و به خبرنگاران که تلاش زیادی همراه با دقت در تنظیم خبر با چند بار نوشتن و صرف وقت زیاد دارند، بها دهند تا آنها بتوانند با دلگرمی‌به کار خود ادامه دهند. 

دکتری مدیریت رسانه یادآور شد: دادن بسته حمایتی در قالب لوح تقدیر و کمک هزینه خرید تجهیزات و منابع آموزشی بهترین هدیه برای روز خبرنگار است.

7 نشریه مکتوب، 9 پایگاه خبری دارای مجوز و 25 خبرنگار در میبد در عرصه اطلاع رسانی در حال خدمت به مردم می‌باشند.

17 مرداد “روز خبرنگار” سالروز شهادت محمود صارمی‌خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی‌است که به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

بام میبد – مرضیه امامی

منبع: ایرنا

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا