اخبار روزاجتماعی

اشتغال پایدار موجب ماندگار شدن جوانان در روستاها می‌شود

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد گفت: ایجاد اشتغال پایدار موجب ماندگار شدن جوانان در روستاها و جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه آنها به حاشیه شهرها می‌شود و باید در استان مورد پیگیری قرار گیرد.

به نقل روابط عمومی‌سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری روز چهارشنبه در نشست ائمه جمعه یزد که در سالن شهید بهشتی جهاد کشاورزی مرکز استان برگزار شد افزود: برای ایجاد زیرساخت لازم برای اشتغال جوانان روستاها با کمک‌های دولتی و همراهی و پیگیری دهیاران در دستورکار قرار گیرد.

وی ادامه داد:تقویت مشاغل خرد و خانگی، ایجاد واحدهای تولیدی و اقتصادی با همکاری روستاییان و همچنین ارائه تسهیلات مورد نیاز در ماندگاری جوانان موثر است.

امام جمعه یزد اظهار کرد: ایجاد واحدهای کشاورزی برای فرآوری محصولات مختلف خود زمینه‌ساز بسیار مناسبی برای ایجاد تولید و اشتغال و کمک به اقتصاد روستاییان است.

ناصری بیان کرد: توجه به آبادانی روستاها و تامین نیازهای مردم و جوانان در ابعاد مختلف و همچنین برنامه‌های فرهنگی موجب جذب جوانان و تعالی این مناطق است.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد همچنین با اشاره به شرایط خاص آب و هوایی استان و بارندگی و کم‌آبی گفت: باید آب موجود برای استفاده بهینه و افزایش کشاورزی مدیریت شود.

ناصری افزود: اجرای طرح آبیاری نوین باید جزو برنامه‌های محوری جهاد کشاورزی با همراهی و همکاری مردم و دهیاران مناطق روستایی قرار گیرد.

آبیاری نوین محور فعالیت است

همچنین رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: استفاده از شیوه نوین آبیاری برای بهره‌برداری بیشتر از منابع و تولید بیشتر جزو ماموریت‌های مهم این سازمان است.

سید جمال سجادی پور افزود: با توجه به شرایط اقلیمی‌و محدودیت منابع آبی باید برای اجرای آبیاری نوین در کنار دولت و طرح‌های این سازمان، همکاری دهیاران و شوراهای اسلامی‌را داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: در اکثر محصولات کشاورزی با تلاش فعالان این بخش نه تنها یزد خودکفاست که بخش زیادی از آن برای سایر استان‌ها ارسال می‌شود و تقویت تولید به خصوص در سال‌جاری انجام می‌شود.

این مسوول اظهار کرد: در اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، یزد در سطح کشور نسبت به اراضی موجود در جایگاه سیزدهم قرار دارد و در سال گذشته بیش از  سه هزار هکتار از اراضی تحت پوشش قرار گرفت.

به گفته وی در این مدت ۴۳۰ میلیارد ریال بودجه بلاعوض ملی در زمینه تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری جذب شد و به خاطر اهمیت موضوع امسال نیز ادامه دارد.

فرهنگ‌سازی پرداخت زکات گسترش یابد

همچنین مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) یزد گفت: برای دریافت زکات باید ائمه جمعه بیش از گذشته با استفاده از فرصت خطبه‌های نمازجمعه نسبت به فرهنگ‌سازی آن در سطح استان اقدام کنند.

محمد شجاعان افزود: به رغم همکاری مردم در پرداخت زکات هنوز با اهداف حقیقی آن فاصله وجود دارد و باید کار فرهنگ‌سازی برای جذب بیشتر برای انجام امور مختلف به خصوص کمک به نیازمندان و طرح‌های عمرانی اقدام شود.

این مسوول اظهار کرد: سال گذشته در مجموع ۲۰۰ میلیارد ریال زکات در استان جمع‌آوری شد که در رتبه سوم کشور هستیم و برای ارتقای آن به همکاری همه مسوولان، روحانیون و امامان جمعه نیاز است.

شجاعان گفت: بخش اصلی زکات‌های جمع آوری شده در کمک به نیازمندان و بقیه طبق مقررات صرف طرح‌‌‌‌های عمرانی می‌شود و باید همکاری‌ها و فرهنگ‌سازی روز به روز در استان تقویت شود.

جذب جوانان به نمازهای جمعه 

 رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه یزد گفت: برگزاری نشست‌های فصلی امامان جمعه طبق مقررات برای هماهنگی امور و پیگیری کارها در راستای اهداف انقلاب اسلامی‌صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام رضا شریفی افزود: توجه به مقوله فرهنگی و جذب مردم و جوانان به نمازهای جمعه به خصوص در شرایط  حال بر اساس رعایت نکات دقیق بهداشتی و زدن ماسک جزو برنامه است.

وی اظهار کرد: جایگاه‌های نمازجمعه نقش مهمی‌در پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری دارد و باید با همکاری همه آحاد مردم زمینه‌ساز  فعال همه اقشار برای تحقق اهداف عالیه نظام میسر شود.

از ۱۱۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد  ۳۳ هزار و ۱۵۱ هکتار ( ۲۹ درصد) زارعی و ۸۱ هزار و ۱۶۴ هکتار ( ۷۱درصد) به کشت محصولات باغی اختصاص دارد.

مجموع اراضی قابل کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کشت و کشت گیاهان کم آبخواه هم اکنون ۱۱۴ هزار هکتار آن زیرکشت قرار دارد.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا