اخبار روزاجتماعی

افزایش ابتلا به کرونا در جوانان میبد

رییس بیمارستان میبد گفت: پیک دوم کرونا در شهرستان بیشتر جوان‌ها را به این بیماری مبتلا کرده و بر این اساس رعایت نکردن قرنطینه 14 روز خانگی و فاصله اجتماعی از سوی بیماران که در سطح شهر تردد می‌کنند آمار مبتلایان به این ویروس افزایش می‌دهد.

دکتر محمد هادی فرح‌زادی در گفت و گو با ایرنا افزود: در مقایسه با پیک اول کرونا که بیشتر بیماران مبتلا شده به این ویروس افراد مسن با میانگین سنی 60 سال به بالا بودند در پیک دوم افراد با میانگین سنی پایین تردچار این بیماری شده‌اند.

وی ادامه داد: در پیک دوم نسبت به پیک اول میزان مرگ و میر این بیماری و تعداد افراد بیمار نیازمند به دریافت خدمات و مراقبت‌های ویژه درارتباط با آن دربیمارستان کمتر شده که این موضوع نشان دهنده این است که ویروس با همان میزان سرایت و آلایندگی بیشتر افراد جوان‌تر با حال عمومی‌بهتر را درگیر خود کرده است.

رییس بیمارستان میبد تصریح کرد: جوان‌ها به خاطر داشتن حال عمومی‌بهتر نیاز چندانی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و توصیه می‌شود به جای بستری شدن در بیمارستان در منزل دوره درمان و مصرف دارو و قرنطینه خانگی بیماری را حتما همراه با ارتباط نداشتن با اعضای خانواده سپری کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه افراد مبتلا شده در پیک دوم در بیمارستان بستری نمی‌شوند مردم باید حتما در صورت بیرون آمدن از خانه حتما باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

غربالگری کرونا در میبد

فرحزادی  با اشاره به این سوال مطرح شده از سوی مردم  که چرا میبد در بین شهرهای استان یزد همچنان وضعیت قرمز را دارد اظهار داشت: یکی از دلایل ممکن است دقت در غربالگری و بیماریابی دقیق و ثبت آمار بیماران مرتبط با کرونا از سوی شبکه بهداشت و درمان و همکاران ما در بیمارستان باشد.

وی همچنین ارتباط داشتن مردم میبد با افراد غیربومی‌به دنبال وصلت‌هایی که با آنها دارند و همچنین اشتغال افراد غیر بومی‌درشهرستان را عامل دیگر وضعیت قرمز کرونا در این شهرعنوان کرد.

رییس بیمارستان میبد در ادامه از مسوولان شهرستان به خصوص امام جمعه و فرماندار به خاطر همکاری با کادر درمان وعمل به توصیه‌های بهداشتی قدردانی و تشکرکرد.

مردم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونا را جدی بگیرند

در این روزها با گذر از خیابان‌های شهر افرادی را می‌بینیم که درحال تردد در سطح شهر ماسک به صورت زده و به رعایت موارد بهداشتی توصیه شده پایبند هستند، افرادی هم دیده می‌شوند که فقط ماسک به صورت تزئینی بر صورت زده اما رعایت فاصله اجتماعی و درست زدن ماسک بر صورت نمی‌کنند.

در یکی از پارک‌های شهر که مردم لحظه‌ها و ساعت‌هایی از روز را برای آرامش یافتن و روحیه پیدا کردن در آن می‌گذرانند 2 جوان در حالی که با داشتن ماسک بر صورت اندک فاصله‌ای از هم داشتند برروی نیمکت نشسته‌اند در طرف دیگر پارک مردی بدون ماسک نشسته و در گوشه ای دیگر خانمی‌که ماسک بر صورت دارد و در حال قدم زدن است.

به گفته جواد غفوری با بهتر شدن اوضاع کرونا دوباره به دنبال برپایی عروسی‌ها که از سر گرفته شد، تجمعات خانوادگی در محیط‌های باز و بسته برگزار شد و با جدی نگرفتن دستورالعمل‌های بهداشتی دوباره شهر وضعیت قرمز کرونا را پیدا کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه ماه محرم در پیش است مردم باید رعایت موارد بهداشتی را جدی بگیرند تا بتوانیم در مراسم‌ها شرکت کنیم.

معصومه شمسی نژاد هم گفت: حضور افراد غیر بومی‌در شهر و برگزاری مراسم‌های عروسی و عدم رعایت موارد بهداشتی به دنبال برگزاری میهمانی‌ها شهر را دوباره دچار وضعیت قرمز و پر خطر کرده‌است.

وی از همشهریان خود خواست به خاطر خودشان و مردم  موارد بهداشتی را رعایت و از برگزاری میهمانی و مجالس عروسی بدون رعایت فاصله اجتماعی خودداری کنند.

ماسک با قیمت ارزان در دسترس نیست

به گفته محمد رضا رسولی برگزاری مراسم عروسی در تالارها و جدی گرفتن رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم و همچنین نهادها عامل وضعیت اخیر میبد در ارتباط با ویروس کرونا است.

به گفته یکی از شهروندان تا مدتی پیش سختگیری زیادی در ارتباط با کرونا می‌شد اما الان سخت‌گیری‌ها کمتر شده، همچنین ماسک که به زدن آن توصیه شده با قیمت ارزان در دسترس نیست و واقعا برای همه افراد یک  خانواده پنج تا 6 نفری با اوضاع اقتصادی فعلی تهیه ماسک مقدور نیست.

به گفته فاطمه خواجه پذیرش بیماران غریبه در بیمارستان و همچنین رفتن افراد برای برگزاری مراسم عروسی به شهرهای دیگر و برگشتن به میبد را دلیل وضعیت پرخطر میبد در ارتباط با کرونا ذکرکرد.

رفت و آمد بین شهرها و مهمان شدن افراد شهرهای دیگر در شهرستان با توجه به ارتباط‌های خانوادگی و رعایت نکردن موارد بهداشتی به خصوص فاصله اجتماعی از جمله علت‌های درگیر شدن مردم به ویروس کرونا در سطحی وسیع‌تر است که باید به خصوص توسط مردم میبد مورد توجه قرار داده‌شود تا به زودی شاهد وضعیت سفید شهرستان در ارتباط با این بیماری باشیم.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد واقع شده‌است.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا