بیماریهاسلامت

مصرف مواد مخدر مرگ و میر بیماران کرونا را افزایش می‌دهد

مدیر مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت : مصرف مواد و دخانیات گذشته از این که هیچ تاثیری در مبتلا نشدن به کرونا ندارند ، میزان مرگ و‌ میر و نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه را بالاتر می‌برند.

دکتر محمد هادی فرح‌زادی در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به وجود یک باورغلط که مصرف مواد مخدر نقش محافظتی در ارتباط با عدم مبتلا شدن به کرونا دارد،   یک پژوهش با عنوان “بررسی مقایسه ای وضعیت مصرف دخانیات و مواد اعتیاد اور در بین دو گروه بیماران کرونا و بیماران عادی” انجام گرفت.

وی ادامه داد: طی این تحقیق  وضعیت درمانی۶۳۰ بیمار مبتلا به عفونت کرونا ویروس و ۶۴۷ بیمار بستری در سایر بخش‌ها که تشخیص این عفونت را نداشتند مورد بررسی قرار گرفت.

رییس بیمارستان میبد و مدیر مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: مطالعات و بررسی‌های انجام شده بر روی بیمارانی که در سه ماه گذشته و یا در طول عمر خود مواد مخدر مصرف کرده بودند در مقایسه با سایر بیماران نشان داد که ️الکلی‌ها و مصرف کنندگان شیشه و داروهای آرام بخش باید بیشتر مواظب باشند تا به کرونا دچار نشوند.

انواع مواد مخدر شانس مبتلا شدن به کرونا را افزایش می‌دهند

وی در ادامه اظهار داشت: هرچند ۱۷/۳ درصد از بیماران کرونا در برابر ۱۴/۷ درصد از سایر بیماران در طول عمر خود سابقه مصرف مواد اعتیادآور داشته‌اند ولی به دلیل معنی دار نبودن این اختلاف در مجموع مصرف “کل مواد اعتیادآور و دخانیات” شانس ابتلا به کرونا را کاهش یا افزایش نمی‌دهد.

فرح زادی افزود: مصرف متامفتامین (۳ برابر)، الکل (۱۲/۲ برابر) و داروهای آرامبخش و خواب آور (۱/۶ برابر) شانس ابتلا به ویروس کرونا را بصورت معنی‌دار افزایش می‌دهد.

وی اظهار داشت: بر اساس مطالعه انجام شده مصرف مواد و دخانیات باعث کاهش شانس مثبت شدن آزمایش Pcr بیماران مبتلا به کرونا شده و نتیجه منفی کاذب آزمایش آنها بیشتر نشان داده می‌شود.

مدیر مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه در این مطالعه با پرسشنامه بین المللی ASSIST از نظر مصرف مواد اعتیاد آور و دخانیات مقایسه شدند، یادآور شد: افراد با مصرف مواد و دخانیات در پاتوق‌ها و به صورت دسته جمعی احتمال دچار شدن خود به کرونا را افزایش می‌دهند.

باورهای اشتباه

وی اظهار امیدواری کرد که با انجام این مطالعه و نتایج به دست آمده این باورهای غلط  که ورود دود داغ حاصل از مواد مخدر به ریه می‌تواند ویروس کرونا را در بدن فرد مبتلا به این بیماری از بین ببرد و یا اینکه خوردن الکل ضد عفونی کننده بدن افراد در برابر ویروس است در میان مردم از بین برود.

فرح زادی گفت: با شیوع کرونا افرادی که شاید هرگز لب به سیگار نزده بودند برای اینکه در برابر ویروس کرونا در امان باشند شروع به کشیدن سیگار در طول روز کردند.   

براساس آمار رسمی‌منتشر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون یک میلیون و ۹۹۷ هزار و ۹۶۷ تست بیماری کرونا در کشور گرفته شده، ۲۲۲ هزار و ۵۳۹ نفر بهبود یافته و ۱۳ هزار و ۳۲ نفر نیز جان خود را با این بیماری از دست داده‌اند.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده‌است.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا